Публічні (державні) закупівлі: як це відбувається / Публичные (государственные ) закупки: как это происходит

державні закупівлі допорогові та надпорогові закупівлі відкриті торги

Державні закупівлі стали більш доступними для бізнесу, а тому ця тема все більше цікавить підприємців.

Отже, давайте розбиратись як це працює.

Всі державні замовники та органи самоврядування зобов’язані здійснювати закупівлі лише через систему Прозоро, використовуючи майданчики, які отримали відповідну акредитацію. 

Проводити закупівлі напряму, безпосередньо через веб-сайт Prozorro неможливо, адже робота в системі електронних закупівель відбувається лише через спеціальні акредитовані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України електронні майданчики.

Який майданчик вибрати в Прозоро вирішує сам користувач, спираючись на потреби своєї установи та зручність інтерфейсу веб-сайту конкретного майданчика. Незалежно від того, на якому з майданчиків розміщено тендер, оголошення про закупівлю опублікують всі електронні майданчики системи Prozorro, отже його побачать та зможуть подати свої пропозиції всі потенційні учасники, навіть якщо вони зареєстровані на інших майданчиках.

З повним переліком всіх акредитованих у системі Прозоро майданчиків, що здійснюють електронні закупівлі, можна ознайомитись на офіційному веб-порталі Prozorro

Існують наступні типи закупівель

  • Допорогова закупівля – закупівлі до 200 тис. грн на рік для товарів і послуг та до 1,5 млн грн для робіт. Для замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, пороги складають 1 млн грн для товарів та послуг і 5 млн грн для робіт.
  • Надпорогова закупівля – закупівлі від 200 тис. грн на рік для товарів і послуг та від 1,5 млн грн для робіт. Для замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, пороги складають від 1 млн грн для товарів та послуг і від 5 млн грн для робіт.

Проведення допорогових закупівель

Порядок проведення допорогових закупівель відображено у наступній схемі із подальшими коментарями

1. Період уточнень

Період уточнень починається відразу після оголошення закупівлі. Він необхідний для уточнення умов закупівлі до подання пропозиції.

  • Мінімальна тривалість періоду складає 1 робочий день для закупівлі бюджетом менше 50 тис. грн та 3 робочих дні для закупівлі бюджетом від 50 тис. грн;
  • Учасники можуть ставити запитання замовнику в системі;
  • Замовник може змінити умови закупівлі, додати або замінити документи, збільшити чи зменшити період закупівлі;
  • Учасники на цьому етапі не можуть подавати пропозиції.

Запитання учасників та відповіді замовника відображаються в системі для всіх користувачів. Запитання ставляться анонімно задля зменшення впливу на прийняття рішень замовником. Інформацію про учасників буде відкрито після завершення етапу редукціону.


Корисні поради

Збирайте всю інформацію про закупівлю

Перемогу в закупівлі здобуде пропозиція з мінімальною ціною за умови виконання всіх вимог замовника. Перевірте, чи відповідає ваша пропозиція цим вимогам, дізнайтесь, чи будуть важливі для замовника додаткові переваги вашої пропозиції. Скористайтесь періодом уточнень, щоб сформувати найкращу пропозицію.


2.Подання пропозицій

Протягом цього періоду учасники створюють пропозиції та подають їх до закупівлі.

  • Мінімальна тривалість періоду складає 1 робочий день для закупівлі бюджетом менше 50 тис. грн та 2 робочих дні для закупівлі бюджетом від 50 тис. грн;
  • Учасники подають пропозиції, можуть їх змінювати та відкликати;
  • На цьому етапі вже неможливо поставити запитання;
  • Замовник не може змінювати умови закупівлі.

Замовник не бачить пропозиції учасників задля збереження неупередженого ставлення.

На початку цього періоду система задає дату та час проведення редукціону, який зазвичай призначається на робочий час наступного за закінченням періоду робочого дня.

Якщо не було надано жодної пропозиції, закупівля після закінчення прийому пропозицій автоматично набуває статус «Не відбулася». Якщо до закупівлі подано пропозицію від одного учасника, то після закінчення цього періоду закупівля переходить на етап кваліфікації.

Корисні поради

Пам’ятайте, що головне завдання на етапі подання пропозицій – скласти максимально вигідну пропозицію:

Намагайтесь відразу ж подати мінімальну ціну: адже останнім у раунді ходить учасник з найменшою ціновою пропозицією. Саме він залишає за собою останнє слово аж до самої перемоги.


