Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою адміністративну відповідальність (ч.1 ст.172-6 КУпАП).
Дане порушення закону відносять до адміністративних правопорушень, повязаних з корупцією – діянь, які не містять ознак корупції, але порушують встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження.
Відповідно до КУпАП, правом складати протоколи по таких справах наділені посадові особи органів внутрішніх справ ( управління стратегічних розслідувань Національної поліції).
Досить часто, протоколи складаються відносно осіб, які вже не працюють на посадах. Оскільки державні службовці певних категорій забувають, що вони зобов’язані наступного року після звільнення подавати декларацію за минулий рік.
Адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення.
Складання протоколу про вчинення правопорушення ще не означає, що вина вже доведена. Такий протокол разом з матеріалами направляються до місцевого суду, який і встановлює винність особи.
Суд, розглядаючи справу, повинен дослідити всі обставини справи, встановити, чи містить діяння ознаки і склад адміністративного правопорушення, а також чи належить особа до суб’єктів цього правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього винести рішення по справі.
У таких справах бере участь також прокурор.
На розгляді справи повинна бути присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Не варто обирати пасивну позицію та розраховувати на те, що суд сам розбереться, потрібно прикласти всі зусилля для свого захисту. Окрім заперечень, треба використовувати весь арсенал процедури збирання доказів для підтвердження невинуватості, щоб надати їх до суду.
Потрібно пам’ятати, що ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачено настання відповідальності лише за несвоєчасне подання декларації без поважних на це причин. Відповідно, якщо ви виконали всі дії, проте не з вашої вини декларація не була подана, підстав для складання протоколу немає.
Нормативно-правові документи не містять чіткого визначення «поважних причин», які б унеможливлювали притягнення особи до відповідальності за невчасну подачу декларації, тому в кожному випадку суд аналізує конкретні обставини справи та робить висновки в ракурсі кожної з ситуацій.
В інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов’язані з корупцією» зазначено, що під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв’язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
При встановленні вини суд враховує також ступінь вини особи, відсутність негативних наслідків від вчиненого правопорушення, відсутність шкоди для інших, чи особа раніше притягувалась до адміністративної відповідальності, його майновий стан, наявність позитивної характеристики з місця роботи та може обмежитись усним зауваженням.
По темі:
- Як поновитись на роботі
- Таблиця штрафів за порушення правил дорожнього руху
- Право зберігати мовчання в допиті (ст.63 Конституції України)
- Що виплачують працівнику при звільненні
- Вас викликають як свідка під час кримінального провадження? Поради адвоката
Потрібна правова допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг