Правила використання в соціальних мережах авторських фотографій

uzn_1402666006.jpg

 

Соціальні мережі в наш час є невід’ємним елементом щоденного спілкування більшості людей. Через них ми здобуваємо потрібну нам інформацію, коментуємо її, інтерпретуємо та поширюємо, стаючи, таким чином, співучасниками інформаційного процесу.

При цьому необхідно слідкувати за тим, щоб під час обміну такою інформацією не були порушені права тих чи інших осіб.

У цій статті мова піде про права особи, зображеної на фотознімках.

І перше, що потрібно пам’ятати – розміщення громадянином фотографій в Інтернеті  не надає права іншим особам використовувати їх без згоди правовласника.

В той же час обставини розміщення громадянином свого зображення в мережі можуть свідчити про вираження такою особою згоди на подальше використання цього зображення, наприклад, якщо це передбачено умовами користування сайтом, на якому громадянином розміщено знімок.

Наприклад, така функція, як “репост”, наявна в соціальних мережах, може трактуватися як згода на розповсюдження того чи іншого зображення. Якщо ж функція  “репост” буде відключена, чуже фото не можна буде використовувати.

Учасник колективного фотознімку зможе використовувати це зображення на власний розсуд без отримання згоди від інших зображених на знімку осіб, якщо вони не заборонили таке використання і якщо зображення не містить інформацію про приватне життя інших людей.

Суд може, наприклад, визнати недобросовісною поведінку одного з подружжя, який після розлучення розпочне поширювати зображення старих сімейних фото.

Згода на використання зображення не потрібна, якщо громадянин є публічною фігурою. Правда, тільки у тому випадку, якщо метою їх поширення не є обнародування приватного життя особи та для отримання прибутку. Не потрібно згоду відомої особи, якщо знімок зроблений в публічному місці, у тому числі у відкритих судових засіданнях або на різноманітних заходах.

 

Відповідно до статті 307 ЦКУ “Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок” фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

Стаття 308 ЦКУ “Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах” передбачає, що фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи.

Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія або інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди.

Фізична особа, яка позувала авторові фотографії за плату можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов’язаних із цим збитків.

Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – телефонуйте – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше корисної правової інформації тут

 

Переглядів: 16206

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>