ПОЗОВНА ЗАЯВА ПРО СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ 2025

адвокат в адміністративних митних справах Київ

 

Основне про стягнення аліментів в Україні

 

Аліменти – це грошові суми, які за взаємною домовленістю чи на підставі рішення суду виплачуються батьком на утримання неповнолітніх дітей.

 

Позасудове врегулювання питання про виплату аліментів

Питання утримання дітей можуть вирішуватись батьками самостійно, усно або письмово. Так, батьки в усній формі можуть домовитись про те, в якому розмірі та порядку виплачуватимуться грошові суми.Також, мати і батько можуть укласти письмовий договір, який завіряється нотаріально.

 

Стягнення аліментів через суд

Але якщо добровільна виплата на утримання дитини неможлива, питання може бути вирішене у судовому порядку.

Стягнення аліментів у судовому порядку можливе:

1. У порядку наказного провадження (шляхом подання заяви про видачу судового наказу).

Перевага наказного порядку стягнення аліментів – швидкість і простота процедури: вона займає всього декілька днів і не передбачає залучення батьків до судового розгляду.

У наказному порядку слухаються справи:

  • про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб;
  • про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

 

2. В порядку позовного провадження

Позовний порядок застосовується у всіх інших випадках, якщо між батьками виникають суперечки щодо утримання дитини.

Для розгляду справи про утримання дитини не має значення, перебувають батьки в офіційному шлюбі чи розлучені, проживають разом чи окремо. Невиконання батьком чи матір’ю своїх зобов’язань щодо утримання дитини є підставою для звернення до суду про стягнення аліментів.

 

Як звернутись до суду про стягнення аліментів?

Існують встановлені законом правила складання позовної заяви. Якщо зміст або форма заяви суперечитиме цим правилам, суд має право повернути або залишити позов без руху – до усунення недоліків або виправлення помилок. Тому до написання позову слід підходити ґрунтовно та відповідально.

Дотримуйтесь офіційно-ділового стилю, викладайте обставини лаконічно та коротко, уникайте просторих та емоційно-забарвлених виразів. Посилайтеся на докази, які мають бути додані до позову, Згадуйте норми законодавства, що підтверджують Вашу правоту.

 

Позовна заява повинна містити такі відомості:

  1. назва суду, до якого подається позов;
  2. дані про позивача та відповідача – П.І.Б., адреса проживання, контактні дані;
  3. дані про дітей – П.І.Б., дата народження, адреса проживання;
  4. опис обставин: наявність шлюбу чи розлучення між батьками, спільне проживання дитини з одним або двома батьками, відмова батька від виконання обов’язку щодо утримання сина чи дочки, порушення прав дитини, потреба дитини у додаткових коштах;
  5. докази описаних обставин;
  6. посилання на норми сімейного та цивільно-процесуального законодавства;
  7. позовні вимоги — про стягнення з батька аліментів у твердій сумі або в частках від заробітку (1/4 , 1/3 , 1/2 тощо), регулярність виплат (щомісячно до досягнення повноліття);
  8. перелік додатків;
  9. дата;
  10. підпис позивача.

 

Подання позовної заяви неможливе без додатків – документів, що підтверджують описані у позові обставини та законні вимоги позивача.
Важливо, що для подання позову про стягнення аліментів потрібно не так багато документів:

  1. копія паспорта позивача;
  2. свідоцтво про шлюб або рішення про розірвання шлюбу;
  3. свідоцтво про народження дитини, на утримання якої стягуються аліменти. У свідоцтві про народження обов’язково мають бути вказані батьки – тільки в цьому випадку вони повинні утримувати дитину. Якщо батько не вказаний або вказаний за словами матері, перш ніж стягувати аліментні виплати, потрібно підтвердити батьківство;
  4. документ, який підтверджує місце проживання неповнолітнього сина чи дочки з одним із батьків. Якщо дитина проживає з батьком, а прописана за іншою адресою – це потрібно вказати у позові.
  5. довідка про доходи відповідача. Не завжди вдається отримати такий документ, оскільки батьки, які відмовляються утримувати дітей, часто приховують місце роботи або розмір заробітку. Тим не менше, в ході судового розгляду дане питання можна вирішити.

 

Позивач може обрати суд:

  • за місцем проживання відповідача;
  • за власним місцем проживання.

Подати позовну заяву до суду можна:
Особисто. Потрібно прийти до суду у приймальні години та зареєструвати позов у ​​канцелярії, отримавши назад один екземпляр із позначкою про прийняття судом.
Поштою. Потрібно оформити цінний лист, в якому, крім позовної заяви з документами, буде опис вкладень. Повідомлення про вручення – доказ одержання листа судом.

 

Якщо суд відкриє провадження у даній справі, позивач отримає повідомлення про призначену дату, час та місце проведення судового засідання для розгляду позовної заяви.

Під час засідання суд розглядає позов та подані документи, перевіряє законність та правомірність вимог позивача. Позивач має право відмовитися від позову. Відповідач має право підтримати позов, а також заперечити проти нього або подати зустрічний позов. Сторони мають право надавати докази, подавати клопотання, запрошувати свідків. Крім того, під час судового засідання сторони можуть укласти мирову угоду.

За наслідками розгляду справи суд виносить рішення задовольнити позов повністю або частково та стягнути аліменти на утримання дітей (із зазначенням розміру та способу нарахування (у частці від заротітку або фіксований), строку та порядку виплати);

Рішення суду може бути оскаржене сторонами протягом 30 днів із дня винесення.

 

Виконання рішення суду про стягнення аліментів

Але отримати позитивне рішення суду про стягнення аліментів  ще недостатньо. Щоб призначені судом грошові суми отримати, потрібно домогтися виконання рішення суду.

На підставі рішення суду позивач отримає виконавчий лист. Цей документ може бути поданий:
до адміністрації за місцем роботи, отримання пенсії чи соціальної виплати, стипендії, іншого доходу платника;
до відділу державної виконавчої служби – для примусового стягнення аліментів із доходу платника, якщо він відмовиться добровільно виплачувати призначені судом суми.

Стягнення аліментів починається вже з дня подання позову до суду, а не з дня винесення чи набрання законної сили рішенням суду.

 

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 2239

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>