Як поділити бізнес при розлученні

як укласти шлюб. заручини

 

Навіть успішні бізнесмени незастраховані від невдач у сімейному житті.

Розірвання шлюбу – процес, нерозривно пов’язаний з поділом майна подружжя. Чоловіки та жінки ділять меблі, електроніку, нерухомість, автомобілі. Інколи неабиякі спори розгортаються навіть через дрібниці.

Що вже говорити з приводу поділу сімейного бізнесу.

Формально бізнес – це майно та майнові права, що можна поділити, продати та передати. Однак, фактично бізнес включає в себе не тільки майнові, але й інлелектуральні ресурси, являє собою налагоджений механізм, який сприяє отриманню прибутку і досягненню конкретної комерційної цілі.

Передача прав на бізнес – одному, грошова компенсація – другому

При такому варіанті поділу майна, один з подружжя отримує підприємство, а другий – грошову компенсацію або майно, відповідно до вартості частки у бізнесі. Один з подружжя, володілець бізнесу, для якого підприємницька діяльність більш пріорітетна ніж для другого, хто більше бере участь у ньому, чиї знання та навики грають велику роль для розвитку бізнесу – отримує підприємство у своє повне розпорядження. Інший, який не брав участь у господарській діяльності і не мав наміру цього робити – отримує капітал, яким вільно може розпорядитись у майбутньому.

Якщо, один з подружжя, який отримує бізнес, не може компенсувати частку по фінансовим причинам, він може викупити частку другого з подружжя поступово або пізніше. Умови угоди потрібно сформулювати в письмовому, нотаріально завіреному договорі або в мировій угоді, яка затверджується судом, щоб запобігти недобросовісному виконанню зобов’язань.

ФОП

Фізична особа-підприємець – це особа, яка веде бізнес без реєстрації юридичної особи. І при розлученні виникає доцільне питання, як поділити майно між дружиною та чоловіком , щоб справедливий поділ не потягнув за собою порушення в роботі бізнесу.

Навіть якщо майно оформлене на підприємця, але нажите під час шлюбу та за спільні кошти подружжя, таке майно буде підлягати поділу. Навіть якщо один з подружжя безпосередньо займався бізнесом, в той час як другий- навчався, займався домашнім господарством, виховував дітей і т.д., принцип рівності часток має бути дотримано. Винятком буде укладення між подружжям шлюбного договору, якщо його умови передбачають інший режим власності у шлюбі.

До сумісного майна подружжя можна буде віднести: транспорт, нерухомість, обладнання, товар, сировину, гроші, депозити, кредити, майнові права тощо.

ТОВ

Якщо один з подружжя є учасником господарського товариства і вносить до його статутного капіталу спільні кошти подружжя або майно, придбане за рахунок спільних коштів подружжя, то такі кошти та майно переходять у власність цього підприємства, а в іншого з подружжя право власності на майно та кошти  трансформується в право вимоги , сутність якого полягає у праві вимоги виплати половини вартості внесеного майна в разі поділу майна подружжя або право вимоги половини отриманого доходу від діяльності підприємства.

У зв’язку з цим, при формулюванні позовних вимог щодо поділу майна подружжя, а саме частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, варто просити не поділити вказану частку в рівних долях між подружжям, а компенсувати половину вартості внеску.

Акціонерне товариство

Пакет акцій підлягає поділу, адже вказаний пакет акцій вимірюється певною кількістю штук, якою володіє відповідний власник, наприклад, фізична особа.

У таких випадках також необхідно встановлювати джерело походження коштів, адже вказані акції мають бути придбані за спільні кошти подружжя.

Хоча судова практика з цього приводу тільки формується, тому все може змінитись

Процедура поділу майна подружжя передбачає:

  • підготовку документів, які підтверджують придбання майна для бізнесу – в період шлюбу чи ні;
  • оцінку вартості майна, що підлягає поділу;
  • складання і подання позовної заяви про поділ майна подружжя або договору;
  • сплату судового збору;
  • участь в судових засіданнях або залучення представника (адвоката);
  • отримання судового рішення про поділ майна подружжя.

 

Отже, як бачимо бінес також може підлягати поділу в разі розлучення.

Сімейне законодавство не конкретизує порядку поділу бізнесу під час поділу майна подружжя, тому поділ здійснюється відповідно до загальних правил.

Однак, при цьому суд обов’язково з’ясовує не тільки майнові права чоловіка та дружини, але й ризики, пов’язані з веденням бізнесу.

По темі:

 

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте  з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію  за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад сімейного адвоката тут

Переглядів: 3782

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>