Як оформити спадщину через суд

як оформити спадщину в суді

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

 

Судовий захист прав, в тому числі спадкових, гарантується кожному громадянину. Життєві ситуації, при яких виникає необхідність визнання або захисту прав на спадщину, сьогодні є поширеними. Відсутність документів, спори між спадкоємцями, пропуск строків, неоформлене право власності – ці та інші важкі питання виникають в процесі спадкування.

Якщо стандартна процедура спадкування (через нотаріальну контору) неможлива, спадкоємці можуть звернутись до суду.

Спір між спадкоємцями

Якщо на спадкове майно претендує одночасно декілька спадкоємців по закону, майно ділиться порівну. Якщо спадкування здійснюється за заповітом, в якому вказані частки кожного спадкоємця, поділ спадщини здійснюється відповідно до заповіту.

Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Якщо мова йде про спадкування за заповітом, застосовуються норми про обов’язкову частку у спадщині, яка належить непрацездатним батькам, дружині/чоловіку, неповнолітнім дітям та непрацездатним дітям – незалежно від волі спадкодавця, викладеній у заповіті.

При недосягненні згоди між спадкоємцями, поділ спадкового майна здійснюється в судовому порядку відповідно до часток, належних кожному із спадкоємців. У даному випадку поділ спадщини оформлюється судовим рішенням.

Встановлення факту, що має юридичне значення

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів. Суди розглядають заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім’єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Усунення від спадкування

Привід для визнання одного з спадкоємців негідним і відсторонення його від спадкування -ще одна підстава для звернення до суду.

Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя.

Дані положення не застосовуються до особи, яка вчинила такий замах, якщо спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив її своїм спадкоємцем за заповітом.

Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.

Якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу.

За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Такі положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов’язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

Несвоєчасне оформлення спадщини

Закон відводить рівно 6 місяців для того, щоб заявити про свій намір вступити у спадкування, підтвердити своє право і отримати документальне підтвердження права на спадкування. Однак, деякі спадкоємці з тих чи  інших причин не дотримуються даного терміну.

Якщо причини, через які відбувся пропуск 6-місячног терміну дійсно поважні, можна звернутись до суду для надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Визнання заповіту недійсним

Остання воля спадкодавця, викладена у заповіті, повинна бути виконана, однак, при умові, що правила складення заповіту були дотримані, зокрема, дотримано форму та зміст документу, складено дієздатним спадкодавцем, під час складення не було застосовано психологічний та фізичний вплив.

За наявності підстав заповіт може бути визнаний недійсним.

Визнання права власності на спадкове майно

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. 

З даною позовною вимогою, як правило, звертаються  у випадках відсутності правовстановлюючих документів у зв’язку з їх втратою та відсутностю реєстрації об’єкта нерухомості за спадкодавцем.

В який суд звертатись

Позови щодо права спадкування за загальними правилами підсудності подаються до суду за місцем проживання (знаходження) відповідача, за винятком позовів щодо нерухомого спадкового майна, які подаються до суду за місцезнаходженням цього майна. Позови в порядку окремого провадження подаються за місцем проживання заявника. 

Судовий збір

Розмір оплати за розгляд позову залежить від характеру вимог:

Немайнові спори не можуть бути оцінені, а тому сума судового збору фіксована –  

0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу

Такий судовий збір необхідно буде сплатити у справах про надання додаткового строку, оскарження заповіту тощо.

При розгляді заяв майнового характеру (наприклад, про визнання права власності на спадкове майно) судовий  збір становить:

1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу

У справах про встановлення факту судовий збір становить:

0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 6042

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>