Сьогодні правоохоронці проводять активну боротьбу з корупцією.
За корупційні правопорушення передбачена адміністративна або кримінальна відповідальність. Мова у цій статті піде про адміністративну відповідальність.
До адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією відносять наступні:
- Порушення встановлених законом обмежень стосовно сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (ст.172-4 КУпАП).
- Порушення певних обмежень у відношенні подарунків (ст.172-5 КУпАП).
- Вимоги фінансового контролю (ст.172-6 КУпАП). (детальніше)
- Вимоги стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. (ст.172-7 КУпАП).
- незаконне використання інформації у зв’язку з виконанням службових повноважень (ст.172 – 8 КУпАП).
- Невжиття заходів щодо протидії корупції (ст.172-9 КУпАП)
- та інші, які значно рідше розглядаються нашими судами.
Під час провадження по справі про вчинене адміністративне корупційне правопорушення, участь прокурора у розгляді справи судом є обов’язковою.
Кодексом України про адміністративні правопорушення за вчинення корупційного правопорушення передбачені наступні види стягнень: штраф і конфіскація, позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю . При цьому можливе пом’якшення відповідальності.
Крім того, в разі доведення вини особи, її дані вносять до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.
В зоні ризику є наступні громадяни:
- депутати місцевих рад;
- державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;
- військові посадові особи Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації, на особливий період стосовно їхньої підприємницької діяльності;
- особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту;
- посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи;
- посадові та службові особи інших державних органів;
- посадові особи юридичних осіб публічного права;
- особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією та ін.
За загальним правилом адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як показує судова практика під час розгляду таких справ виникає багато спірних та проблемних питань.
- чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності;
- чи містить діяння склад корупційного правопорушення, передбаченого Законом;
- повноваження особи, яка його вчинила;
- наявність причинового зв’язку між діянням і виконанням останньою службових (посадових) повноважень, а у відповідних випадках – мети правопорушення;
- чи особа є винною в його вчиненні;
- з’ясовувати мотив і характер вчиненого діяння
- чи належить вона до суб’єктів цього правопорушення;
- чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КУпАП;
- чи немає інших обставин, що виключають провадження в справі.
Цей перелік є фактично дороговказом для будування своєї стратегії захисту.
Готуючись до суду Вам необхідно детально вивчити справу; строки притягнення до відповідальності; складений протокол; антикорупційне законодавство та КУпАП, проаналізувати судову практику та практику Європейського суду з прав людини, зібрати докази.
Будь-які пояснення, заяви та клопотання потрібно подавати у письмовій формі через канцелярію.
Так чи інакше, не потрібно впадати у паніку, варто ретельно підготуватись до свого захисту при можливості запросити захисника.
Ціни на послуги адвоката у справах про корупційні правопорушення Київ
Консультація | 1 600 грн |
Складання пояснень, заяв, клопотань | від 3 000 грн. |
Вартість 1 судодня (підготовка і участь в судовому засіданні) | 3 200 грн. |
Комплексний захист в суді “під ключ” | від 12 000 грн. |
КІЛЬКА ПРИКЛАДІВ З МОЄЇ АДВОКАТСЬКОЇ ПРАКТИКИ
1. 18 листопада 2021 р. мого Клієнта виправдано за ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України, який обвинувачувався у здійсненні нереальних господарських операцій, внаслідок чого було незаконно відкодовано ПДВ у сумі 18 млн. грн. Сторона обвинувачення не змогла довести дані обставини в суді. Стратегія сторони захисту допомогла отримати виправдувальний вирок.
2. Кіпрська лікарня звернулась до мого Клієнта з позовною заяву про стягнення 30 000 євро за проведене лікування, яке було проведене внаслідок нещасного випадку під час дайвінгу. У позові до мого Клієнта було відмовлено
3.Рішення митного органу про коригуванння митної вартості імпортного товару, який придбав Клієнт на підставі ЗЕД-контракту визнано протиправним та скасовано.
4. Захищаючи інтереси фірми, яка виграла тендер, відстояно в Господарському суді м.Києва її право на надання аудиторських послуг, отримане за результатами здійснення публічної закупівлі.
