Чи може цивільна дружина претендувати на спадщину

договір довічного утримання

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

 

Зареєстрований шлюб дає багато переваг. Наприклад, набуте за час шлюбу майно  є спільною власністю подружжя. Також у разі смерті одного з подружжя, інший стає спадкоємцем першої черги, якщо померлий не залишив заповіту.

Дещо складніше із цивільним шлюбом.

Останнім часом все більше молодих людей обирає стосунки без їх офіційної реєстрації. Перебуваючи у цивільному шлюбі чоловік та дружина мають спільний побут, бюджет, витрати,  разом народжують та виховують дітей.

Однак, коли приходить час спадкування, виникають проблеми.

За Сімейним кодексом якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Однак, нерідко для визнання свого права на спільне майно, нажите під час цивільного шлюбу доводиться звертатись до суду, встановлювати факт проживання однією сімею.

Відносно вирішення питання отримання права на спадщину все і ще складніше.

Цивільним кодексом України передбачено 2 підстави для спадкування: за заповітом  і за законом. За наявності заповіту спадкоємцями будуть всі особи, які в ньому зазначені. В тому числі спадкоємцем може бути вказаний і один із цивільного подружжя.

Якщо ж заповіт відсутній, то в такому випадку спадкування обов’язково буде здійснюватися за законом. В такому випадку за законом до 1-ї черги спадкоємців відносяться один з подружжя (який пережив спадкодавця), діти і батьки, які пережили спадкодавця.

Один з подружжя, які перебував в цивільному шлюбі, не може бути спадкоємцем 1-ї черги за законом (у випадку смерті одного з них).

Чи відноситься цивільне подружжя  до будь-якої з цих черг.

До четвертої черги спадкоємців законодавець відніс осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до дня смерті останнього. Оскільки цивільне подружжя фактично проживає однією сім’єю, то вони можуть бути зараховані саме до четвертої черги спадкоємців.

Безпосередню участь в отриманні спадщини один з такого подружжя, який пережив другого, зможе взяти тільки у випадку, якщо немає спадкоємців попередніх черг.

Але і це ще не всі можливості для подружжя, які не виявили бажання зареєструвати свій шлюб офіційно, стати спадкоємцями одне одного.

У Цивільному кодексі України закріплені норми, які дозволяють змінити черговість спадкування. У статті 1259 ЦКУ закріплено два шляхи зміни черги на отримання права стати спадкоємцем: договірний і судовий порядок.

Договірний порядок може застосовуватися за погодженням із спадкоємцями тієї черги, яка отримала право на спадкування.

Судовий порядок зміни черги на спадкування застосовується  в тому випадку, якщо спадкодавець перебував в безпорадному стані, а один із спадкоємців тривалий час доглядав за ним, матеріально забезпечував і надавав іншу допомогу спадкодавцеві за життя. Якщо такий факт буде доведено, судом може бути надано право на спадкування разом з спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування.

Цивільна дружина може спадкувати замість спадкоємців всіх попередніх черг якщо наявні підстави для усунення від спадкування ( можливість усунення від спадкування і підстави передбачені у статті 1224 Цивільного кодексу України).

На відміну від спадкоємців перших черг цивільна дружина сплачує податки на загальних підставах.

Також дуже важливо не забути написати заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця.

Тому проживаючи у цивільному шлюбі краще подбати про належність майна ще за життя, щоб уникнути в подальшому судової тяганини. 

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 8165

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>