Органи місцевого самоврядування наділені значними повноваженнями.
Для того, щоб забезпечити комфортні умови для проживання своїм жителям ОТГ вирішують питання про місцеві фінанси та формування місцевого бюджету; встановлення місцевих податків та зборів; управління комунальною власністю; управління об’єктами житлово-комунального господарства та побутове обслуговування; збирання, утилізацію та знешкодження побутових відходів; управління землею, що належить територіальній громаді; благоустрій населеного пункту; управління закладами дошкільної та загальної середньої освіти тощо.
Органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень приймають рішення.
Їх органи та посадові особи несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Нерідко внаслідок прийняття рішень, дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування порушуються права та охоронювані законом інтереси громадян, підприємств, установ і організацій.
Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
При цьому, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Ненормативні правові акти органів міцевого самоврядування (індивідуально-правові акти, на підставі яких у фізичних осіб та юридичних осіб приватного права виникають, змінюються або припиняються конкретні права та обов’язки) є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
А тому, спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Право на оскарження рішень органів місцевого самоврядування мають всі особи, щодо яких застосовано відповідне рішення, а також особи, які є суб’єктами правовідносин, де застосовуються прийняті органами місцевого самоврядування акти, в разі якщо є підстави вважати, що порушені їх права, свободи або законні інтереси.
Нерідко особи, які скаржаться до суду, і безпосередньо суди допускають помилки у визначенні підсудності спорів, де стороною є орган місцевого самоврядування, дії та рішення якого оскаржуються.
У разі звернення до суду з метою оскарження неправомірного рішення, дії або бездіяльності органу владних повноважень необхідно правильно визначити характер спору та судовий орган, якому такий спір підвідомчий.
Якщо позивач не порушує питання щодо визнання за ним права власності (користування), спору про право немає, відсутній приватний інтерес, під час реалізації оскаржуваного рішення між суб’єктом владних повноважень і фізичною чи юридичною особою виникають адміністративні відносини, що пов’язані з виконанням органом місцевого самоврядування управлінських функцій справу необхідно розглядати в адміністративному суді.
Якщо спір стосується цивільного права особи, має приватноправовий характер (наприклад, якщо на підставі оскаржуваного рішення виникло право на землю або оскаржуване рішення порушує право на землю), спір повинні вирішувати загальні суди.
Оскарження рішень органів місцевого самоврядування в судовому порядку є досить поширеним та достатньо ефективним, в разі порушення Ваших прав та інтересів органами місцевого самоврядування, Ви маєте право такі рішення оскаржити.
Позов пред’являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивачу варто подати докази, Також необхідно буде заплатити судовий збір.
По темі:
- Як подати апеляцію в адміністративній справі
- Як оскаржити договір
- Визнання особи недієздатною
- Як захистити свою честь та гідність в судовому порядку
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг
Читайте більше про поради адвоката у спорах з державними органами тут