Як стягнути борг за господарським договором

 

pablo (2)

 

В ході господарської діяльності нерідко виникають ситуації, коли контрагент виконує зобов’язанння по сплаті за договором недобросовісно, внаслідок чого виникає заборгованість. 

Відповідно до договору, одна сторона надає товари, послуги, виконує роботи, а інша сторона зобов’язується в строк, вказаний в договорі, сплачувати вартість товарів, робіт або послуг.

Відповідно до цивільного та господарського законодавства, зобов’язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Порушення даних норм дає право одній із сторін ініціювати процедуру позасудового або судового стягнення заборгованості за господарським договором.

Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Боржник, який порушив зобов’язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

При цьому, варто пам’ятати, що відсутність грошей не є форс-мажорною обставиною, тому за невиконання господарського договору доведеться відповідати.

У випадках невиконання зобов’язання, в більшості випадків намагаються стягнути заборгованість за господарським договором без суду: телефонують, направляють листи-нагадування, претензії.

Є випадки, коли такі заходи є обов’язковими згідно із законом (ст. 19 ГПК).

Наприклад, ст. 29 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення передбачено обов’язковий досудовий порядок врегулювання спорів, що виникають за договором перевезення, шляхом пред’явлення претензії винній стороні.

Боржник зобов’язаний задовольнити вимоги, обґрунтовані належним чином (ч. 6 ст. 222 ГК).

стягнення заборгованості

Строк, протягом якого має бути надіслана претензія, законодавством в більшості випадків не встановлено. Хоча, як завжди, є виключення.

Так, наприклад,  строки, протягом яких може бути предявлена претензія перевізнику складають 6 місяців, а за претензіями щодо сплати штрафів і премій – 45 днів.

Претензія повинна бути розглянута у місячний строк з дня її одержання, якщо інший строк не встановлено законодавством (ч. 6 ст. 222 ГК). Наприклад, ст. 315 ГК надає можливість пред’явити претензію перевізникові. Строк розгляду претензії за договором перевезення вантажів становить 3 місяці, а за перевезення у прямому змішаному сполученні – 6 місяців.

За необхідності при розгляді претензії сторони мають звірити розрахунки, провести експертизу або вчинити інші дії для забезпечення досудового врегулювання спору.

Перевагами претензійного порядку є коротший порівняно із судовим строк вирішення конфлікту та безоплатність такого врегулювання (судовий збір не сплачується). Утім кожну ситуацію необхідно розглядати окремо, аналізуючи, чи призведе до бажаних результатів направлення претензії порушнику прав, або доцільно одразу звернутися до господарського суду.

Оцінивши перспективність справи, зібравши всі докази, сформувавши правову позицію у справі, настає мить підготування та подання позовної заяви до суду.

 

Після отримання позитивного рішення про стягнення заборгованості за господарським договором слідує процес примусового виконання рішення суду та стягнення заборгованості з контрагента.

 

 

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 2382

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>