Перед оформленням договору купівлі-продажу квартири часто укладаються попередні договори з авансом або без.
Попередній договір є проміжним етапом, для забезпечення укладення сторонами основного договору купівлі-продажу в майбутньому.
Такий документ підтверджує намір покупця купити, а власника продати житло.
У попередньому договорі повинні бути ті ж умови, що й в основному договорі. Угода підтверджує готовність покупця придбати квартиру в установлений строк і по попередньо обумовленій вартості. У випадку відмови, покупець ризикує втратити гроші.
Попередній договір часто використовують в разі:
- недовіри покупця – покупець хоче отримати додатковий строк для перевірки чистоти угоди.
- у покупця не вистачає коштів на покупку – підписавши договір, покупець підтверджує готовність знайти потрібну суму в обумовлений строк, а власник зобов’язується почекати.
- неповний пакет документів – отримання деяких документів для здійснення купівлі- продажу може зайняти час, і сторонам необхідний додатковий строк.
Варто знати !!! Попередній договір не є підставою для набуття права власності на квартиру.
Оскільки основний договір купівлі-продажу нотаріально посвідчується, попередній договір також підлягає нотаріальному посвідченню. У разі укладення договору без нотаріального посвідчення, такий договір буде вважатися неукладеним.
У попередньому договірі варто :
- Конкретизувати об’єкт купівлі-продажу (місцезнаходження будинку, номер будинку, номер під’їзду, поверх, номер квартири тощо).
- Звернути особливу увагу на умови щодо зміни вартості квартири в зв’язку з коливанням курсу валют.
- Передбачити пункт, про неможливість відчуження квартири третім особам та передбачити відповідальність за порушення цієї умови.
- Конкретно прописати строки укладення основного договору, встановити штрафні санкції за порушення цих строків.
- Визначити порядок розірвання договору і встановити штрафні санкції для продавця у разі розірвання договору з його вини.
- Встановити механізм повернення продавцем грошових коштів у разі порушення умов договору з урахуванням відповідного індексу інфляці.
- Передбачити умову про підготовку документів для укладення основного договору (необхідно чітко визначити для кожної зі сторін повний перелік документів, які необхідно буде підготувати – ті, які підтверджують право власності на нерухомість, погодження другого з подружжя тощо).
- Передбачити умову про порядок повідомлення сторонами одна одну про готовність укласти договір (встановити терміни повідомлень, порушення яких буде підставою для застосування санкцій, а також форму для повідомлень (наприклад, цінний лист з повідомленням на конкретну адресу і т.д.).
Варто зазначити, що положеннями ЦК України й інших актів цивільного законодавства прямо не передбачено такий правовий наслідок невиконання попереднього договору, як визнання права власності на річ, що мала бути придбана в майбутньому за договором купівлі-продажу. За таких обставин інша сторона попереднього договору може претендувати лише на відшкодування збитків.
По темі:
- Бажаєте купити квартиру в новобудові? Правові нюанси
- Як оскаржити договір
- Що робити, якщо сусіди затопили квартиру
- Чи може цивільна дружина претендувати на спадщину
- Як повернути позичені гроші
Потрібна консультація адвоката? Не зволікайте з вирішенням питань – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг