Як діяти під час обшуку: поради адвоката

images

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

Реалії українського сьогодення – складні та непередбачувані. Ми часто дивимось новини  про те, як правоохоронці проводять обшуки в житлі чиновника-корупціонера чи наркоторговця, або бізнес-партнери повідомляють нам, що в приміщенні тої чи іншої компанії здійснювались такого роду слідчі дії, і це звучить як щось таке, що ніколи не трапиться з нами. Однак, хто проінформований – той озброєний.

Як зустрічати непроханих «гостей» поговоримо у цій статті.

 Перед початком обшуку

  • Поводьте себе спокійно (як би це не було важко). Досвідчені слідчі будуть ретельно спостерігати за Вами та особами, які знаходяться разом з Вами під час обшуку (членами сім’ї, співробітниками) з метою віднайти для себе необхідні підказки.
  • Якщо обшук намагаються провести на робочому місці оперативно сповістіть відповідні підрозділи компанії (бухгалтерію, відділ продаж тощо) про факт прибуття представників правоохоронних органів.  
Для пам’ятки. В офісі повинні знаходитися тільки ті документи, які необхідні для виконання поточної роботи. Не залишайте на робочому місці жодних сторонніх документів та предметів. Також краще, щоб сервер знаходився не в офісі, а доступ до нього здійснювався через віддалений доступ і систему паролів.  

На початку обшуку

  • Якщо виникає ситуація, коли Ваш працівник не знає, що робити і як діяти, щоб не зашкодити собі і компанії, повідомте його про те, що йому потрібно припинити спілкування з правоохоронцями; не видавати та не підписувати ніяких документів; не залишати робочого місця або бути поблизу нього; чекати вказівок керівника, уповноваженої особи.
  • Вимагайте роз’яснення та дотримання Ваших прав. Не ображайте та не погрожуйте особам, що проводять обшук. Будьте стримані. Намагайтесь не розмовляти без нагальної на це потреби. Працівники міліції досить часто спонукають особу, у якої проводять обшук, до розмови, з метою психологічного впливу на неї. Пам’ятайте, Ви не зобов’язані допомагати представникам правоохоронних органів під час проведення слідчих дій.
  • Законом не обмежується кількість правоохоронців, які можуть брати участь в проведенні обшуку. При цьому, право на проведення обшуку мають лише ті особи, що зазначені в ухвалі суду. 
  • Вимагайте пред’явити службові посвідчення та звірте обличчя правоохоронців з фотографіями в посвідченнях. Перепишіть все, що вказано у службових посвідченнях (серія, номер посвідчення, П. І. Б., звання, посада, орган, що представляється, дата видачі, термін дії). При відмові пред’явити посвідчення Ви можете зателефонувати до поліції та повідомити про спробу незаконного проникнення до приміщення.
  • Кличте більше очевидців. Вкажіть правоохоронцям, що відповідно до ст.236 КПК вони повинні вжити належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені.  Це можуть бути, наприклад, власники приміщення чи майна.
  • Обшук може проводитися на підприємстві в присутності адвоката чи представника, але не є обов’язком слідчого чи прокурора проводити обшук виключно при наявності зазначених осіб. Однак, Ви маєте право на захист. Тому вимагайте у слідчого, прокурора, (краще в письмовій формі) залучення адвоката до слідчої дії.
  • Наполягайте у наданні Вам копії ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння. Це обов’язок правоохоронців.
  • Під час ознайомлення з ухвалою слідчого судді зверніть увагу на:

-строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

-прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;

-житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку;

-особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

-речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

  • Зверніть увагу на понятих. Обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії. При проведенні обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи, обшуку особи, якщо залучення понятих є об’єктивно неможливим або пов’язано з потенційною небезпекою для їхнього життя чи здоров’я, відповідні слідчі (розшукові) дії проводяться без залучення понятих. У такому разі хід і результати проведення обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи, обшуку особи в обов’язковому порядку фіксуються доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису.
  • Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного,   обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження.           
  • Наполягайте на тому, щоб поняті пред’явили документи (якщо поняті незнайомі особи). Це може бути аргументовано тим, що у Вас є сумніви в заінтересованості осіб, які є понятими, чи не є вони  працівниками правоохоронних органів, наприклад. І обов’язково  необхідно пересвідчитися у відповідності прізвищ, які зазначені в  протоколі обшуку та документах понятих. У разі відмови слідчого,  прокурора, понятих обов’язково зазначте про це в протоколі.
  • Вимагайте заміни понятих, якщо у Вас є сумніви щодо їх зацікавленості в результатах кримінального провадження.
  • Наступним важливим питанням є застосування технічних засобів фіксування. Застосування технічних засобів фіксування є обов’язковим. Незастосування технічних засобів фіксування кримінального провадження у випадках, якщо воно є обов’язковим, тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та отриманих внаслідок її вчинення результатів, за винятком випадків, якщо сторони не заперечують проти визнання такої дії та результатів її здійснення чинними». Адвокат також має право здійснювати відеофіксацію слідчої дії.
  • Під час обшуку або виїмки не слід залишати осіб, які здійснюють перевірку, без нагляду. Вони повинні рухатися почергово з кімнати в кімнату, а не гуляти хаотично по всій території одночасно. Поруч обов’язково повинні бути поняті.
  • Не торкайтесь заборонених предметів чи предметів, які Ви вперше бачите, та які знайдені у Вас під час обшуку. При необхідності, вимагайте зафіксувати наявність чи відсутність слідів рук на даних предметах.

Повноваження правоохоронців під час обшуку

  • Слід пам’ятати, що слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо Ви відмовляєтесь їх відкрити добровільно.
  • Слідчий прокурор може заборонити будь-якій особі залишати місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку.
  • За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі.
  • При обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Складання протоколу обшуку

  • Зверніть увагу на час проведення обшуку, який зазначений в протоколі.
  • Також перевірте, чи всі особи, які брали участь в обшуку, вказані у протоколі.
  • Під час складання протоколу вимагайте повного та чіткого переліку в протоколі обшуку всіх вилучених предметів та документів, уважно вивчіть протокол обшуку та опис вилученого. Інакше існує ризик того, що, по-перше, будуть вилучені матеріали, які не стосуються справи, а по-друге, неможливості доведення в подальшому, що вони взагалі вилучалися.
  • Перед підписанням протоколу викладіть усі свої зауваження, які виникли під час проведення обшуку. 
  • Після складання протоколу другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилученого майна (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності – повнолітньому членові її сім’ї або його представникові.
  • При проведенні обшуку на підприємстві, в установі або організації другий примірник протоколу вручається керівнику або представникові підприємства, установи або організації.

 

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

Переглядів: 12058

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>