Посередницькі договори в міжнародній торгівлі

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

Посередники та посередницькі операції широко розповсюджені в сучасній міжнародній торгівлі і мають стійку тенденцію до зростання.

На даний час існує 4-рівнева схема-класифікація міжнародних посередницьких операцій:

  • операції по перепродажу;
  • договір комісії та консигнації;
  • агентський договір;
  • брокерські посередницькі послуги.

Дана схема побудована по принципу зменшення прав, повноважень та відповідальності посередників та, відповідно, збільшення ролі та прав клієнта, з точки зору, контролю за діяльністю посередника.

Критеріями, які дозволяють відокремити одного посередника від інших, є:

  • перехід права власності на товар;
  • об’єм прав та повноважень посередника та рівень його підзвітності та підконтрольності клієнту;
  • порядок нарахування і способи виплати винагороди.

Операції по перепродажу

dystrybyuoОперації по перепродажу відрізняються від інших посередницьких операцій перш за все тим, що передбачають перехід права власності на товар та торгівлю за свій рахунок, та має експортний характер. Такий посередник є найбільш самостійним (незалежним).  

Різновидом таких договір є дистриб’юторський договір, який може бути простим, виключним, та виключним з обмеженням.

При простому договорі експортер-клієнт  залишає за собою право продавати на договірній території товар безпосередньо третім особам напряму або через інших посередників.

При виключному праві клієнт-експортер зобов’язується продавати свої товари тільки через конкретного посередника.

Виключне право з обмеженням передбачає, що клієнт-експортер в деяких випадках (які передбачаються в договорі) зберігає право безпосередньої прямої передачі товарів третім особам.  

Винагорода посередника-дистриб’ютора в більшості випадків традиційно складає різницю між ціною товару, по якій він купляє товар у клієнта і ціною його перепродажі, яка визначається посередником самостійно. Рідше в договорі може бути передбачений продаж товару по ціні і на умовах клієнта. В такому випадку винагорода посередника складається із спеціальної скидки на перепродаж, яка вичисляється з ціни у прейскуранті.

Договір комісії та консигнації

komisiya

 

Не менш широко застосовується договір комісії, який вже не передбачає переходу права власності на товар.

На відміну від операцій по перепродажі, договір комісії може бути як експортним так і імпортним, тобто може передбачати як поставку товару комітента (клієнта) на експорт, так і закупку по його дорученню імпортного товару.

Характер відносин посередника та клієнта за договором комісії визначається за наступною формулою:

Комісіонер (посередник) діє від свого імені, однак за рахунок Комітента (клієнта),

Такі договори зручні для тих, хто тільки заходить на зовнішній ринок.

Комісіонер може бути обмежений не тільки територією та строками, але й ціною (як правило, мінімальною продажною або максимальною закупівельною), яка визначається в договорі комісії.

Таким чином, клієнт-комісіонер володіє вже реальними можливостями контролю за діяльністю посередника.

Винагорода посередника традиційно встановлюється у вигляді % від суми контракту купівлі-продажу, яка, як правило, не перевищує 10%.

Стандартний договір комісії не передбачає відповідальності посередника за виконання угоди іноземним покупцем чи постачальником товару, яку несе комітент, як реальний власник товару.

Якщо така необхідність виникає (наприклад, при наявності сумнівів щодо надійності іноземного партнера) в договорі комісії може бути додатково передбачена така відповідальність. В такому випадку посереднику виплачується додатково обумовлена сторонами винагорода.

Договір консигнації, використовується при слабкому освоєнні ринку або коли просуваються на ринок нові товари. Існують і деякі категорії товарів, які традиційно продаються на умовах консигнації. Це легкові автомобілі, продовольчі товари, товари легкої промисловості, медикаменти, а також витвори мистецтва.

Суть договору полягає в тому, що експортер (консигнант) доручає посереднику (консигнатору) реалізацію товару із складу на протязі встановленого періоду.

Зберігаючи всі основні умови та елементи договору комісії, консигнаційна угода включає і ряд специфічних умов, які обумовлюються в договорі. Це спосіб і строки виплати винагороди, строки можливого перегляду встановлених цін, порядок реалізації непроданого в установлені строки товару, який може бути повернутий консигнанту-клієнту або проданий консигнантом консигнатору- посереднику на основі договору купівлі-продажу або договору про надання права на продажу – дистриб’юторської  угоди.

У випадку повернення товару витрати по його транспортуванню, як правило, несе консигнант.

При викупі товару консигнатором, товар, найчастіше, продається йому по пільговій ціні.

Винагорода консигнатору, як і при договорі комісії, як правило, встановлюється у виді % від суми реалізованого товару, або у вигляді різниці між встановленою ціною і ціною фактичної реалізації. Може  також застосовуватись фіксована ставка винагороди.

Інколи консигнатору може встановлюватись додаткова винагорода за продаж товару понад передбачені об’єми на протязі встановленого строку (також в процентах від суми реалізації).

Агентський договір

korporatyvni-prava

 

Наступним видом посередницького договору є агентський договір.

Якщо комісіонер діє від свого імені, однак за рахунок комітента, то агент завжди діє від імені і за рахунок клієнта.

Цим визначається функція агента, як представника принципала-клієнта , який здійснює свою діяльність на території конкретної країни чи країн на основі доручення останнього і за його рахунок у відповідності з визначеними у договорі повноваженнями.

Найчастіше така діяльність направлена на сприяння просуванню товарів та послуг принципала на відповідному ринку.

Агент, як і дистриб’ютор, в залежності від об’єму своїх повноважень може бути простим, виключним, та виключним з обмеженням.

Винагорода агента також, як правило, встановлюється в % від суми укладених з його допомогою угод.  

Читайте більше про різницю дистрибюторського та агентського договору тут

Брокерські послуги

broker

 

Брокер традиційно бере участь на біржах, аукціонах, страхових та фрахтових ринках.

Такий посередник зводить контрагентів і сприяє укладенню угоди.

Брокер діє від імені і за рахунок клієнта, однак, при цьому, на відміну від агента діє на основі окремих разових доручень, в рамках наданих йому повноважень. (як правило він обмежений кількістю, якістю, ціною товарів, що закупляються чи продаються). По першій вимозі свого клієнта брокер зобов’язаний надати йому звіт про виконану роботу і проведених від його імені операціях.  

За свої послуги посередник-брокер отримує винагороду, яка коливається від 0,25 до 1 – 1,5 – 2 %.

Крім посередництва при укладенні угоди, брокеру додатково можуть бути доручені контроль за виконанням контракту, а також пред’явлення рекламацій.

Також як і комісіонер і агент, брокер може приймати на себе за додаткову винагороду відповідальність за виконання угоди.

За загальним правилом, брокер не може представляти інтереси іншої сторони по угоді і приймати від неї винагороду, якщо на це немає згоди клієнта. Тому часто в одній операції беруть два посередника-брокера: один представляє інтереси покупця, другий – продавця, за що кожен з ним отримує винагороду від свого імені.   

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням питань – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

 

Переглядів: 8676

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>