Кримінальна відповідальність за несплату податків (ст.212 КК України)

 

pablo (2)

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

Умисне ухилення від сплати податків може бути кримінально караним діянням.

Як правило під дію ст.212 КК України підпадає діяльність, спрямована на неправдиве подання інформації в податковій звітності, яка супроводжується підробкою первинних та інших документів (у тому числі з так званих “безтоварних” операцій).

Сьогодні ст.212 КК України є досить поширеним інструментом впливу на платників податків.  Часто відомості за ст. 212 КК України вносяться до ЄРДР слідчими не тільки на підставі актів документальних перевірок, а й на підставі довідок, рапортів працівників поліції, які містять лише певні поверхневі припущення щодо можливого ухилення від сплати податків.

В результаті, це призводить до безпідставного початку досудового розслідування щодо платників податків, до необґрунтованого тиску на них шляхом проведення обшуків, виїмок важливих документів, допитів, проведення негласних слідчих дій.

А тому хто проінформований, той озброєний.

Отже, злочином буде умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене:

  • службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності
  • особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи
  • будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати,

якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах – 4 542 000 грн.

Такий злочин карається штрафом від пяти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 нмдг=17 грн.) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Якщо даний злочин буде вчинено за попередньою змовою групою осіб, або якщо діянння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах (7 570 000) або в особливо великих розмірах (10 598 000) або вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) тоді штраф буде значно вищий.

Таке ухилення може здійснюватися різними способами, наприклад, шляхом неподання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів та інших обов’язкових платежів, приховування й заниження об’єктів оподаткування тощо.

При цьому ст. 212 КК України передбачає встановлення факту порушення конкретної податкової норми, внаслідок якого сталася несплата податків.

Також необхідно враховувати суму несплачених податків (за вирахуванням штрафних санкцій та/або пені). Станом на січень 2023 рік мінімальний поріг для кримінальної відповідальності становить 4 542 000 грн. несплачених податків. Якщо ж сума несплачених податків менше значного розміру, то неплатника можна притягти не до кримінальної, а до адміністративної та фінансової відповідальності.

Керівники та бухгалтери юридичних осіб, їх структурних підрозділів, а також особи, які пов’язані зі сплатою податків (тимчасово виконуючі обов’язки, особи, які діють на підставі довіреності тощо) є потенційними фігурантами у справах за ст. 212 КК України. Тобто, це особи, на яких покладено обов’язки з ведення бухгалтерського обліку, подання податкових декларацій, бухгалтерських звітів, балансів, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою обов’язкових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, яким надано право підпису фінансових документів.

Також до  кримінальної відповідальності за ст.212 КК України можна бути притягнутим за підбурювання та пособництво до даного злочину. Наприклад, дії керівників і власників підприємств, які віддали підлеглим вказівки підписати або подати до податкових органів недостовірні (фальсифіковані) звіти, не платити податки або оплатити їх не в повному обсязі, кваліфікуються судами за ст. 212 КК України, як дії співучасників цього злочину.

Звільнення з посади не звільняє від кримінальної відповідальності.

Відкриття кримінального провадження за ст.212 КК України призводить до потрапляння в поле зору силовиків також інших підприємств у ланцюгу господарської діяльності підприємства.

І тут потрібно згадати, що порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг)) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту. Тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат чи податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо суд не встановив фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Варто пам’ятати, що кримінальна відповідальність за ст.212 КК України настає не за сам факт несплати податків чи інших обов’язкових платежів, а за ухилення від виконання даного обов’язку. Первинним в ухиленні від сплати податків є умисел на несплату грошових зобовязань, а не сам факт їх наявності.

Несплата податків, що сталася з необережності, виключає їх кваліфікацію за ст. 212 КК України. Однак, це не звільняє від кримінальної відповідальності взагалі, адже слідчі можуть відкрити кримінальне провадження і за іншою статтею (наприклад, 367 КК України (службова недбалість).

Основним джерелом установлення обставин, яке використовують для доведення факту несплати податків внаслідок вчинення податкового правопорушення, є акт перевірки, складений за результатами проведення податкової перевірки.

При цьому потрібно знати, що сам акт перевірки не є автоматичним підтвердженням вчинення злочину щодо ухилення від сплати податків, а лише є одним із способів установлення об’єктивної сторони злочину.

Кримінальний процесуальний кодекс України не передбачає повноважень слідчого судді на призначення таких перевірок в рамках кримінального провадження, як і не передбачає можливості слідчого подати відповідне клопотання. 

Для здійснення ефективного захисту платників податків від обвинувачення за ст. 212 КК України необхідно застосовувати всесторонній підхід, зокрема, захист  у рамках кримінального процесу, а також оскарження рішень податкового органу в адміністративному суді. Це надасть можливість ефективно та максимально використати всі процесуальні можливості щодо захисту платника.

При цьому потрібно  пам’ятати, що за наявності спору в адміністративному судочинстві або рішення суду за результатами оскарження рішення контролюючого органу має оцінюватися разом з іншими доказами у справі, і це не є перешкодою для розгляду справи по суті в кримінальному судочинстві.

Підставою для притягнення до кримінальної відповідальності  також стають документи, складені за результатами господарської діяльності, а також показання свідків. Тому від того, як будуть складені такі документи і які свідчення будуть дані, залежить результат кримінального провадження. А тому, всі важливі документи потрібно завчасно оформляти, одночасно оцінюючи їх  на предмет свого захисту.

З метою зібрання даних доказів слідство отримує тимчасовий доступ до документів та речей, здійснює обшуки не лише у приміщеннях, в яких товариство здійснює свою господарську діяльність, але й у житлових приміщеннях, автомобілях, що належать власникам, директорам, бухгалтерам, ключовим спеціалістам підприємства, огляди, проводить різні експертизи як для встановлення економічного збитку, так і для дослідження справжності первинних документів;  застосовує негласні слідчі дії , ініціює накладення арешту на фінансово-господарську документацію, грошові кошти, банківські рахунки, транспортні засоби. Такі дії паралізують роботу підприємства та спричиняють колосальні збитки внаслідок неможливості повноцінно здійснювати господарську діяльність.

В залежності від кваліфікації дій щодо ухилення від оподаткування по конкретній частині ст. 212 КК України, строк давності притягнення до відповідальності може становити від двох до десяти років.

І на закінчення ще один важливий нюанс. Особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) ст.212 КК України, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

По темі

 

Потрібна допомога адвоката? Не зволікайте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 30203

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>