Права на комп’ютерну програму, створену працівниками

images

 

Хоча переважна більшість ІТ-компаній працює з ФОПами на підставі угод, не зайвим буде знати, про створення комп’ютерних програм по найму.

Комп’ютерна програма,  створена автором у порядку виконання службових обов’язків відповідно   до  службового  завдання  чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем, іменується, відповідно до українського законодавства, службовим твором.

І досить часто у керівників іт-компаній та їх працівників виникають запитання, кому ж належать права на комп’ютерну програму, створену в процесі виконання трудових обов’язків.

Права на комп’ютерну програму розподіляються на майнові та особисті немайнові.

Законодавство України містить численні прогалини та суперечності у сфері регулювання прав інтелектуальної власності роботодавця на трудову інтелектуальну власність, тобто об’єкти інтелектуальної власності, створені працівниками у зв’язку з виконанням трудового договору.

Якщо  комп’ютерну програму  створено  у  порядку  виконання  працівником трудового  договору  (контракту) і в межах строку його дії,  тобто при  виконанні  службових  обов’язків  і  за  службовим  завданням роботодавця,  то  особисті  немайнові  права автора на комп/ютерну програму належать працівникові; вони є невідчужуваними.

З приводу майнових прав автора необхідно вказати наступне.

1-го вересня 2017 року набула чинності Угода про асоціацію між Україною та ЄС.  Одним із них є ст. 181, яка закріплює за роботодавцем майнові права на комп’ютерну програму, якщо вона створена найманим працівником на виконання своїх трудових обов’язків або відповідно до вказівок роботодавця, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому, спеціальні закони та Цивільний кодекс України зовсім по-різному регулюють розподіл майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт інтелектуальної власності, створений у зв’язку з виконанням трудового договору, між роботодавцем та працівником. 

Тому як роботодавцю так і працівнику варто детально у письмовій формі врегулювати свої відносини з приводу створення програмних продукців.

У разі передання (відчуження)  працівником  роботодавцю  всіх майнових прав на комп’ютерну програму, створену ним у порядку виконання трудового договору, працівник втрачає ці права, залишаючись носієм лише особистих немайнових прав.

Крім цього, службові твори можуть бути створені спільною творчею працею авторів (колективом авторів). У такому випадку виникає співавторство.

Комп’ютерна програма, створена у співавторстві, належить всім співавторам незалежно від того, чи утворює така програма одне нерозривне ціле або складається із частин, кожна з яких має самостійне значення. Відносини між співавторами можуть бути визначені договором. У разі відсутності такого договору авторське право на комп’ютерну програму здійснюється всіма співавторами спільно.

У разі створення службового твору співавторами, слід враховувати, що стороною договору, укладеного з роботодавцем, може  бути не окремий автор, а співавтори (колектив авторів).

Отже, щоб належним чином захистити свої права та бізнес іт-компаніям необхідно належним чином звернути увагу на трудові договори, які укладаються чи будуть укладатись з працівниками, а також посадові інструкції, щоб в подальшому запобігти спорам щодо прав на комп’ютерну програму.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад іт-юриста тут

Переглядів: 4238

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>