Право зберігати мовчання під час допиту / Право хранить молчание во время допроса

 

право зберігати мовчання

 

 

 

Ніхто не може бути примушений давати показання та пояснення проти себе, членів своєї сім’ї, які можуть бути покладені в основу обвинувачення у вчиненні злочину – таке право закріпила Конституція України у ст.63, яким досить часто користуються підозрювані, обвинувачені, свідки під час допиту.

Близькими родичами та членами сім’ї є  – чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Якщо близькі родичі та члени сімї вирішили давати показання, вони зобов’язані говорити правду та попереджаються про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві покази.

Право зберігати мовчання або свобода від самовикриття може виражатись у праві мовчати (нічого не говорити), право відмовитись відповідати на запитання, право не свідчити проти себе, право бути проінформованим про такі права.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом.

Отже, сторона обвинувачення зобов’язана роз’яснити ст.63 Конституції України ( Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом). Особа, яку допитують може скористуватись таким правом, а може давати показання (за своїм внутрішнім переконанням). В разі дачі показань, такі в подальшому будуть використовуватись як доказ у справі.

Відмова від дачі показань фіксується у протоколі слідчої дії.

Потрібна допомога адвоката? Запис на консультацію 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

Переглядів: 158

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>