Взяття під варту (арешт) у кримінальній справі

адвокат по кримінальним справам

 

Взяття під варту є найсуворішим запобіжним заходом, який застосовується під час досудового розслідування та судового розгляду, тобто до того, як суд винесе вирок.

Що таке запобіжний захід

Простими словами запобіжний захід – це не покарання за скоєння злочину, а міра впливу на людину, яка притягується до кримінальної відповідальності, щоб вона не втекла або не завадила розслідуванню кримінальної справи.
Існують такі запобіжні заходи:

  1. особисте зобов’язання;
  2.  особиста порука;
  3.  застава;
  4. домашній арешт;
  5.  тримання під вартою.

Загальні підстави для взяття під варту

Чим більш тяжкий злочин ставиться в провину особі, тим більша ймовірність, що слідчий буде домагатися взяття його під варту.

Як правило, взяття під варту застосовується, коли є підстави вважати, що підозрюваний або обвинувачений:
1) сховається від дізнання, попереднього слідства чи суду;
2) може продовжувати займатися злочинною діяльністю;
3) може загрожувати свідку, іншим учасникам кримінального провадження, знищити докази чи іншим шляхом перешкодити провадженню у кримінальній справі.
Також сильно погіршує становище підозрюваного відсутність постійного проживання та наявність судимості.

Процедура взяття під варту

Як взяття під варту відбувається на практиці? Коли відкрито кримінальне провадження, і є особа, підозрювана  у скоєнні злочину, слідчий може вирішити, що його слід взяти під варту та звертається до суду з клопотанням про взяття людини під варту, адже саме суд вирішує брати особу під варту чи ні.

 

Суд розглядає клопотання слідчого і якщо знаходить його обґрунтованим, то виносить ухвалу про взяття людини під варту до 2 місяців. Попереднє ув’язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день.

Клопотання про застосування запобіжного заходу розглядається слідчим суддею невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого.

Щодо терміну тримання під вартою може скластися враження, що людину потримають і через 2 місяці відпустять. Насправді, це не так. Надалі термін може  неодноразово продовжуватись.
За кілька днів до закінчення цього строку слідчий звертається до суду з клопотанням про продовження строку тримання під вартою. І якщо обставини не змінилися та не відпали, суд продовжує термін утримання під вартою.

Міра запобіжного заходу скасовується, коли в ній відпадає необхідність, або з коли змінюються підстави для обрання запобіжного заходу.

Закон передбачає обов’язок слідчого судді або суду при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначити альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.

Поряд із цим, законодавцем встановлена низка випадків, які надають право слідчому судді або суду не визначати розмір застави.

На практиці пом’якшення запобіжного заходу відбувається не легко і в більшості випадків вона залишається без зміни. Але все ж таки це відбувається, і прикладів цьому багато як у моїй практиці, так і в практиці моїх колег, та й загалом по країні.

Насамперед, на самому початку при обранні запобіжного заходу потрібно постаратися зібрати найбільшу кількість доказів на користь затриманої особи.

Потрібно надати документи, які б підтверджували наявність постійного місця проживання. Також необхідно зібрати матеріал, що позитивно характеризує особу: характеристики, грамоти, нагороди, довідки про стан здоров’я, відомості про дітей, про осіб, що є на утриманні, відомості про доходи і т.д., перелік цього може бути досить великий.
Коли сторона захисту йде шляхом доведення того, що їхній підзахисний невинний і наводять на користь цього свої докази, то найчастіше доводиться стикатися з фразою суду, що наразі справа не розглядається по суті, а розглядається лише питання запобіжного заходу.
Загалом, це справді так, у цьому судовому засіданні ще не встановлюється чи винна людина у скоєнні злочину, оскільки потрібно спочатку розслідувати кримінальну справу, і суд не має права вносити на обговорення питання про винність особи.
Але це не повинно  зупиняти від приведення певних аргументів захисту щодо обґрунтованості підозри особи в причетності до скоєння злочину.

При розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту суддя зобов’язаний перевірити, чи містить клопотання та долучені до нього матеріали конкретні відомості, що вказують на причетність до скоєного злочину саме цієї особи, та дати цим відомостям оцінку у своєму рішенні.
Залишення суддею без перевірки та оцінки обґрунтованості підозри в причетності особи до скоєного злочину має розцінюватися як суттєве порушення кримінально-процесуального закону, що тягне за собою скасування постанови про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.

Як уже говорилося, при спробі зміни вже обраного запобіжного заходу, ми швидше за все зіткнемося з черговою фразою звинувачення про те, що вони не вважають за доцільне звільнення людини з-під варти тому, що обставини «не змінилися і не відпали. Тому досить складно працювати тільки на старому матеріалі, не наводячи нових доказів.

Однак можливо змінилися обставини справи, можливо змінилася кваліфікація, обсяг пред’явленого звинувачення, закінчився збір доказів, були допитані всі свідки, відшкодовано збитки, якось інакше загладжено шкоду від злочину, можливо слідство  тривалий час з моменту обрання запобіжного заходу не провело жодних слідчих дій і багато іншого.
В цілому, все дуже індивідуально, всьому своє місце і час. Передчасна заява клопотання зміну або скасування запобіжного заходу без достатніх підстав, може нашкодити. Потрібно тверезо оцінити обстановку, зібрати певний матеріал, правильно підготувати клопотання та обґрунтувати його в суді.

Як бачите, адвокату на стадії обрання клієнту запобіжного заходу необхідно зробити значний обсяг роботи.

При обранні або продовженні запобіжного заходу, щоб найбільш ефективно захистити підзахисного, необхідно збирати докази на його користь, ретельно дослідити подані слідчим до суду матеріали, вміти знаходити в них порушення та правильно подавати їх суду.

Порушень може бути безліч і все залежить від конкретної ситуації, це може бути: порушення порядку затримання особи; порушення строків; вказівки на те, що підозрюваний може продовжити займатися злочинною діяльністю, при тому, що раніше він не судимий і звинувачується лише в одному злочині; відсутність конкретних доказів обґрунтованості підозри; формальна вказівка ​​на наявність підстав для взяття під варту без дослідження конкретних даних та багато іншого.

Ухвала про обрання запобіжного заходу, а також ухвала про продовження запобіжного заходу може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Загалом, для адвоката це велика відповідальність та важка праця. Але ніщо не зможе замінити ту мить, коли докладені зусилля нарешті виправдовуються і все-таки вдається досягти успіху.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 102

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>