Договір транспортного експедирування: на що звернути увагу

експедирування

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00.  ДЕТАЛІ

 

 

По договору транспортного експедирування експедитор зобов’язується за плату та за рахунок клієнта виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов’язаних з перевезенням вантажу.

Тобто між перевізником та власником вантажу виникає посередник, який професійно організовує сам процес перевезення. Хоча в результаті замовник отримує саме перевезення.

Транспортно-експедиторською діяльністю можуть займатись як спеціалізовані підприємства, організації, так і інші суб’єкти господарювання. Законодавство не вимагає отримання ліцензії на транспортно-експедиторські послуги, окрім випадків, коли експедитор самостійно здійснює послуги перевезення, які підлягають ліцензуванню.

Договори транспортного експедирування  укладаються в письмовій формі.

В договорі з експедитором необхідно затвердити такі умови, які б чітко вказували на те, що це саме договір на експедирування, а не про перевезення вантажу. Адже, ці договори мають суттєві відмінності.

Так, відповідальність експедитора (наприклад, за несвоєчасну доставку вантажу, за пошкодження чи втрату вантажу) набагато більша, ніж відповідальність перевізника. Особливо це стосується міжнародних перевезень.

У відповідності до українського законодавства об’єм послуг, які може надавати експедитор не лімітований, і в рамках одного договору може бути передбачено надання різного роду послуг.

Експедирування включає в себе укладення всіх необхідних договорів, в тому числі договору на перевезення, оформлення документів, сплату  мита та інших обов’язкових платежів, забезпечення збереження вантажу в процесі перевезення і до передачі його вантажоотримувачу та інші.

Експедитор може діяти як представник замовника і укладати договори перевезення та інші договори від імені замовника (тобто створювати правові наслідки не для себе, а для замовника – вантажовідправника) або діяти самостійно на основі договору і укладати договори від свого імені. Таким чином, договір експедирування може представляти собою різновид договору доручення або договору комісії.

Якщо в договорі на експедирування немає умови, згідно якої експедитору забороняється запросити третіх осіб для виконання умов договору, то це значить, що експедитор має право це робити за власним бажанням. Однак, в даному випадку експедитор несе відповідальність за дії третіх осіб, якщо в договорі не вказано інакше.

Законом передбачено ряд істотних умов договору про надання транспортно-експедиторських послуг, тобто умов, за відсутності яких договір вважається неукладеним.

Такими умовами є: 

 1. відомості про сторони договору:  для юридичних  осіб  –  резидентів   України:   найменування, місцезнаходження  та  ідентифікаційний  код  в  Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;  для юридичних  осіб  –  нерезидентів  України:  найменування, місцезнаходження та державу, де зареєстровано особу;  для фізичних  осіб  – громадян України:  прізвище,  ім’я,  по- батькові, місце проживання із зазначенням адреси та індивідуальний ідентифікаційний  номер  у  Державному  реєстрі  фізичних  осіб  – платників  податків та інших обов’язкових платежів;  для фізичних  осіб  –  іноземців,  осіб   без   громадянства: прізвище,   ім’я,   по   батькові  (за  наявності),  адресу  місця проживання за межами України;
 2.  вид послуги експедитора;
 3.  вид та найменування вантажу;
 4.  права, обов’язки сторін; 
 5. відповідальність сторін,  у тому числі в разі завдання  шкоди внаслідок дії непереборної сили; 
 6. розмір плати експедитору;    
 7.  порядок розрахунків; 
 8. пункти відправлення та призначення вантажу;
 9.  порядок погодження змін маршруту,  виду транспорту,  вказівок клієнта; 
 10. строк (термін) виконання договору; 
 11.  а також усі ті умови,  щодо яких за заявою хоча б  однієї  із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір про транспортне експедирування може також містити наступні умови:

 • обов’язок знайти такий транспортний засіб, в якому були б забезпечені умови перевезення і збереження вантажу;
 • обов’язок організувати завантаження вантажу в транспортний засіб;
 •  обов’язок організувати розвантаження;
 • обов’язок організувати складування вантажу;
 •  обов’язок підготувати , заповнити і зібрати усі необхідні документи для перевезення вантажу та/або його розмитнення.

За належне виконання договору транспортного експедирування клієнт сплачує експедиторові плату, яка сплачується окремо від компенсації витрат експедитора. Не включаються в оплату витрати на послуги, роботи інших осіб, залучених до виконання договору, зборів, обов’язкових платежів, що сплачуються при виконанні договору.

Зазначені витрати мають бути підтверджені документально.

Доказом надання експедитором послуг є єдиний транспортний документ або комплект документів, які відображають шлях прямування вантажу, а підтвердженням витрат експедитора є документи – рахунки, накладні тощо, видані суб’єктами господарювання, які залучались до договору експедирування.

Також варто зупинитись на деяких важливих та корисних правах експедитора.

Одним з таких є  – право відступати від вказівок клієнта в порядку, передбаченому договором. Це означає, що хоча експедитор  й отримує від клієнта вказівки щодо організації перевезення, проте має право вчиняти ефективніші на його думку дії, аніж ті, які з  клієнтом обумовлені.

 Також експедитор має право на відшкодування не лише погоджених з клієнтом витрат, а й додаткових витрат, що виникли при виконанні договору, якщо такі витрати здійснювались в інтересах клієнта, і якщо обсяг таких можливих додаткових витрат був заздалегідь з клієнтом погоджений. Якщо клієнт не оплачує експедиторові плату за його послуги та не відшкодовує витрати, останній має право затримати вантаж до моменту оплати витрат.

З приводу відповідальності експедитора варто зауважити, що права та обов’язки перевізника та експедитора є самостійними, а отже, кожен відповідає за своє.

Під час укладення договору до пункту про відповідальність сторін необхідно підійти дуже ретельно. Адже, ні Цивільним кодексом України, ні ЗУ «Про транспортно-експедиторську діяльність» межі відповідальності сторін чітко не визначені. А тому, щоб запобігти виникнення можливих труднощів, детально розпишіть, хто за що відповідає в разі завдання збитків та невиконання зобов’язань.

При цьому варто пам’ятати основне – здійснюючи перевезення власними силами експедитор несе відповідальність за схоронність вантажу.

У разі укладення експедитором договору на здійснення перевезення з перевізником, останній несе відповідальність за збереження вантажу, а пред’явити вимогу йому на відшкодування збитків у разі пошкодження чи втрати вантажу може клієнт, а не експедитор.

Окрему увагу у транспортно-експедиторському обслуговуванні слід звернути на страхування вантажу, умови страхування та межі відповідальності страхової компанії. Відповідні умови слід зазначити у договорах на транспортно-експедиторське обслуговування, щоб зобов’язання страхової компанії не були меншими, ніж зобов’язання експедитора перед клієнтом.

 

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не зволікайте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше правової інформації для водіїв тут.

 

Переглядів: 12738

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>