Ліцензійний договір на програмне забезпечення: важливі моменти

images

 

Ліцензійний договір є ключовим договором в ІТ – індустрії та широко використовується з метою дистрибуції програмного забезпечення.

Зміст даного договору має важливе значення для врегулювання відносин між сторонами, забезпечення належного виконання його умов.

Ліцензійний договір повинен містити умови, які іменуються істотними, без яких він вважатиметься не укладеним.

Такими істотними умовами ліцензійного договору є:

  • вид ліцензії;
  • сфера використання об’єкта права інтелектуальної власності (конкретні права, що надаються за договором, способи використання зазначеного об’єкта, територія та строк, на які надаються права тощо);
  • розмір, порядок і строки виплати платні за використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Тому при складанні ліцензійного договору, перш за все, необхідно приділяти увагу узгодженню та включенню в нього вищевказаних обов’язкових умов.

Інші умови договору є факультативними, а тому у випадку їх відсутності застосовуються норми законодавства та звичаї ділового обороту, які заповнюють прогалини. Але це не означає, що вони менш важливі для сторін.

Вид ліцензії

Щодо виду ліцензії, необхідно зазначити, що з договору має чітко випливати, яка ліцензія надається (виключна чи невиключна).

Виключна ліцензія видається лише одному ліцензіату і виключає можливість використання ліцензіаром програмного забезпечення у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об’єкта у зазначеній сфері.

Невиключна ліцензія не виключає можливості використання ліцензіаром програмного забезпечення у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об’єкта у зазначеній сфері.

Строк дії договору

Правильне і чітке визначення строку дії договору також має важливе значення. За бажанням сторін можна визначити строк ліцензії на конкретний період часу або на весь період дії виключних прав на програмне забезпечення.

У разі відсутності у ліцензійному договорі умови про строк договору, він вважається укладеним на строк, що залишився до спливу строку чинності виключного майнового права на визначений у договорі об’єкт права інтелектуальної власності, але не більше ніж на п’ять років. Якщо за шість місяців до спливу зазначеного п’ятирічного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на невизначений час. У цьому випадку кожна із сторін може в будь-який час відмовитися від договору, письмово повідомивши про це другу сторону за шість місяців до розірвання договору, якщо більший строк для повідомлення не встановлений за домовленістю сторін.

Територія дії договору

Також, у разі відсутності в ліцензійному договорі умови про територію, на яку поширюються надані права на використання комп’ютерної програми, дія ліцензії поширюється на територію України. Тобто з території дії ліцензійного договору виключаються інші країни.

Способи використання програмного забезпечення

По змісту ліцензійні договори на програми відрізняються в залежності від цілей ліцензування: використання у власній господарській діяльності або розповсюдження програми.

В залежності від цього в ліцензійному договорі визначаються можливі способи використання програм.

Для першого варіанту може бути цілком достатньо передбачити такі способи використання програми як відтворення, функціональне використання.

У другому випадку необхідно детально пропрацьовувати умови та порядок використання програмного забезпечення в залежності від варіантів подальшої дистрибуції.

Необхідно звертати особливу увагу, що права на використання об’єкта права інтелектуальної власності та способи його використання, які не визначені у ліцензійному договорі, вважаються такими, що не надані ліцензіату.

Таким чином, умови про способи використання програм не можна формулювати шляхом написання – «на всі права» або шляхом виключення окремих прав. Це може призвести до значних проблем для сторін договору.

Порядок передачі майнових прав на програмне забезпечення

Для впорядкування відносин між сторонами, передачу екземплярів і прав бажано оформити документально. Процедура прийому-передачі повинна бути детально висвітлена у ліцензійному договорі.

Ліцензійна винагорода

Конкретні умови про ліцензійну винагороду залежать від цілей укладення угоди.

У випадку укладення договору з кінцевим користувачем ліцензійна винагорода може встановлюватись у фіксованій сумі, яка може виплачуватись одноразово або на протязі певного періоду.

По договору з дистриб’ютором може виплачуватись винагорода як у твердій грошовій сумі за кожен реалізований примірник, або певна частина від доходу після реалізації програм. Тут також встановлюється порядок та строки виплати винагороди.

Інші положення договору

Також важливою умовою ліцензійного договору є положення про звітність по даному договору. В даному пункті необхідно передбачити форму, строки та порядок надання звітів, оформлення актів по закінченню звітних періодів, збереження відповідної документації та надання доступу до неї.

Також у такий договір варто включити положення про гарантії щодо наявності прав на програмне забезпечення, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, арбітраж, конфіденційність тощо.

До теми:

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням питання – телефонуйте – 096-203-18-51Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 17585

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>