3.Редукціон

Редукціон – це аукціон з пониженням ставок, мета якого – досягнення найменшої цінової пропозиції.

  • До початку редукціону замовник не бачить кількості поданих пропозицій;
  • Редукціон відбувається в три етапи (раунди);
  • Кожен раунд триває дві хвилини. Учасники роблять ходи на пониження. Якщо Учасник не виконав хід, системою буде зарахована його попередня пропозиція.
  • При проведенні допорогових закупівель  рекомендований крок аукціону – від 0,5% до 3% від очікуваної вартості закупівлі.
  • Після його завершення відкривається інформація про учасників та доступ до наданих ними документів для проведення кваліфікації.

4.Кваліфікація пропозицій учасників

На цьому етапі розглядаються пропозиції учасників та приймається рішення про подальшу співпрацю з одним із них.

Після успішного редукціону система пропонує замовнику прийняти пропозицію одного з учасників в порядку черги, починаючи з найнижчої цінової пропозиції. Якщо пропозиція не відповідає умовам закупівлі, замовник дискваліфікує учасника і перейде до розгляду пропозиції наступного. Дискваліфікований учасник може оскаржити рішення замовника.

5.Укладення договору

Підписання договору відбувається поза системою. Якщо на етапі підписання договору учасник відмовляється від пропозиції або не може підтвердити свою здатність виконати її умови, то замовник може повернути його на етап кваліфікації та дискваліфікувати його.

6.Закриття закупівлі

Замовник підтверджує своє рішення, завантажуючи в систему сканований договір та переводячи закупівлю в статус «Завершена».

Надпорогові закупівлі

Замовники, відповідно до Закону, проводять надпорогові закупівлі  з використанням однієї з трьох тендерних процедур:

  • Відкриті торги – найпоширеніша процедура закупівель, яка проводиться з використанням електронної системи ProZorro.
  • Переговорна процедура – використовується як виключення, за наявності відповідних підстав, які наведено в Законі. Замовник обирає постачальника в результаті переговорів та протягом одного дня після проведення переговорів публікує повідомлення про намір укласти з ним договір через електронну систему.
  • Конкурентний діалог  – використовується як виключення, за наявності відповідних підстав, які наведено в Законі.

Процедури публічних закупівель, які будуть розпочаті,  бюджетні установи мають спланувати в річному плані закупівель, який складають за формою, затвердженою наказом № 490.

Річний план, додаток до нього (зміни до них) замовник має оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом 5 календарних днів із дня їх затвердження.

Перед оприлюдненням річного плану закупівель його необхідно затвердити протокольним рішенням тендерного комітету (або ж рішенням уповноваженої особи (осіб)).

Відкриті торги

 

1.Підготовка до відкритих торгів здійснюється державним замовником. Рішення про проведення відкритих торгів оформляється  протоколом тендерного комітету/уповноваженої особи щодо прийняття рішення про проведення відкритих торгів.

2.Оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерна документація оприлюднюються не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені в ч. 4 ст. 10 Закону про публічні закупівлі ( для товарів і послуг – 133 тисячам євро; для робіт – 5150 тисячам євро), але не пізніше 30 календарних днів у разі перевищення таких меж.

Для торгів понад 133 тис. євро (робіт – 5 150 тис. євро) оголошення про проведення процедури закупівлі обов’язково додатково оприлюднюється англійською мовою.

3.  Наступним є період подання пропозицій. У цій процедурі періоди уточнень і подання пропозицій об’єднані. Потенційні учасники можуть поставити запитання замовнику та отримати відповіді, а також подати свої пропозиції.

Під час подання пропозиції учасник має підтвердити свою відповідність вимогам, визначеним у статті 17 ЗУ «Про публічні закупівлі».

Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію до закупівлі чи частини предмета закупівлі (лота).

Строк для подання тендерних пропозицій  не може бути меншим ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

За 10 днів до закінчення строку прийому тендерних пропозицій учасник позбавляється можливості звертатися до замовника.

Відповіді замовником надаються протягом трьох робочих днів з моменту постановки питання через майданчик, на якому було розміщено оголошення.

Якщо на будь-яке питання відповідь не була отримана або була отримана несвоєчасно, строк подання тендерних пропозицій автоматично продовжується електронною системою не менш як на сім днів.

