Кримінальна відповідальність за службову недбалість (ст.367 КК України)

службова недбалість

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

 

Кримінальний кодекс передбачає кримінальну відповідальність за ряд службових злочинів.

З огляду на специфіку державної служби, управлінської діяльності більшість службових осіб знаходяться у зоні ризику та за наявності підстав можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за службову недбалість. 

Під службовою недбалістю (ст.367 КК України) слід розуміти невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.

Не будь-яка службова особа може стати суб’єктом (тобто виконавцем) службових злочинів, а лише та,  яка виконує організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функцій.

Службова недбалість може виявлятися у формі бездіяльності, коли суб’єкт повністю не виконує покладені на нього службові обов’язки, або коли покладені на нього службові обов’язки хоча і виконуються, але неналежним чином — не так, як того потребують інтереси служби.

Отже, у таких справах необхідно встановлювати:

  • нормативний акт, яким передбачені відповідна компетенція службової особи і коло її службових обов’язків;
  • які саме обов’язки, в якому обсязі та порядку вона повинна була виконувати у відповідних умовах;
  • чи мала вона реальну можливість належним чином виконати ці обов’ язки в умовах, що склалися;
  • у чому саме виявилися допущені особою порушення службових обов’ язків і які наслідки вони спричинили;
  • чи перебували службові порушення у причинному зв’язку з тими наслідками, що настали.

Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони злочинів, передбачених ч.1 ст. 367 КК України, є настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння істотної шкоди, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а за ч.2 ст.367 КК України – тяжких наслідків,  які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

В частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги.

З огляду на вищевказане, для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 367 КК України потрібно, щоб її діями / бездіяльністю було завдано шкоди на суму, яка перевищує у 2024 р. –151 400 грн. 

А для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України потрібно, щоб її діями / бездіяльністю було завдано шкоди на суму, яка перевищує у 2024 р. – 378 500 грн.

Службова недбалість виявляється в необережній формі вини як  щодо діяння, так і щодо його наслідків. 

Відповідальність за скоєння злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, передбачена у вигляді штрафу від 2000 до 4000 НМДГ або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У разі якщо ж службова недбалість привела до тяжких наслідків, то відповідальність визначена у такому обсязі: позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від 250 до 750 НМДГ або без такого.

По темі

 

Потрібна консультація адвоката?  Не зволікайте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше про кримінальну відповідальність тут 

Переглядів: 35610

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>