Помилки в первинних документах – податкові наслідки та судова перспектива

операція

 

Первинні документи – це документи, створені у письмовій формі або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення.

Первинні та зведені документи повинні містити наступні обов’язкові реквізити:

  1. назва документа (форми);
  2. дата і місце складення;
  3. назва підприємства від імені якого складено документ;
  4. зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції ( у натуральному та /або вартісному виразі);
  5. посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  6. особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно ЗУ «По електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Найбільш поширені помилки та неточності у первинних документах:

  • неузгодженість даних у первинних документах;
  • відсутність обов’язкових реквізитів;
  • неправильне зазначення відомостей;
  • відсутність належного відображення змісту та обсягу господарської операції;
  • відсутність підписів сторін, неможливість ідентифікувати підписанта.

Податкові органи досить часто такі недоліки кладуть в основу висновків щодо нереальності господарської операції.

Проте останнім часом суди більш лояльніше ставляться до окремих недоліків в оформленні первинних документів.

При цьому вказують на те, що наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки в їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов’язаннях платника податків у зв’язку з його господарською діяльністю мали місце.

Оцінка господарських операцій повинна даватись на підставі комплексного, всебічного аналізу специфіки та умов укладення конкретного правочину з обов’язковим врахуванням його господарської мети, економічної доцільності, а також використання отриманих товарів чи послуг у подальшій діяльності підприємства. При цьому формальні помилки в первинних документах не можуть бути вирішальною ознакою безтоварності здійснених господарських операцій.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не зволікайте з вирішенням проблем –  записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 2905

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>