Скарги на умови тендерної документації зареєстрованими користувачами системи подаються починаючи з оприлюднення оголошення про проведення торгів і закінчуючи за чотири дні до завершення строку прийому пропозицій.

Оприлюднення змін до тендерної документації та роз’яснень до неї (у разі наявності) здійснюється замовником протягом одного календарного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз’яснень. За необхідності такі зміни можна вносити до закінчення строку подання тендерних пропозицій

У разі внесення змін у тендерну документацію, замовником подовжується період подання пропозицій таким чином, щоб до його закінчення залишалось не менш як 7 днів.

Учасник отримує повідомлення про зміни, внесені до закупівлі, електронною поштою. Він має зайти в систему, перевірити змінену інформацію і, за необхідності, змінити або відкликати свою пропозицію.

В разі, якщо до аукціону було подано менше двох тендерних пропозицій, процедура закупівлі відміняється.

4.Електронний аукціон.

Дата назначається системою автоматично.

До початку проведення аукціону електронна система автоматично розкриває інформацію про ціну (приведену ціну) пропозицій усіх учасників.

Черга учасників за критерієм «ціна» або «приведена ціна» формується від найнижчої до найвищої.

Аукціон складається з трьох раундів і базується на повторювальному процесі пониження ціни (приведених цін) пропозицій учасників.

Якщо учасниками були подані пропозиції з однаковою сумою, то першим в електронному аукціоні пониження ціни буде здійснювати учасник, який подав свою пропозицію пізніше. Протягом одного етапу аукціону учасник може понизити суму своєї пропозиції один раз не менше ніж на один крок від своєї попередньої ціни/приведеної ціни.

5. Розгляд тендерних пропозицій. Замовник розглядає не всі тендерні пропозиції, а лише ту, яка містить найменшу ціну. Якщо Замовник розглянув пропозицію і вона відповідає всім вимогам, то він визначає такого учасника переможцем. Всі інші пропозиції він не розглядає взагалі. Якщо ж така пропозиція підлягає відхиленню, то розглядається наступна з найнижчою ціною. На майданчику оприлюднюється інформація із зазначенням причин відхилення. Строк для розгляду пропозиції одного учасника становить не більше 5 робочих днів. Однак, даний строк може бути продовженим до 20 робочих днів. Повідомлення про продовження строку розгляду пропозицій публікується в системі.

6.Визначення переможцяЯкщо тендерна пропозиція учасника відповідає всім вимогам, замовник визначає його переможцем та оприлюднює повідомлення про намір укласти договір.

Термін оприлюднення інформації про відхилення тендерної пропозиції учасника − протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення.

7.Укладення договоруДоговір укладається не раніше як через 10 календарних днів після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір, але не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір. Скановану копію договору необхідно викласти на майданчик.

8.Внесення змін до договоруВ процесі виконання договору замовник може викладати Повідомлення про внесення змін до договору. Оприлюднюється такий документ протягом 3-х днів з дня внесення змін.

9.Виконання договору. Звіт про виконання договору оприлюднюється протягом 3-х днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання.

Переговорна процедура закупівлі 

Це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.

Для застосування переговорної процедури має бути рішення тендерного комітету, оформлене у вигляді протоколу.

Основні відмінності переговорної процедури від відкритих торгів та конкурентного діалогу:

  • під час проведення переговорної процедури закупівлі не проводиться аукціон;
  • переговорна процедура не передбачає створення та публікацію тендерної документації;
  • строки проведення цієї процедури є мінімальними;
  •  замовник використовує переговорну процедуру як виняток і лише при наявності та документальному підтвердженні однієї з підстав, що передбачені законодавством.

Підстави для застосування переговорної процедури:

  1. Закупівля творів мистецтва або закупівля, пов’язана із захистом прав інтелектуальної власності, або укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного чи мистецького конкурсу.
  2. Відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи.
  3. Нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання Замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням Замовника щодо кожної процедури.
  4. Якщо Замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості Учасників, при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до Учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені Замовником у тендерній документації.
  5. Потреба здійснити додаткову закупівлю в того самого постачальника з метою уніфікації, стандартизації або забезпечення сумісності з наявними товарами, технологіями, роботами чи послугами, якщо заміна попереднього постачальника (виконавця робіт, надавача послуг) може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням.
  6. Необхідність проведення додаткових будівельних робіт, не зазначених у початковому проекті, але які стали через непередбачувані обставини необхідними для виконання проекту за сукупності таких умов: договір буде укладено з попереднім виконавцем цих робіт, такі роботи технічно чи економічно пов’язані з головним (первинним) договором; загальна вартість додаткових робіт не перевищує 50 відсотків вартості головного (первинного) договору.
  7. Закупівля юридичних послуг, пов’язаних із захистом прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, на підставі рішення Кабінету Міністрів України або введених в дію відповідно до закону рішень Ради національної безпеки і оборони України.

