ПОЗОВНА ЗАЯВА ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ 2024

розлучення

 

Розлучення – для багатьох українських громадян це перший у житті судовий процес. Не дивно, що підготовка позову, збирання документів, відвідування судових засідань викликає стільки питань та занепокоєння.

Якщо у вас немає дітей (або діти вже повнолітні) і чоловік згоден розлучитися – звертайтеся до органів РАГСу. Адміністративне (позасудове) розлучення відбувається набагато простіше і швидше.

При наявності неповнолітніх дітей чи при незгоді одного з подружжя на розлучення розірвання шлюбу відбувається тільки в судовому порядку.

Спільна заява подружжя про розлучення

При наявності згоди обох з подружжя на розлучення при наявності неповнолітніх дітей спільна заява подружжя розглядається в окремому (безпспірному) провадженні. При подачі такої заяви до суду потрібно подати договір між батьками про те ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Особливостями судової процедури в порядку окремого провадження є те, що, суд не з’ясовує причини розлучення, не вживає заходів щодо примирення подружжя, але при цьому суд повинен перевірити відповідність умов Договору інтересам дитини, а також пересвідчитись, що умови Договору не порушують засади рівності прав батьків дитини.

 

Але найбільш поширенішою є ситуація коли домовленість між подружжям щодо розлучення відсутня, у зв’язку з чим до суду подається позовна заява про розірвання шлюбу, під час розгляду якої суд вирішує даний спір між подружжям.

Сімейний кодекс не містить правил підготовки позову про розлучення. Цей процес повністю регламентований Цивільним процесуальним кодексом України.

Як скласти позов про розлучення до суду

Позов про розлучення має містити такі дані:

  •  Найменування та адреса судового органу, до якого подається позов;
  • Реквізити сторін
  • Заголовок: Позовна заява про розірвання шлюбу;
  • Виклад суті позову:
    коли і де було укладено шлюб;
    мотиви та причини розірвання шлюбу;
    обставини, що підтверджують неможливість сімейного життя позивача та відповідача;
    відомості про наявність/відсутність спільних дітей: П.І.Б. та вік;
    посилання на норми законодавства, що надають право на розлучення;
  • Позовні вимоги: розірвати шлюб;
  • Перелік додатків;
  • Підпис;
  • Дата подання позову.

Багато питань завжди викликає мотиваційна частина позову. Що писати з приводу сімейного життя, що не склалося? Яку причину розлучення вказати?

Можна використовувати у позові такі  висловлювання як «непримиренні розбіжності», «розбіжності у життєвих принципах», «неможливість збереження сім’ї». Уникайте надмірно ліричних та грубих виразів, а також зайвих подробиць.

Які документи необхідні для розлучення

До заяви про розірвання шлюбу додаються такі документи:

копії позовної заяви про розірвання шлюбу (за кількістю осіб, які беруть участь у розгляді справи);
паспорти подружжя, що розлучається;
свідоцтво про одруження;
свідоцтва про народження дітей;
інші необхідні документи (залежно від обставин):
квитанція про сплату судового збору.

Увага! Недотримання вимог цивільного процесуального законодавства може стати причиною відмови судом у прийнятті позову до розгляду. Позивачу буде надано термін для усунення недоліків (наприклад, збору документів, що відсутні). Якщо у зазначений термін недоліки не усуваються, суд поверне позов.

Судовий збір за подачу позовної заяви про розлучення до суду

Розмір судового збору за подання позову про розлучення становить 1211 грн. 20 коп. у 2024 році.

Позивач зобов’язаний самостійно розрахувати та сплатити судовий збір за реквізитами. Квитанцію про оплату потрібно додати до позовної заяви – без неї суд не прийме позов до розгляду.

Куди звертатись з позовом про розлучення

Як правило, позов подається до суду за місцем проживання відповідача. Але із цього правила є винятки. Допускається подання позову за власним місцем проживання, якщо:
– позивач проживає разом із неповнолітніми дітьми;
– стан здоров’я позивача не дозволяє йому виїхати до суду за місцем проживання відповідача тощо.

Порядок розгляду справи про розлучення в суді

Якщо позивач правильно зрозумів і виконав усі положення закону про форму та зміст позову, а також про документи, що додаються позову, суддя розпочинає шлюборозлучний процес і призначає дату першого судового засідання.
Подружжю надсилаються повідомлення про дату та місце судового засідання.

Однак, також закон дозволяє розглядати даний спір без виклику сторін, що стає більш популярним. Якщо одна із сторін заперечує проти розгляду справи без виклику сторін про це необхідно написати відповідне клопотання.

У ході судового засідання суд вивчає поданий позов і документи, що додаються до нього, заслуховує сторони з приводу обставин справи: тривалості подружнього життя, причин розірвання шлюбу, згоди або незгоди другого з подружжя на розлучення, наявності дітей тощо.
Якщо один із подружжя категорично проти розлучення, суд може на його прохання надати подружжю можливість подумати та помиритися. Термін для роздумів, як правило, становить 1-3 місяці. Після закінчення цього терміну суд винесе рішення про розлучення, якщо примирення не відбудеться.

Якщо один або обоє не можуть особисто бути присутніми на судових засіданнях, вони можуть:
– направити в суд свого представника ;
– попередити суд про причини неявки та просити про перенесення засідання або розгляд справи за їх відсутності.

Після завершення судового процесу, подружжя отримує рішення суду.

 

По темі: 

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 701

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>