Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ
Ще донедавна спільний сімейний автомобіль був благом: допомогав чоловіку оперативно вирішувати робочі питання, дружині – їздити за покупками, дітям – не запізнюватись в садочки-школи. Тепер же ця машина стала яблуком розбрату.
В законі вказано, що придбане під час шлюбу майно є спільною сумісною власністю подружжя і при розлученні ділиться ними порівну. Автомобіль, взятий в кредит, чи придбаний за спільні кошти (причому не важливо на чиє ім’я оформлені документи) відноситься до складу спільного сумісного майна подружжя.
Однак, потрібно знати, що якщо автомобіль придбаний за особисті кошти одного з подружжя, отриманий в дарунок або успадкований, він буде особистою власністю одного з подружжя та не підлягає поділу. Другий подружжя не має права претендувати на дане майно, навіть якщо користувався ним в якості зручного сімейного автотранспорту. Однак, в деяких випадках право особистої приватної власності може бути оспорено.
І не все так просто із спільною власністю на автомобіль. Якщо кастрюлі, ложки, вилки можна розділити поштучно, земельну ділянку – розмежувати, а будинок – перебудувати на два окремих житлових приміщення, то автомобіль поділити в натурі не вдасться. Як же бути?
Дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. І є рівними у своїх правах.
Поділ може бути здійснений як за домовленістю подружжя, так і за судовим рішенням.
Автомобіль відноситься до категорії рухомого майна та є річчю неподільною.
Вирішувати долю автомобіля можна наступним чином.
1. Залишити автомобіль у власності одного з подружжя, який виплачує іншому грошову компенсацію вартості 50% автомобіля. Такий поділ можна здійснити тільки тоді, якщо особа, яка відчужує свої права на авто, згодна на отримання грошової компенсації. Якщо жоден з подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними відповідно до їхніх часток, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно в їхній спільній частковій власності. Хоча судова практика з цього приводу не стабільна. Останнім часом все більше судів погоджується з необхідністю все ж таки сплатити грошову компенсацію за авто з метою реального поділу майна подружжя.
2. Продати спільний автомобіль та розділити отримані гроші між собою пропорційно їх часткам.
3. Залишити автомобіль у одного з подружжя, а другому – передати інше рівноцінне майно (земельну ділянку, дачу, частку у квартирі тощо). Цей варіант підходить в тих випадках, якщо автомобілем переважно користувався, один з подружжя, а володіння іншим майном сповна задовільняє іншого з подружжя.
Буває і так, що на момент виникнення спору про поділ майна подружжя, з’ясовується, що автомобіль вже проданий. В такому випадку необхідно звертатись до суду про отримання грошової компенсації відповідно до частки, яка належала одному з подружжя.
По темі:
- Як розлучитись, якщо є неповнолітні діти
- Штраф за керування в стані алкогольного сп’яніння
- Як поділити майно при розлученні, якщо чоловік власник
- Відмова від батьківства
- Штрафи за порушення Правил дорожнього руху
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за телефоном 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг