Як поділити майно при розлученні, якщо чоловік власник

заборгованість по заробітній платі

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00. ДЕТАЛІ

 

 

Однією з найрозповсюдженіших проблем при розлученні є поділ майна, особливо у тому випадку, якщо між подружжям виникає гострий спір відносно права власності.

Буває, що коштовне майно купляється чоловіком та дружиною спільно під час подружнього життя, однак, оформляється тільки на чоловіка. Або буває – законним власником майна є чоловік, однак дружина пред’являє претензії на основі подружніх відносин.

Право спільної власності подружжя.

Відповідно до сімейного законодавства, власниками всього що було придбано під час зареєстрованого шлюбу є подружжя. При чому частки подружжя в сумісному майні – рівні. Навіть якщо чоловік займався бізнесом і оформляв покупки на власне ім’я, в той час, як дружина займалась домашнім господарством і доглядом за дітьми, вони будуть рівноправними співвласниками.

Немає значення, ким з подружжя були зароблені гроші, ким укладена угода, на ім’я кого було зареєстровано придбане. При розлученні подружнє майно повинне бути поділене порівну.

Якщо нерухомість куплялась у шлюбі, один з подружжя, не вказаний у документах має такі ж права, як і другий з подружжя, вказаний як власник. Доказати це можна в суді, пред’явивши свідоцтво про шлюб та договір купівлі-продажу (чи інший правовстановлюючий документ), що підтверджують факт придбаня нерухомості під час шлюбу.

Виключення. Коли чоловік – єдиний власник.

  •  майно, набуте ним до шлюбу;
  • майно, набуте ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте ним за час шлюбу, але за кошти, які належали йому особисто;
  • житло, набуте ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;
  • земельна ділянка, набута ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.
  • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя.
  •  премії, нагороди, які він одержаd за особисті заслуги.
  •  кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка йому належала, а також як відшкодування завданої йому моральної шкоди.
  • страхові суми, одержані ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.

Спірні питання про право власності на майно

Крім вищеперелічених випадків, при яких право власності одного з подружжя практично безспірне, нерідко виникають спірні ситуації. Вирішення питання про те, кому належить майно – подружжю в рівних чи нерівних частках, або тільки одному з подружжя на праві особистої приватної власності – вирішує суд.

До таких ситуацій відносять наступні – придбання майна було здійснено під час офіційно зареєстрованого шлюбу, однак під час придбання, подружжя не жило разом, подружні відносини були між ними припинені.

Якщо це вдасться доказати в суді, право власності на майно придбане за таких обставин зберігається за тим з подружжя, який його придбав.

Якщо, у подружжя, що розлучається, є неповнолітні діти, які після розірвання шлюбу залишаються проживати з матірю або батьком, суд може збільшити його частку  в процесі поділу майна в інтересах дітей.

Не виключено і зменшення частки одного з подружжя. Основою для такого нерівного поділу може послужити той факт, що за час сумісного проживання один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.

При цьому, мова не йде про випадки, коли дружина не працює (часто – за наполяганням чоловіка), однак веде домашнє господарство, дбає про дітей,  в той час як обов’язок матеріально забезпечувати сім’ю повністю лежить на чоловікові. В таких випадках частки подружжя в сумісно нажитому майні будуть рівними.

Також варто згадати про те, що умови поділу спільної власності можуть відрізнятись від тих, які передбачені Сімейним кодексом, якщо між подружжям укладено шлюбний договір. Подружжя вправі передбачити любі умови володіння, користування, розпорядження сумісним та особистим майном, що було придбане до укладення шлюбу та буде придбане під час шлюбу. Розподіл часток та майна при розлученні буде відбуватись відповідно до умов шлюбного договору. Однак, це не означає, що в разі виникнення спору подружжя не може звернутись до суду.

Способи поділу подружнього майна.

Якщо власність подружжя підлягає поділу, навіть якщо все оформлено на чоловіка поділити її можна в наступному порядку:

  • визначення співвласників майна;
  • оцінка вартості;
  • поділ пропорційно часткам.

Добре, якщо існує можливість поділити все в натурі. Наприклад, дружина отримує квартиру, чоловікові – машина і гараж. Інколи, навіть якщо майновий об’єкт один, наприклад, дім – також можна здійснити поділ в натурі – здійснити перепланіровку в домі і розділити на рівні частини з окремими виходами і комунікаційними вузлами. Велику земельну ділянку також можна поділити та переоформити на двох нових власників.

Однак, не завджи можна здійснити поділ в натурі. Якщо мова йде про неподільне майно, наприклад, маленький дачний будинок, або однокімнатну квартиру, подружжя може вчининити наступне:

  • продати майно та поділити гроші між собою;
  • передати майно одному з подружжя з виплатою  другому грошової компенсації в розмірі, пропорційному його власності;
  • залишити у спільній частковій власності.

 

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад сімейного адвоката тут

Переглядів: 16298

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>