Якщо у Вас наявні підстави для проведення переговорної процедури та є підтвердження існування зазначених підстав, Ви можете сміло приступати до цієї процедури.

 Під час переговорів обговорюються умови договору, технічні можливості учасника, надання необхідних документів тощо. 

Зокрема, під час проведення цієї процедури замовник  вимагає  від учасників надання ними інформації, що підтверджує їх відповідність кваліфікаційним критеріям таким як:

  • наявність обладнання та матеріально-технічної бази;
  • наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
  • наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.

Замовнику не потрібно встановлювати підтвердження кваліфікаційних критеріїв для учасників, якщо предметом закупівлі є:

  • нафта, нафтопродукти сирі;
  • електрична енергія,  послуги з її передачі та розподілу;
  • централізоване постачання теплової енергії;
  • централізоване постачання гарячої води;
  • послуги з централізованого опалення;
  • послуги поштового зв’язку;
  • поштові марки і марковані конверти;
  • телекомунікаційні послуги, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів;
  • послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення;
  • послуги з перевезення залізничним транспортом загального користування.

За результатами переговорів готується протокол переговорів учасників.

Переговорна процедура може проводитись за скороченою процедурою в разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру.

Укладати договір за переговорною процедурою замовнику з учасником можна не раніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (за скороченої процедури – не раніше ніж через 5 календарних днів) та не пізніше  35 календарних  днів (за скороченої процедури не пізніше 20 календарних  днів),  з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

 Звіт про виконання договору оприлюднюється  протягом 3 днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання (також, краще додатково скласти протокол із зазначеного питання)

Конкурентний діалог

Відповідно до законодавства процедура конкурентного діалогу застосовується в таких випадках:

  • якщо  замовник не може визначити необхідні технічні, якісні характеристики (специфікації) робіт або вид послуг, що призводить до необхідності у проведенні переговорів з учасниками;
  • у разі якщо предметом закупівлі повинні бути: консультаційні, юридичні послуги, розроблення інформаційних систем, програмних продуктів, здійснення наукових досліджень, експериментів або розробок, виконання дослідно-конструкторських, будівельних робіт, і зазначене потребуватиме переговорів.

Проведення конкурентного діалогу здійснюється у два етапи.

У ході проведення першого етапу учасникам пропонується надати тендерні пропозиції відповідно до вимог тендерної документації та опис рішення про закупівлю без визначення ціни (в окремому файлі).

Розкриття пропозицій учасників здійснюється електронною системою автоматично. Утім, слід зазначити, що інформація з описом рішення про закупівлю розкривається виключно для замовника.

Після того як замовником будуть розглянуті подані тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації (першого етапу), усі учасники, яких не було відхилено, запрошуються до переговорів (не менше трьох). Переговори ведуться з кожним з них окремо, однак за необхідності додатково можуть проводитись спільні зустрічі з усіма учасниками.

На підставі запропонованих рішень та проведених переговорів замовник формулює предмет закупівлі та вносить зміни до тендерної документації, після чого учасники запрошуються до другого етапу.

У ході проведення другого етапу конкурентного діалогу учасниками подаються остаточні пропозиції із зазначенням ціни. Строк подання пропозицій становить не менше 15 днів з дня отримання запрошення взяти участь у другому етапі. Другий етап конкурентного діалогу проводиться подібно з правилами процедури відкритих торгів. За результатами проведеного аукціону замовником визначається переможець, з яким він укладає договір про закупівлю.

Відповідальність у сфері публічних закупівель

За допущенні порушення під час проведення закупівель винні особи притягуються до таких видів відповідальності

  • Адміністративна відповідальність – передбачена статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (назва статті – порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти) і передбачає стягнення у розмірі від 700 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Кримінальна відповідальність настає за ст. 364 Кримінального Кодексу України (зловживання владою або службовим становищем) і передбачає покарання у виді позбавлення волі та штраф.

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за  тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 3236

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>