Як розпочати зовнішньоекономічну діяльність. Правові основи

як здійснювати зовнішньоекономічну діяльність

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

Якщо Ви вирішили вийти на новий рівень своєї діяльності, бажаєте знайти партнерів чи клієнтів в інших державах, Вам необхідно знати правові основи зовнішньоекономічної діяльності.

На практиці особливо популярні наступні види зовнішньоекономічної діяльності

 

• експорт та імпорт товарів;

• надання різного виду послуг;

• виконання робіт.

З чого розпочати?

Якщо ваша діяльність поки що не має законного статусу, тоді, щоб працювати з серйозними іноземними партнерами, краще офіційно оформити свою справу.

Як ФОП (фізичні особи- підприємці) так і юридичні особи мають право займатися зовнішньоекономічною діяльністю.

Юридичним особам необхідно внести в установчі документи інформацію про здійснення ними зовнішньоекономічної діяльністі.

Для ведення зовнішньоекономічної діяльності не має значення, на якій системі оподаткування Ви пербуватимете : загальній чи спрощеній.

Платник єдиного податку може здійснювати зовнішньоекономічну діяльність як на території України, так і за її межами. Але за умови, що він не здійснює види діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Для запобігання непотрібних питань податківців та настання негативних наслідків Вам необхідно перевірити свої КВЕД на відповідність реальній господарській діяльності, а також на обмеження у діяльності платників єдиного податку по тіій чи іншій групі. Наприклад, платнику 2 групи заборонено надавати послуги юридичним особам на загальній системі оподаткування.

Для того щоб стати суб’єктом ЗЕД, спеціальна реєстрація не потрібна. Але залежно від того, яким видом ЗЕД  Ви будете займатись, можливо, потрібно буде оформити ряд документів.

Валютний рахунок

Законодавство вказує на те, щоб розрахунки резидентів з нерезидентами в межах торговельного обороту велися в іноземній валюті і через уповноважені банки.  А це означає, що без валютного рахунка підприємцеві, який здійснює експортні та імпортні операції, не обійтися.

Акредитація в митних органах

Якщо підприємець збирається займатися операціями, пов’язаними з переміщенням товарів через митний кордон України, то йому доведеться мати справу з митницею (митне оформлення вантажів, митний контроль). Отже, треба заздалегідь стати на облік у митному органі за місцем своєї державної реєстрації (тобто пройти процедуру акредитації на митниці).

За бажанням  можна скористатися (за плату) послугами митного брокера, уклавши з ним відповідний договір. Тоді акредитацією та/або митним оформленням вантажів займатиметься брокер.

 

Перед кожною угодою Вам необхідно з’ясувати перелік всіх дозвільних документів, визначитись з митними платежами  Як правило, з цим також допомагають митні брокери. Так, простіше і дешевше, принаймні, на початку своєї зовнішньоекономічної діяльності.

Чи потрібно отримувати ліцензію на здійснення ЗЕД?

На експорт та імпорт окремих видів товарів необхідно отримати ліцензію.

Крім того, на окремі види товарів установлюються обмеження у вигляді квот. Квота — це граничний обсяг товарів певної категорі, який дозволено експортувати з території України (імпортувати на територію України) протягом певного строку

Перелік товарів, що підлягають квотуванню та ліцензуванню, затверджується КМУ. Як правило, цей перелік щорічно переглядається.

Чи потрібна  печатка для ведення ЗЕД?

Законодавство дозволяє  вести свою діяльність без печатки, але за бажанням Ви можуете її отримати.

Проте я б рекомендувала  підприємцям, що займаються ЗЕД, печатку все ж таки отримати. Не виключено, що деякі контрагенти-нерезиденти відмовляться працювати з партнерами, які не мають печатки.

 

Основними документами, які будуть потрібні для роботи з клієнтом – це контракт, інвойс, акт надання послуг. Про дані документи читайте більше тут.

Крім того, варто згадати і про терміни розрахунків за зовнішньоекономічними договорами.  

Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів 

Національний банк встановив на рівні 90 календарних днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД, що стосується аграрного сектору: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, здійснених із 11 листопада 2023 року. Нагадаємо, що граничні строки розрахунків для таких операцій, що здійснювалися з 05 квітня 2022 року, були встановлені на рівні 180 календарних днів.

Валютному нагляду не підлягають: 

  • операції, які менші за 400 тис. грн., окрім дроблення операцій;
  • імпорт товарів за держконтрактами для «оборонки»;
  • імпорт деяких медикаментів (угоди МОЗ зі спеціалізованими організаціями), імпорт послуг для лікування рідкісних захворювань;
  • імпорт товарів для космічної та авіаційної техніки;
  • угоди про розподіл продукції;
  • імпорт товарів в рамках виконання державних контрактів відповідно до затверджених основних показників оборонного замовлення на 2020 та 2021 роки;
  • експорт робіт, послуг (виняток – транспортні і страхові) та прав інтелектуальної власності (таке послаблення вигідне IT-сфері);
  • товари і послуги, які підлягають закупівлі відповідно до угод НОК, які необхідні для забезпечення участі національних збірних команд в Олімпійських іграх та деяких інших змаганнях;
  • туристичні продукти (послуги), які імпортуються відповідно до ЗЕД-контрактів у туристичній галузі, у т.ч. реалізація туристичними операторами туристичних продуктів (послуг) нерезидентів;
  • товари, роботи, послуги оборонного призначення, а також такі, що закуповуються державними замовниками у сфері оборони, інші товари військового призначення;
  • товари електроенергетичної сфери за визначеними кодами УКТ ЗЕД .

 

Це основні моменти, про які варто знати суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності – початківцю. Звичайно, в процесі подальшої роботи з іноземними клієнтами може виникати багато нюансів і питань. Але для розуміння, як стартувати і що зробити на першому етапі, сподіваюсь, вищеперелічені поради Вам допоможуть.

По темі:

 

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішеннях питання – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Потрібно більше правової інформації для бізнесу? Читайте тут.

 

Переглядів: 25854

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>