Чи є законним відеоспостереження за працівниками? / Законно ли видеонаблюдение за сотрудниками

default

Читайте також: поновлення на роботі, матеріальна відповідальність працівників, виплата зарплати при звільненні працівника

 

Сьогодні багато роботодавців зацікавлені в контролі за поведінкою працівника на робочому місці. Це вважається необхідним для того, щоб виключити несумлінне виконання службових обов’язків, неправомірне використання майна роботодавця в особистих цілях. Працедавці використовують відеозйомку також як доказ дисциплінарних порушень з боку робітників.

Однак, є невірним переконання більшості роботодавців, що приватне життя співробітника закінчується з моменту приходу його на роботу. Адже згідно з постанови Європейського суду із прав людини від 24 червня 2004 р. кожна людина має свою особисту зону інтересів, що є недоторканною навіть у робочий час.

Через це необхідно проаналізувати, наскільки законне рішення роботодавця про відеоспостереження за працівниками з точки зору чинного законодавства і наскільки взагалі правомірний даний спосіб контролю за працівниками.

На захист працівників в даному питанні стали ряд законів, перше місце з яких посідають  Конституція України, яка є основним законом нашої держави, та Цивільний кодекс України.

Так, відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-,  кіно-,  теле-  чи відеоплівку  лише  за  її  згодою.

Також у ст.32 Конституції України вказано, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

З даних вимог законодавства випливає, що відеоспостереження працівників на робочому місці можливе лише за згодою особи на його проведення. В іншому випадку воно є незаконним.

Також треба враховувати, що, влаштовуючись або вже працюючи на певній посаді, працівник має право на повну достовірну інформацію про умови праці та вимоги на робочому місці (ст.29 КЗпПУ), до них також можна віднести способи контролю щодо його виробничої діяльності.

Отже, враховуючи вищевикладене, роботодавцю необхідно: регламентувати внутрішні процедури моніторингу працівників та довести їх до відома працівників. Тим самим забезпечується правова чистота такого процесу, як відеозйомка особи.

Основні рекомендації для роботодавця, який проводить відеоспостереження своїх працівників:

  • прийняти наказ про організацію відеоспостереження, у якому чітко вказати, наприклад, що приміщення та територія компанії (офіс, складські та виробничі приміщення, подвір’я, вхід до будинку, контрольно-пропускний пункт тощо) можуть обладнуватись системами відеоспостереження, дату початку роботи системи. Не зайвим також буде зробити застереження, що відповідний матеріал і зібрані персональні дані можуть бути використані з метою підтримання загальної та особистої безпеки, контролю доступу до приміщень і території компанії, а також для організації трудових відносин, зокрема для вирішення дисциплінарних та інших питань. Доцільно обумовити строк зберігання інформації, а також відповідального за її зберігання. З таким наказом слід ознайомити всіх працівників, тим самим забезпечивши їх поінформованість про відеоспостереження;
  • пункт про функціонування системи відеоспостереження повинен бути включений у  Правила внутрішнього трудового розпорядку;
  • приміщення, у яких проводиться відеоспостереження, повинні бути укомплектовані відповідними попереджуючими табличками;
  • персонал, що обслуговує систему, в обов’язковому порядку повинен бути ознайомлений з розробленим роботодавцем Положенням про захист персональних даних щоб уникнути розголошення персональної інформації про співробітників;

   В разі недотримання таких нескладних правил, встановлені системи відеоспостереження й результати її роботи можуть вважатися незаконними й можуть оскаржуватися співробітниками в суді.

Також, необхідно памятати, що кімнати відпочинку, туалетні кімнати входять в чисто місць, в яких установка відеоспостереження неприпустима без зайвої необхідності. У цьому вбачається лише бажання роботодавця контролювати приватне життя співробітників — розмови, взаємини між собою, особисте ставлення до керівництва і т.п. А дані дії є порушенням законних прав людини.

Приховане відеоспостереження можуть проводити тільки правоохоронні органи, з дозволу суду.

Згідно із законодавством України, за використання негласних технічних засобів інформації існує кримінальна відповідальність.

“Стаття 359. Незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації”

Незаконне придбання або збут спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а також незаконне їх використання караються штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, – караються позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років.

 Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, – караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років”.

Що слід розуміти під СТЗ?

спеціальні технічні засоби для зняття інформації з каналів зв’язку, інші засоби негласного отримання інформації (СТЗ) – технічні засоби, устаткування, апаратура, прилади, пристрої, препарати та інші вироби, спеціально розроблені, виготовлені, пристосовані для негласного отримання інформації, або технічні засоби, запрограмовані з цією самою метою з використанням спеціального програмного забезпечення;

Спірні питання щодо належності до спеціальних технічних засобів конкретного технічного засобу, який розробляється, виготовляється і реалізується суб’єктом господарювання, вирішуються експертно-технічною комісією Служби безпеки України.

Отже, враховуючи вищевикладене, зрозумілим є те, що, нехтуючи правилами і правами співробітників, роботодавець ризикує опинитися відповідачем у суді або, в найгіршому випадку, за гратами.

 Потрібна консультація? Телефонуйте – 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

Переглядів: 17069

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>