Ініціатива щодо сплати аліментів на дитину в більшості випадків належить матері. Вона збирає докази, звертається до суду та виконавчої служби щоб отримати кошти на утримання дитини. Але іноді батьки демонструють найкращі батьківські якості – відповідальність та доброчесність, і не чекають, поки мати звернеться до суду, та шукають способи забезпечити дітей за власною ініціативою без судових процедур.
При цьому, з одного боку, якщо батько хоче підтримати власну дитину, йому не потрібне судове рішення. Він може передавати гроші на дитину, купувати продукти, одяг або взуття, оплатити відпочинок, розваги, лікування, послуги тощо.
Але з іншого боку, якщо витрати на дитину не зафіксовані (не кожен зберігає чеки на покупки та квитанції щодо переказу готівки), згодом, може бути дуже важко довести факт матеріального утримання дитини.
Отже, як зафіксувати сплату аліментів?
Переказ аліментів на банківський рахунок
Послуга інтернет -банкінгу є досить поширеною, і майже кожен громадянин може самостійно здійснювати цільові виплати з одного банківського рахунку на інший, використовуючи смартфон або ПК. Деякі банківські послуги навіть дозволяють налаштувати автоматичний платіж – у певні дні, з певною частотою, правильна сума буде списана з рахунку платника та передана на рахунок одержувача.
Матері також буде зручно отримувати та використовувати отриману суму: кошти можуть бути зняті з рахунку в будь -якому банківському відділенні або в банкоматі, або можуть бути використані для безготівкових платежів у магазинах.
Важливо, щоб грошові перекази містили точну мету платежу: аліменти на утримання дитини (вказується ім’я дитини та період розрахунків). У цьому випадку вам не доведеться турбуватися про наявність доказів виконання батьківських обов’язків.
Пошта
Поштовий переказ все ще залишається актуальним.
Батько, який обирає цей спосіб добровільної виплати аліментів, також має пам’ятати про дотримання строків перерахувань, про правильне заповнення форми із зазначенням точного призначення платежу («аліменти на утримання дитини» із зазначенням П.І.Б. дитини та розрахункового періоду).
Квитанції про здійснення грошового переказу обов’язково потрібно зберігати!
Договір між батьками про сплату аліментів на дитину
Мабуть, найсучасніший, найпростіший і взаємовигідний спосіб вирішення «аліментного питання» – це укладення договору між батьками про сплату аліментів на дитину.
За допомогою цього документа мати і батько можуть мирно і добровільно вирішити всі спірні питання, не вдаючись до судових розглядів, і визначити:
у якому розмірі (у вигляді % від заробітку батька або постійної фіксованої суми),
з якою періодичністю (раз на місяць, два рази на місяць тощо),
у якому порядку (готівкою, перерахуванням на банківську картку або рахунок, поштовим переказом)
батько буде виконувати свій батьківський обовязок по утриманню дитини
Також можна передбачити:
комбінований порядок виплат (наприклад, частково – у вигляді грошей, частково – у вигляді необхідного дитині майна).
додаткові виплати на конкретні цілі (наприклад, закордонні поїздки), штрафи за порушення домовленостей.
можливість внесення в угоду змін і доповнень.
Одним словом, батьківська угода може містити найрізноманітніші умови, якщо при цьому не порушуються права дитини і батьків.
Важливо, щоб розмір та процедура виплат, призначених для дитини, були максимально близькими до тих, що визначаються законом.
Договір про сплату аліментів укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Перерахування аліментів на картку дитини
Питання перерахування аліментів на картку дитини викликає багато дискусій і судова практика з цього приводу не є однозначною. Головне, варто пам’ятати, що перерахування коштів на картку дитини не позбавляє матір права на звернення до суду про стягнення аліментів.
При вирішенні питання щодо законності перерахування аліментів на картку дитини суд керується насамперед інтересами дитини. Якщо перерахування аліментів на картку дитини відповідає її інтересам та не порушує її прав, суди зазвичай підтримують такий спосіб виплати. Тут також варто пам’ятати, що діти від 14 до 18 років мають право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією та іншими доходами.
Для дітей молодшого віку ситуація дещо складніша. Хоча можливо відкрити банківський рахунок для дитини будь-якого віку, самостійно розпоряджатися коштами вона зможе лише з 14 років.
Утримання аліментів із заробітної плати за заявою платника.
Ще один спосіб добровільної сплати аліментів, який не набув популярності, але знати про нього буде корисно.
Якщо батько офіційно працевлаштований, він може звернутися за місцем своєї роботи і подати письмову заяву про розрахунок і утримання з його доходу аліментів на користь дитини, вказавши цільове призначення, та розмір виплат (фіксована сума або відсоток від доходу); строк і регулярність виплат; П.І.Б. одержувача виплат; поштові або банківські реквізити, на які потрібно робити перерахування.
Така заява може бути ним відкликана.
Щодо розміру добровільної сплати аліментів, варто орієнтуватись на прожитковий мінімум для дитини, розмір доходів батька, потреби дитини, середній заробіток по регіону та усталену судову практику, відповідно до якої виплати на одну дитину можуть становити чверть доходу батька, на двох дітей – третину, на трьох, чотирьох, п’ятьох дітей – половину доходу. При цьому, розмір аліментів не може бути меншим за мінімальний, який щороку змінюється. І варто розуміти, що занадто малий розмір аліментів, який явно не відповідає тому, який батько може сплачувати, зважаючи на його дохід, може спонукати матір звернутись до суду про примусове стягнення аліментів у розмірі, який визначить суд.
Якщо у Вас залишилися запитання щодо добровільної виплати аліментів без судових актів (наприклад, як досягти консенсусу з матір’ю дитини, як організувати й оформити добровільні виплати за Ваших конкретних обставин, як зібрати достовірні докази утримання дитини), Ви можете задати їх адвокату записавшись на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про адвоката та вартість послуг.
По темі: