Про арбітражне застереження та міжнародний арбітраж

туристична діяльність правові основи

Значна частина міжнародних компаній вдається до міжнародного арбітражу.

Чому міжнародний арбітраж такий популярний?

Арбітраж надає сторонам суперечки ряд переваг в порівнянні з місцевими судами.

Швидкість розгляду питання і незаперечність рішення – ось дві головні переваги міжнародного комерційного арбітражу, якими не можуть похвалитися національні суди.

В середньому розгляд суперечки в українському суді триває біля року, не враховуючи апеляцію, касацію і тривалість процедури виконання рішення. В арбітражному суді відсутня апеляція та касація. Рішення арбітражного суду є остаточним.

Ще однією перевагою є те, що сторони можуть обирати країну і право, яке буде застосовуватися до арбітражного розгляду, а також за якою процедурою буде проходити розгляд справи.

Конфіденційність і можливість призначати арбітром фахівця в певній галузі також грають роль при виборі суду для вирішенні справи.

Процедура арбітражу, усне слухання в арбітражі закриті для ЗМІ та громадськості. Як сторони, так і арбітр зобов’язані дотримуватися суворої конфіденційності. У такий спосіб гарантується захист комерційної таємниці, подробиць ділового чи приватного життя від публіки, ЗМІ та конкурентів.

Сторони абсолютно вільні у виборі арбітра (третейського судді). Ним може бути представник будь-якої професії, будь-якої національності чи громадянства. Головна вимога до арбітра – неупередженість та незалежність. Це гарантує об’єктивність, компетентність арбітра й довіру до нього з боку сторін.

Найвідоміші міжнародні арбітражні суди:

  • Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (ICAC);
  • Лондонський Міжнародний арбітражний суд (LCIA);
  • Міжнародний арбітражний центр у Відні (VIAC);
  • Арбітражний Інститут при Торговій Палаті Стокгольма (SCC);
  • Міжнародний Арбітражний Суд при Міжнародній Торговій Палаті у Парижі ( ICC );
  • Американська Арбітражна Асоціація ( ICDR (AAA));
  • Китайская международная экономическая и торговая арбитражная комиссия (CIETAC);
  • Международный арбитражный центр Гонконга (HKIAC)

Арбітражне застереження

Для того, щоб мати можливість звернутись до міжнародного арбітражного суду сторонам конфлікту необхідно або укласти окремий договір для розгляду справи в арбітражі, або ж передбачити можливість розгляду справи в арбітражному застереженні договору про співпрацю.

Арбітражне застереження – це положення договору, в якому зазначено, що при виникненні спору сторони згодні передати її на розгляд конкретного арбітражу (або арбітражу ad hoc( створеного виключно для розгляду даного спору) і на певних умовах розгляду. Сторони повинні вказати, які саме суперечки підлягають вирішенню в арбітражі. Наприклад, усі спори, що виникають у зв’язку з укладенням, тлумаченням, виконанням, розірванням, недійсністю договору. При цьому сторони можуть вказати кількість арбітрів, місце проведення арбітражу, мову арбітражного розгляду і вибрати матеріальне право, яке має застосовуватися арбітражем до правовідносин сторін за договором, у зв’язку з яким виник конфлікт.

Арбітражний розгляд

Витрати не ведення процесу в міжнародному комерційному арбітражі не дешеві. Наприклад, за подачу позову в Міжнародний комерційний арбітраж при Торгово-промисловій палаті України стороні необхідно заплатити $600 реєстраційного збору, а також арбітражний збір, вартість якого буде варіюватися від $1800 до $40,2 тис. в залежності від ціни позову. В закордонних міжнародних арбітражних судамх вартість може бути більшою в 3 рази і більше.

У більшості випадків такі витрати спочатку лягають повністю на позивача, якщо відповідач відмовляється фінансувати свою частину таких витрат. Крім того, залежно від мови арбітражу сторони повинні передбачити додаткові кошти на переклад документів, свідчень свідків і т.п. Зазвичай у разі виграшу арбітражний суд на свій розсуд може присудити компенсацію стороною, що програла, розумно зазнаних витрат сторони, що виграла.

Завершується арбітражне провадження ухваленням рішення арбітражного суду, яке, як правило, є остаточним і має зобов’язальну дію для сторін. Рішення арбітражного суду може бути оскаржене у державному суді лише у виключних випадках, наприклад, у разі недійсності домовленості сторін про вирішення спору в порядку арбітражу. У більшості країн світу арбітражні рішення є обов’язковими до виконання.

Для того щоб виконати рішення арбітражу в Україні, необхідне додаткове визнання рішення національним судом. У разі відмови у визанні рішення національним судом,  така відмова не означає, що арбітражне рішення втратить свою чинність. Сторона, на користь якої воно було винесене, може звертатися за його визнанням і виконанням у будь-які інші країни.

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

Переглядів: 4855

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>