ЯК ПОНОВИТИ СТРОК НА ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

images

До закінчення 6 місяців з дня відкриття спадщини спадкоємець має звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. 

Однак поширеною є ситуація, коли спадкоємець з певних причин не вкладається в строк і звертається до нотаріуса поза передбаченими строками, в результаті чого отримує відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Що робити в таких випадках, куди звертатися, які причини пропуску вважаються поважними – про це буде йти мова далі.

Отже, спершу Ви повинні перевірити чи дійсно Ви пропустили такий строк, адже;

  • до 1 січня 2004 року діяла норма закону про прийняття спадщини шляхом фактичного вступу у володіння і управління спадковим майном. Тобто,  якщо Ви вчинили дії щодо фактичного вступу у володіння і управління спадщиною до 1 січня 2004 року, Ви вважаєтесь таким, що вже прийняли спадщину;
  • якщо спадкодавець помер після 1 січня 2004 року,  спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини (смерті особи) вважається таким що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного терміну він не заявив про відмову від нього;
  • малолітня, неповнолітня особа, а також недієздатні громадяни та громадяни, дієздатність яких обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо протягом 6-місячного терміну їх батьки, усиновителі, опікуни з дозволу органів опіки та піклування не заявили про відмову від нього.

Якщо ж Ви не належите до жодної з перерахованих вище категорій та пропустили строк для прийняття спадщини, у Вас є наступні варіанти.

1. З письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Однак, в реальності це рідкісна ситуація.

2. Якщо ж інші спадкоємці не дають своєї згоди, або їх взагалі немає,  Вам необхідно звертатись до суду з проханням надати додатковий строк для прийняття спадщини.

Варто пам’ятати, що суд може надати додатковий строк для прийняття спадщини, якщо причини його пропуску були поважними.

Раніше суди лояльніше відносились до таких позовних заяв громадян та задовольняли їх прохання. Однак, остання судова практика свідчить про те, що до таких справ потрібно готуватись серйозно, оскільки можна втратити все на що розраховували отримати в порядку спадкування.

До поважних належать причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення  дій щодо подання заяви.

Суд в кожному окремому випадку буде перевіряти, чи дійсно зазначена в позовній заяві причина пропуску вплинула на неможливість звернутись із заявою про прийняття спадщини протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця.

Суд, в будь-якому випадку, не визнає поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім’єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.

Якщо суд вважатиме причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними і позов буде задоволений, спадкоємцю буде призначений додатковий термін (період) протягом якого йому слід звернутися в нотаріальну контору і подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що  прийняв спадщину.

Як правило, надають 2 місяці, які обов’язково потрібно використати, адже , повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Пропустивши додатковий термін, призначений судом, Ви втрачаєте право на спадщину остаточно.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше про оформлення спадщини тут

Переглядів: 7520

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>