Законність Non-Compete Agreement (договір про неконкуренцію) в Україні |

Договір про неконкуренцію

 

Одним з проблемних питань для ІТ-компаній залишається переманювання співробітників.

Для запобігання такого розвитку подій багато роботодавців почали впроваджувати такий спосіб захисту своїх інтересів як угода про неконкуренцію (Non-Compete Agreement).

В таку угоду прийнято включати умови про зобов’язання співробітника  при звільненні з компанії не влаштовуватись на аналогічну посаду до інших підприємств, не займатись бізнесом в такій же сфері діяльності протягом певного періоду часу та на певній території.

Однак, чи будуть такі угоди законними в Україні?

Нижче я наведу деякі витяги положень з Конституції України та Кодексу законів про працю України, які, я думаю, дадуть чітку відповідь на це запитання.

«Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.  Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності … Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.» (ст.43 Конституції України)

«Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом» (ст..42 Конституції України).

«Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними» (ст..21 Конституції України).

«Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані» (ст.22 Конституції України)

«В Україні визнається і діє принцип верховенства права.  Конституція України має найвищу юридичну силу … Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.» (ст.8 Конституція України).

«Умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними.» (ст.9 Кодексу законів про працю України).

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що угода про неконкуренцію не відповідає вимогам українського законодавства, а її наявність може послужити тільки своєрідним моральним стимулом для співробітників і не може гарантувати роботодавцю виконання такої угоди і, тим більше, не тягне за собою будь-якої відповідальності за її невиконання.

Для захисту своїх інтересів при наймі працівників або укладення договорів із сторонніми особами (наприклад, ФОП) при врегулюванні відносин можна і необхідно чітко та детально передбачати умови про конфіденційність та права на створений продукт.

По темі:

Потрібна правова допомога адвоката ? Не затягуйте з вирішенням питань – телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад іт-юриста тут

Переглядів: 7019

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>