Кримінальна відповідальність за ст.358 КК України (підробка документів)

images

 

Підробка документів та підписів – це великий ризик, на який нерідко йдуть українці щоб вирішити свої питання. Однак, такі дії часто мають важкі наслідки для тих, хто на це йде. Законодавство  чітко визначає кримінальну відповідальність за підробку документів та передбачає покарання.

Так ст.358 КК України передбачено кримінальну відповідальність за:

  • підроблення документів, печаток, штампів та бланків,
  • збут підроблених документів, печаток, штампів;
  • використання підроблених документів, печаток, штампів.

 

Важливо наголосити на тому, що кримінальна відповідальність настає лише у разі підробки офіційного документа.

Офіційні документи мають право видавати не лише державні органи, а й юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми та власності, адвокати, нотаріальні контори, експертні центри тощо.

Під час встановлення ознак офіційного документа як предмета злочину слід керуватися такими критеріями: документ має бути складено, видано чи посвідчено відповідною особою в межах її компетенції за визначеною законом формою та з належними реквізитами; зафіксована в такому документі інформація повинна мати юридично значущий характер – підтверджені чи засвідчені нею конкретні події, явища або факти мають спричиняти чи бути здатними спричинити наслідки правового характеру у вигляді виникнення (реалізації), зміни або припинення певних прав та/або обов`язків.

Під підробкою документів розуміється як повне виготовлення сфальшованого документа, так і часткову фальсифікацію елементів документа. Відповідно, ключовою ознакою підробленого документа є недостовірна інформація, яка не відповідає дійсності.

У практиці існує безліч способів, які використовуються для внесення свідомо недостовірних відомостей у документ.

У ряді випадків визначити фальсифікований документ можливо лише із застосуванням спеціальних технологій у ході проведення експертизи.

За ст.358 КК України кримінальну відповідальність може нести фізична осудна особа, яка досягла 16 років. Службові особи за підробку  документів несуть відповідальність за ст.366 КК України, як за службовий злочин.

Внутрішнє ставлення винної особи до підробки та використання завідомо підробленого документа характеризується прямим умислом і спеціальною метою – бажання набути певних суб’єктивних прав або звільнитися від юридичних обов’язків.

Ч.1, 2, 4 ст.358 КК України є кримінальними проступками. Кримінальне провадження за даними частинами статті має певні особливості.

Досудове розслідування кримінальних проступків здійснює не слідчий, а дізнавач.

Якщо порушник не заперечує встановлені дізнанням обставини, то обвинувальний акт розглядається без присутності прокурора, обвинуваченого, потерпілого, свідків та інших осіб, проте при необхідності суддя може викликати їх на засідання.

За вчинення підроблення, збут, використання документів, печаток, штампів та бланків передбачено покарання  у вигляді штрафу, пробаційного нагляду або обмеження волі.

Також за наявності передбачених законом підстав можливе звільнення від кримінальної відповідальності.

У таких справах потрібно звертати увагу не те, чи правильно  кваліфіковано дії підозрюваного, чи є нібито підроблений документ офіційним, і в чому конкретно виражається підроблення та/чи використання.

Так чи інакше, не потрібно впадати у паніку, варто ретельно підготуватись до свого захисту та представництва своїх інтересів, і, при можливості, запросити захисника, тоді Ви не будете сам-на-сам зі своєю проблемою.

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішення проблем – телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг 

 

Переглядів: 102

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>