Як закрити кримінальну справу?

суд

 

Як закрити кримінальну справу? Таке питання часто задають люди при зверненні до адвоката. Які підстави закриття кримінального провадження існують? Що ж, давайте розбиратися.

Наприклад, відкрито кримінальне провадження. Які подальші варіанти розвитку подій? У більшості випадків воно розслідується і передається до суду. Далі суд виносить вирок. Але насправді, результатом кримінальної справи може бути не лише вирок суду, обвинувальний чи виправдувальний, а й припинення кримінального переслідування. А ось припинення буває двох видів. По реабілітуючим підставам та по нереабілітуючим.

Реабілітуючі підстави

1. Відсутність події злочину.

Тобто відсутність самого діяння, яке передбачалося. Наприклад, людина заявила про крадіжку телефону, було відкрито кримінальне провадження. Однак, пізніше телефон був знайдений потерпілим у своєму автомобілі, він просто не помітив, як випустив його між сидінь. У такому разі кримінальне провадження  підлягає закриттю через відсутність події злочину.

2. Відсутність складу злочину.

Коли саме діяння підтвердилося, проте воно не містить усіх обов’язкових ознак складу злочину.

Наприклад, людина в аеропорту випадково перепутала валізи і замість своєї валізи взяла чужу. Під час перевірки ці факти підтвердилися. Направді з’ясувалося, що свою валізу він залишив на багажній стрічці, і самі валізи мають певну схожість. У даному разі у людини був відсутній умисел на крадіжку чужого майна, відповідно у складі злочину не підтверджується суб’єктивна сторона, отже немає складу злочину.

3.Непричетність підозрюваного/обвинуваченого до скоєння злочину.

Тобто коли з’ясовується, що злочин мав місце, але скоїла його інша людина.

Якщо при розслідуванні злочину вдається довести хоча б одну з цих підстав, то кримінальна справа підлягає закриттю, з людини знімаються всі звинувачення і вона отримує право на реабілітацію. Тому такі підстави для припинення справи називаються реабілітуючими. Реабілітація включає право на відшкодування майнової шкоди, моральної шкоди і відновлення в правах. Шкода, заподіяна громадянинові внаслідок кримінального переслідування, відшкодовується державою.

 

У суді  можливо два варіанти, за яких людина може бути реабілітована. Це виправдувальний вирок суду чи відмова державного обвинувача від обвинувачення.

Виправдувальний вирок суду.

Тобто, було здійснено досудове розслідування, кримінальну справу було передано до суду, судом справу було повністю розглянуто, і він дійшов висновку про невинуватість підсудного та виніс виправдувальний вирок.

Відмова прокурора від обвинувачення.

Відмова прокурора від обвинувачення з мотивів відсутності достатніх, належних і допустимих доказів, які б доводили вину позивача у вчиненні кримінального правопорушення, за своєю юридичною суттю є тотожною закриттю кримінального провадження  у зв`язку з невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи в суді і вичерпанням можливості їх отримати.

Відмова прокурора від обвинувачення, у зв’язку з невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи є незаконним переслідуванням. А це є підставою для відшкодування постраждалим особам моральної шкоди,

Нереабілітуючі підстави.

Також законом передбачено припинення кримінальної справи з нереабілітаційних підстав.  Тобто фактично людина є винною у скоєнні злочину, але покарання до неї не застосовується. У такому разі у нього не виникає право на відшкодування збитків від розслідування злочину, він не отримує права на реабілітацію, тому називають такі підстави нереабілітуючими. Припинення кримінальної справи з цих підстав не звільняють людину від обов’язку щодо відшкодування завданих збитків, а у відомостях про судимість фігуруватиме відмітка, що людина притягувалася до кримінальної відповідальності, але кримінальне провадження закрите. Тим не менш, такий варіант все ж таки набагато кращий, ніж отримання покарання та судимості.

 

Звільнення від кримінальної відповідальності можливе:

  • у зв’язку з дійовим каяттям (ст. 45 КК Ураїни);
  • у зв’язку з примиренням винного з потерпілим (ст. 46 КК України);
  • у зв’язку з передачею особи на поруки (ст. 47 КК України);
  • у зв’язку із зміною обстановки (ст. 48 КК України);
  • у зв’язку із закінченням строків давності (ст. 49 КК України);
  • на підставі закону про амністію або акта помилування;
  • у зв’язку із застосуванням до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру (ст. 97 КК України);
  • спеціальні випадки звільнення від кримінальної відповідальності при вчиненні окремих злочинів (передбачені, зокрема, ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 114, ч. 4 ст. 212, ч. З ст. 369 КК України).

 

Кримінальну справу з нереабілітуючих підстав можна припинити тільки якщо підозрюваний, обвинувачений, підсудний проти цього не заперечують, залишаючи їм можливість довести свою невинність у судовому розгляді.

Зазначені підстави дозволяють суду в більш спрощеній формі завершити кримінальне провадження.

 

Відмова потерпілого від обвинувачення.

Також кримінальне провадження закривається в разі, якщо потерпілий у випадках, передбачених цим Кодексом (справи приватного обвинувачення) відмовився від обвинувачення

Проте закриття кримінального провадження у цьому випадку не є закриттям у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення, тому провадження закривається з нереабілітуючих підстав і право на відшкодування моральної шкоди не наступає. При цьому кримінальне переслідування відносно особи припиняється і негативні наслідки (покарання, судимість) для особи не наступають. Проте на особу може бути покладено обовязок на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої злочином. Але, як правило, потерпілий в абсолютній більшості тому й відмовляється від обвинувачення, оскільки обвинуваченому вдається примиритись з потерпілим, який отримує від нього відповідну компенсацію.

 

Отже, за свої права під час кримінального переслідування потрібно боротись. І не рідко, зусилля конвертуються у позитивний результат. Тому ніколи не ігноруйте своє право на захист.

 

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 83

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>