5. Клієнта, який обвинувачувався за ст.185 ч.3 КК України (крадіжка з проникненням у приміщення) виправдано та визнано невинним у вчиненні злочину (серпень 2016 р.)
6. Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, за відсутністю в діянні Клієнта складу адміністративного правопорушення закрито.
7.За Клієнтом визнано право власності на 1/2 квартири, що є спільною сумісною власністю подружжя.
8. Клієнту судом першої інстанції призначено покарання у вигляді 5 років 6 місяців позбавлення волі за вчинення злочину, передбаченого ст.121 ч.1 КК України (заподіяння тяжких тілесних ушкоджень). Апеляційним судом даний вирок скасовано та направлено на новий судовий розгляд. За результатами нового судового розгляду Клієнт отримав іспитовий строк та звільнений з-під варти.
9. Спір щодо отримання надбавки до пенсії, за результатами розгляду якого Клієнт зміг відстояти свої права перед Пенсійним фондом.
10. Клієнт звернувся до суду з метою зміни розміру аліментів (зменшення), за результатами розгляду справи розмір аліментів змінено з частки від заробітку на тверду грошову суму.
11. Клієнт був відповідачем у спорі щодо меж земельної ділянки. За результатами розгляду справи у позові опонента відмовлено.
12. Клієнта звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України у зв’язку із зміною обстановки.
13. Клієнт був відповідачем у спорі щодо отримання права на спадкування. За результатами розгляду справи Клієнт залишився єдиним спадкоємцем після смерті батька.
14. Клієнту нараховано заборгованість за житлово-комунальні послуги в розмірі 35234,14 грн. та видано судовий наказ про стягнення даної заборгованості. За результатами звернення Клієнта до суду даний судовий наказ скасовано.
Про адвоката
З 2000 – 2005 р.р. – навчалась на юридичному факультеті Львівського національного університету ім. І. Франка, здобувши повну вищу освіту за спеціальністю “Правознавство”(денна ф.н.). Спеціалізація – адвокатура.
З 2005 – 2010 р.р. – працювала в органах прокуратури Житомирської області на посаді помічника прокурора (нова назва посади – прокурор прокуратури). За час роботи розглядала звернення фізичних та юридичних осіб (в разі необхідності – із залученням контролюючих органів) в сфері трудового, земельного, податкового, адміністративного, фінансового, екологічного права, реформування агропромислового розвитку, виконання судових рішень тощо; складала документи прокурорського реагування ( з приводу усунення порушень вимог закону, скасування нормативних актів, окремих його частин або приведення їх у відповідність із законом, припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб); здійснювала представництво інтересів громадян та держави (місцевої державної адміністрації, міських та сільських рад, податкової інспекції, пенсійного фонду, центру зайнятості та ін.) в загальних, господарських, адміністративних судах; підтримувала державне обвинувачення тощо.
З березня 2011 р. займаюсь адвокатською діяльністю (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №569 від 10.03.2011 р.). Надаю клієнтам консультації і роз’яснення з різних правових питань; складаю заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подаю їх у встановленому законом порядку; представляю права та інтереси фізичних та юридичних осіб в судах усіх інстанцій, органах державної влади та органах місцевого самоврядування; здійснюю захист прав підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, представляю інтереси потерпілого у кримінальному провадженні, а також особи з приводу притягнення до адміністративної відповідальності тощо.
- Член Національної асоціації адвокатів України.
- Включена до керівників стажування адвокатів.
- Автор більш як 350 публікацій
Посилання на мої статті в наукових працях
- Договірне регулювання розроблення програмного забезпечення
- Захист прав особи, яка зображена на фотографії в мережі Інтернет
- Захист прав інтелектуальної власності на комп”ютерні програми статья интел власн (1)
Мої інтерв’ю медіа на юридичну тематику
- Кабмін запровадив нові правила перетину кордону: що змінилося
- Виїзд дітей за кордон: у яких випадках (не) потрібен дозвіл іншого з батьків
- Затримали або скасували авіарейс? Як отримати компенсацію
- Як суди в Україні карають тих, хто знущається з тварин?
- В Україні чоловіки частіше страждають від примушування до шлюбу, ніж жінки