З КИМ БУДЕ ЖИТИ ДИТИНА ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ 2024

 

права й обовязки батьків та дітей

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00.  ДЕТАЛІ

 

Мабуть, найтяжчим питанням, яке виникає в ході розірвання шлюбу є те, з ким будуть проживати неповнолітні діти після розлучення батьків.

В суспільній свідомості сформовані дві діаметрально протилежні позиції з приводу спору щодо дітей  між батьком та матір’ю.

З однієї сторони – тверде переконання, що  дитина залишиться з матір’ю через фізичний та ментальний зв’язок, з другої – впевненість в тому, що матеріальні можливості та вплив батька допоможуть йому залишити дитину собі. Однак, ні один з даних стереотипів не є стовідсотково вірним.

Відповідно до законодавства обоє з подружжя мають рівні права та обов’язки відносно дитини, ні один з них немає переваг перед другим.

В юридичній практиці не використовується поняття “поділу дітей” . У разі виникнення такого спору, суд не “ділить дітей” між батьком та матір’ю, а розглядає питання про місце проживання дітей  і способу їх виховання та утримання кожним з батьків.

Тим не менше, батьки декількох дітей задають конкретне питання – чи можна поділити дітей між собою. Тобто з матір’ю проживає одна чи декілька дітей, і з батьком також проживає одна дитина або декілька.

Закон не встановлює заборони на такий спосіб виховання дитини.

Однак, в разі спору між батьками щодо місця проживання дитини  беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.

При цьому потрібно враховувати, що місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.  Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

В більшості випадків після розірвання шлюбу дитина залишається проживати разом з матір’ю за замовчуванням, батько з цього приводу не заперечує, письмові документи з цього приводу не складаються.

Укладення договору про визначення місця проживання дитини

Однак, батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.

Такий договір є розумним, цивілізованим, безболізним як для дітей так і для дорослих варіантом вирішення такого питання.

Предметом даного договору є визначення місця проживання та дії з виховання, навчання, догляду за дитиною або поєднаних цих елементів, спрямованих на забезпечення нормального фізичного, духовного та морального розвитку дитини. Договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Визначення місця проживання дитини у судовому порядку

Спір щодо місця проживання дитини нерідко виникає на основі глибоких міжособистісних проблем подружжя, які намагаються довести один одному свою правоту та вияснити стосунки.

Якщо питання щодо дітей породжує спори та розбіжності, які не вдається вирішити мирним шляхом подружжю доведеться звернутись до суду. І тут необхідно пам’ятати головне – суд буде керуватись виключно інтересами дітей.

Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами. Кожен з подружжя повинен довести, що саме він здатний створити дитині найкращі умови для житття та розвитку.

Для того щоб вирішити питання про те, з ким буде проживати дитина, суд всесторонньо буде вивчати обставини справи, буде приймати до уваги багато факторів: думку дитини (якій більше 10 років), чи дійсно батько бажає залишити собі дитину, чи готовий він виховувати та забезпечувати дитину, чи прив’язана дитина до батька, щиро бажає залишитись з батьком. Якщо до початку шлюборозлучного процесу такий батько не приділяв увагу дитині, не цікавився питаннями розвитку та виховання дитини, розраховувати на позитивне рішення йому не варто.

Крім цього, суд визначає фізичний та психічний стан батьків, з’ясовує чи не зловживають вони наркотичними засобами та алгоколем, не мають інших шкідливих звичок, наприклад, азартні ігри, чи не ведуть аморальний спосіб життя.

Суд приймає до уваги і те, хто з батьків має більше можливостей для створення хороших умов для проживання дитини, забезпечення якісного харчування, всестороннього розвитку, навчання, дозвілля дитини.

Не менш важливе, і те, як буде організоване спілкування дитини з іншими льдьми – друзями, родичами.

Якщо батьки проживають в різних містах суд розглядає також економічні, кліматичні, культурні умови регіону для вибору оптимального місця проживання дитини.

Також враховуються інші фактори ( характер, звички, інтереси, стиль життя кожного з членів сім’ї.

Під час судового розгляду справи участь органів опіки та піклування є обов’язковою.Представник даної інстанції вивчає умови проживання дітей та батьків, на основі чого орган опіки та піклування складає свій висновок щодо місця проживання дитини. Цей документ вважається одним з вирішальних.

В деяких виключних випадках для з’ясування всіх особливостей взаємовідносин в сім’ї, для визначення психологічного портрету дитини та батьків суд може призначити психологічну експертизу.

 

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката у сімейних справах у Києві ? Телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг 

 

Переглядів: 30753

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>