Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ
Практично кожен з нас був у ситуації коли у нас позичали гроші, або й нам була потрібна грошова допомога.
І не рідко позикодавець опиняється в ситуації, коли гроші йому повертати не дуже й поспішають, внаслідок чого виникає проблема: як повернути борг
Як правило, є три сценарії, за якими розвиваються події:
- гроші позичають за усною домовленістю;
- сторони складають розписку про надання позики;
- сторони укладають договір позики, і часто, завіряють нотаріально.
За першим варіантом, як показує судова практика, повернути борг вдається лише тоді, коли у позичальника прокидається совість.
Часто у таких справах залучають свідків, які були присутні під час передачі грошей. Але за українським законодавством покази свідків у таких правовідносинах не є належним та допустимим доказом, а тому за наявності лише свідків, перспективи в судовій справі, найчастіше, безрадісні.
Наступний варіант, найпоширеніший, коли про позику грошей складають розписку.
Розписка – це письмовий документ, що підтверджує передачу та отримання від іншої особи коштів. майна тощо. Розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми.
При цьому необхідно пам’ятати, що сама по собі наявність розписки не є стовідстотковою гарантією успіху. Така розписка повинна ще й бути правильного змісту.
Українські закони не встановлюють конкретних вимог щодо форми та змісту розписки, але є умови, які вказати потрібно обов’язково:
- дата та місце складання розписки;
- особисті дані позикодавця та позичальника – прізвище, імя, по-батькові, паспортні дані, ідентифікаційний код, адреса проживання;
- сума коштів, які було отримано (цифрою та прописом), валюта;
- конкретна дата або подія, при виникненні якої, боржник буде зобов’язаний повернути кошти ;
- підпис позичальника.
Укладання договору позики є найбільш надійним способом оформлення відносин між кредитором та боржником, адже, як правило, його складають юристи із зазначенням усіх істотних умов договору, які передбачені законом. Не зайвим буде завірити такий договір нотаріально. Крім того в разі укладення такого договору позики закон передбачає можливість вчинення виконавчого напису нотаріуса з метою повернення коштів, минаючи судову процедуру.
Що робити якщо кошти не повернули?
У справах про повернення боргу необхідно пам’ятати те, що стягувач має право повернути не тільки основну суму боргу, а й проценти за їх використання, проценти за просрочення повернення боргу,враховується також індекс інфляції.
В разі відсутності згоди повернути кошти добровільно, єдиний спосіб захистити свої права – звернення до суду (за виключенням випадків коли можна застосувати виконавчий напис нотаріуса).
Важливо пам’ятати про таку обставину як строк позовної давності, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, який становить три роки з дати, коли повинні були повернуті кошти.
Пропуск строку позовної давності є підставою для відмови у позові.
Отже, позичаючи гроші чи майно будьте пильними, вимагайте документальне оформлення угоди, адже це в майбутньому зможе захистити Ваші інтереси.
По темі:
- Борг у спадок
- Як стягнути борг за договором
- Як правильно подати заяву до суду: 4 важливі правила
- ЯК ПОСКАРЖИТИСЬ НА ДЕРЖАВНОГО ЧИ ПРИВАТНОГО ВИКОНАВЦЯ
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію по тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг