Кримінальна відповідальність за зберігання наркотиків (309 КК України)

адвокат

Згідно статитистики однією з найпоширеніших статтей Кримінального кодексу, за якою осіб притягують до кримінальної відповідальності є ст.309 КК України – незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.

В Україні заборонено вільний обіг наркотичних речовин. 

Відтак кримінальним та адміністративним законодавством передбачено відповідальність за незаконне зберігання, збут, придбання, виготовлення, пересилання тощо наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Адміністративна відповідальність настає за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

У таких випадках особа може отримати наступне покарання

1) штраф –  850-1700 грн.; 2) громадські роботи – від 20 – 60 годин; 2) адміністративний арешт – до 15 діб.

Невеликий розмір наркотичних засобів і психотропних речовин має значення для розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності за дані правопорушення.

Кримінальна відповідальність за дії з наркотиками та психотропами настає лише у випадку, коли їх розмір перевищує певне значення (є більшою, ніж «невеликий розмір»).

Для різних речовин ці розміри є індивідуальними і вони визначаються згідно з таблицями, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України №188 від 01.08.2000 р. для психотропів, для наркотиків (наприклад – канабіс (марихуана) – до 5 грам, опій ацетильований – до 0,005 грам тощо).

Для визначення розміру призначається експертиза.

 

Кримінальні правопорушення, які кваліфікуються за ч.1 ст.309 КК України є кримінальними проступками. Кримінальне провадження за даною частиною ст.309 КК України має певні особливості.

Досудове розслідування кримінальних проступків здійснює не слідчий, а дізнавач.

Якщо порушник не заперечує встановлені дізнанням обставини, то обвинувальний акт розглядається без присутності прокурора, обвинуваченого, потерпілого, свідків та інших осіб, проте при необхідності суддя може викликати їх на засідання.

За ч.1 ст.309 КК України може загрожувати штраф від 1 000 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 -51 000 грн) або виправні роботи на строк до 2 років, або піврічний арешт, або обмеження волі на строк до 5 років.

 

Дії, визначені в ч.2 та ч.3 ст.309 КК України закон визначає як злочини, які розслідуються та розглядаються судом в загальному порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством.

Частиною другою ст.309 КК України передбачено більш сувору відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, – учинені за попередньою змовою групою осіб чи протягом року після засудження за цією статтею або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах. У санкції ч. 2 ст. 309 ККУ йдеться про штраф від 2000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 – 85 000 грн.) або позбавлення волі на строк до 3 років.

Якщо ж протиправні дії вчинені із залученням неповнолітнього, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах (ч. 3 ст. 309 ККУ), на причетних очікує позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.

Якщо незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чинаркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів здійснювалось  з метою збуту, відповідальність наступає за ст.307 КК України, яка передбачає значно суворішу санкцію за вищевказані дії.

 

Варто наголосити, якщо  особа добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ч. 1 ст.309 КК України. Підставою для звільнення від кримінальної відповідальності в такому разі є добровільне звернення до лікувального закладу особи, яка хворіє на наркоманію, та розпочате нею лікування від наркоманії.

Також існують інші підстави для звільнення від кримінальної відповідальності.

І ще варто памятати, що досить часто докази, зібрані стороною обвинувачення у своїй сукупності через їх недостатність або недопустимість часто не можуть стати основою для винесення судом обвинувального вироку, тому до свого захисту необхідно готуватись грунтовно.  Не давайте жодних свідчень, доки не проконсультуєтеся з адвокатом. У переважній більшості випадків суд негативно дивиться на зміну раніше даних показань. Грамотну позицію у кримінальній справі потрібно обирати із самого початку. Це добре позначиться на розробці подальшої стратегії, і дозволить досягти кращого результату з можливих.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 736

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>