Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ
Чи можна оскаржити заповіт?
В Україні встановлено пріорітет заповіту. Спадкодавець вправі заповісти дім, квартиру або інше майно будь-якій особі, незалежно від родинних зв’язків. Часто близькі родичі, залишаються ні з чим, і причиною цьому непоодиноко буває шахрайство та фальсифікація документів.
Визнати заповіт недійсним можливо лише через суд, подавши відповідну позовну заяву до районного суду.
Право на пред’явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача.
Хто може оспорити заповіт
Позивачами у досліджуваної категорії спорів є спадкоємці за законом, які усунені від спадкування змістом заповіту і які закликатимуться до спадкування у разі визнання його недійсним.
Відповідачами виступають спадкоємці, на користь яких складено заповіт.
У цивільних справах, пов’язаних з вирішенням спорів про недійсність заповітів, державні нотаріальні контори або приватні нотаріуси залучаються як треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, якщо позивач обґрунтовує свої вимоги неправомірними діями нотаріуса.
У яких випадках можна оскаржити заповіт
Заповіт є недійсним в разі:
1). Складання заповіту особою, яка не мала на це права, тобто недієздатною особою.
2). Складання заповіту з порушенням вимог щодо його оформлення та посвідчення.
3) При складанні заповіту волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
Якими доказами встановлюють недійсність заповіту
Часто доказом у цій категорії справ, для встановлення психічного стану спадкодавця на момент підписання заповіту, який би давав підстави вважати, що особа не розуміла значення своїх дій та не могла керувати ними на момент складання заповіту, буде висновок посмертної судово-психіатричної експертизи, яку призначає суд за клопотанням однієї із сторін – учасників процесу. В окремих випадках судом також призначається почеркознавча експертиза.
Доказами також будуть різноманітні письмові документи, покази свідків тощо.
У разі встановлення недійсності заповіту, спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах
Закон не передбачає можливості внесення змін до змісту заповіту після відкриття спадщини, оскільки таким чином змінюється воля спадкодавця, що є неприпустимим.
Коли заповіт не визнають недійсним
Заповіт як односторонній правочин не може бути визнаний судом недійсним у зв’язку із його складенням під впливом обману. Як підстава для визнання недійсним заповіту не може застосовуватися й ст. 233 ЦК, якою визначено недійсність правочину, вчиненого особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах. Хоча існують протилежні думки, тому потрібно підходити до кожної ситуації індивідуально.
Мінімальні порушення процедури посвідчення заповітів не можуть визнаватися підставою для недійсності цього правочину. Зокрема, посилання на порушення таємниці заповіту само по собі не може бути підставою для визнання заповіту недійсним, якщо він складений відповідно до волевиявлення спадкодавця.
Крім того, несвоєчасне внесення відомостей про заповіт до Спадкового реєстру аналогічно не може визнаватися підставою для недійсності правочину.
Описки та інші незначні порушення складення, підписання заповіту не тягнуть його недійсність, якщо судом встановлено, що вони не впливають на вільне волевиявлення заповідача.
Відсутність у тексті заповіту напису, що він складався та посвідчувався поза приміщенням нотаріальної контори, виконкому місцевої ради, але в межах нотаріального округу, не є істотною підставою для визнання заповіту недійсним, якщо судом буде встановлено, що форма заповіту відповідає вимогам закону і волевиявлення заповідача було вільним.
Та обставина, що в тексті заповіту не вказано про його посвідчення за межами приміщення нотаріальної контори, виконкому місцевої ради, не є істотною в такій мірі, що тягне визнання заповіту недійсним у цілому.
При цьому, заповіт, посвідчений нотаріусом за межами свого нотаріального округу, є недійсним.
У судовій практиці зустрічаються випадки визнання недійсними заповітів, посвідчених хоча і за участю свідків, проте із встановленими порушеннями порядку посвідчення.
По темі:
- Пропустили строки прийняття спадщини. Що робити?
- Обов’язкова частка у спадщині
- Борг у спадок
- Як оформити спадщину через суд
Потрібна консультація адвоката? Не зволікайте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51.Інформація про вартість консультації та інших послуг