Комп’ютерна програма як об’єкт авторського права

images

ІТ-індустрія та авторське право тісно взаємопов’язані між собою. Практично всі порушення та судові процеси в сфері програмування, про які ми чуємо, так чи інакше пов’язані з порушенням законодавства про  авторське право.

В зону дії авторського права попадають результати інтелектуальної діяльності – твори науки, літератури, мистецтва. До таких творів, зокрема, відносяться і комп’ютерні програми.

Комп’ютерні програми охороняються як літературні твори. Так історично склалось в світовій практиці. Авторське право зародилось в еру комерціалізації літератури та друкарської справи. Коли з’явились комп’ютерні програми, які складались по суті із тексту та будувались на творчій основі, їх по аналогії віднесли до творів, щоб не створювати під них нормативну базу «з нуля».

Авторське право розповсюджується на всі види комп’ютерних програм. Це можуть бути корпоративні інформаційні системи, інтернет-клієнти, системи управління базами даних, засоби захисту, текстові і графічні редактори, відеоігри, драйвери різноманітних пристроїв і т.д. Це можуть бути як прикладні програми так і операційні системи, а також програмні комплекси. Програма може бути вбудована в сам процесор любого технічного пристрою. Розмір програми, кількість використаних мов програмування, файлів чи рядків коду не має значення для охорони авторських правом.

Функціонально завершені елементи програми, наприклад, підпрограми, бібліотеки, модулі, об’єкти створені та використані для розробки програмного забезпечення також являються об’єктами авторського права.

Таким чином, авторським правом, як єдиний об’єкт, захищається комп’ютерна програма, яка складається з: вихідного кода, об’єктного кода, супровідних матеріалів та документації, отриманих в ході розробки програми, аудіовізуальні відображення програми.

Автором комп’ютерної програми може бути лише фізична особа, навіть якщо цю програму створив працівник певної юридичної особи, якій він в подальшому передав всі майнові права на комп’ютерну програму.

Не можуть бути авторами (співавторами) особи, які не внесли особистого творчого вкладу в створення комп’ютерної програми, в тому числі ті, які надавали технічну, консультаційну, організаційну чи матеріальну підтримку, а також особи, які здійснювали відповідний контроль за виконанням відповідних робіт.

Авторське право на комп’ютерну право виникає:

   в силу самого факту його створення творчою працею особи та надання їй певної об’єктивної форми: письмової, електронної, звуко- чи відеозапису, зображення, об’ємно-просторової, усної;  

  незалежно від того, чи було твір обнародувано;

  незалежно від переваг та призначення комп’ютерної програм, а також способу її вираження;

  незалежно від наявності новизни, унікальності та оригінальності результату інтелектуальної діяльності;

  незалежно від віку автора та його дієздатності.

 Авторське право не розповсюджується на ідеї, процеси, системи, методи функціонування, концепції принципи, відкриття, рішення технічних, організаційних та інших задач, навіть якщо вони відображені в комп’ютерній програмі. Сюди входять алгоритми, внутрішня структура програми, структура даних і система організації даних, формати файлів, організація інтерфейсу, окремі слова.

Авторське  право  діє  протягом  усього  життя  автора   і 70 років  після  його  смерті, хоча насправді в сфері іт-індустрії це немає принципового значення, адже конкретні комп’ютерні програми швидко застарівають та через десятки років навряд чи будуть актуальними.

Особисті  немайнові права автора (визнання авторства, вимоги збереження цілісності твору тощо)  охороняються безстроково.

До теми:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням питань – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

  

Переглядів: 13025

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>