Реалізація програмного забезпечення є одним з основних напрямків діяльності багатьох ІТ-компаній.
Для розповсюдження програмної продукції часто використовують ліцензійні, субліцензійні договори, договори поставки примірників комп’ютерних програм, договори щодо організації віддаленого доступу до програми для ЕОМ, бази даних (які можуть надаватися за моделлю SaaS та/або за іншими моделями), агентські договори тощо.
Для того щоб правильно реалізовувати програмне забезпечення необхідно знати і розуміти різницю між найбільш розповсюдженими договорами, які використовують з метою дистрибуції комп’ютерних програм та баз даних: ліцензійний договір та договір поставки.
Різниця між даними договорами полягає в предметі договору. За договором поставки користувачу передається у власність екземпляр програми.
Предметом ліцензійного договору є надання прав на використання комп’ютерної програми. В ліцензійному договорі важливо, які права надаються ліцензіату, способи використання програмного продукту, територія та строк, на які надаються права. Тобто об’єктом реалізації в даному випадку є право, а не річ.
В схемі дистрибуції програмного забезпечення також широко використовується субліцензування.
Різниця між ліцензійним та субліцензійним договором полягає в суб’єктному складі. В ліцензійному договорі ліцензіаром є безпосередньо правовласник об’єкту ліцензії, а в субліцензійному договорі – особа, яка раніше отримала право використання такого об’єкту по ліцензійному договору. В субліцензійному договорі об’єм наданих прав звужений рамками ліцензійного договору, оскільки не можна передати більше прав, ніж сам маєш. На укладення субліцензійного договору потрібна згода правовласника.
В процесі розповсюдження програмного забезпечення також використовують агентські договори. Метою укладання таких договорів є просування на ринку певного продукту. Предметом такого договору як правило є надання послуг по пошуку клієнтів, розповсюдження інформації про продукцію, повідомлення унікальних кодів ідентифікації тощо.
Виходячи із визначення SaaS (software as a service), користування програмним забезпеченням здійснюється в рамках послуг. Оформлення договору послуг SaaS, судячи з назви, має здійснюватись у рамках договору про надання послуг.
Як правило, укладання таких договорів відбувається на підставі публічної оферти. У цьому випадку договір послуг SaaS складається або як договір приєднання, або як пропозиція на певних умовах.
В цілому договір SaaS, крім іншого, встановлює правила використання сервісу (Terms of use), положення про приватність та захист персональних даних (Privacy Policy), а також рівень надання послуг (SLA).
Під час вибору схеми розповсюдження програмної продукції завжди необхідно виходити з вимог законодавства держави про інтелектуальну власність, на території якої програми будуть розповсюджуватись, вимоги податкового законодавства.
По темі:
- Права на комп’ютерну програму
- Публічна оферта в ІТ-сфері
- Коли виникає авторське право на комп’ютерну програму
- Кримінальна відповідальність за хакерство
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням питань – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг