Що робити кредитному боржнику: поради адвоката / Долг по кредиту: что делать

кредитні спори

Читайте також: оскарження виконавчного напису нотаріуса , як зареєструвати шлюб заручини , як збільшити розмір аліментів

 

В наш час дуже поширеною є практика отримання кредитів.

Однак, кризовий стан світової та української фінансової системи значно відобразився на діяльності українських кредитних фінансових установ, а також платоспроможності громадян

Через це, на сьогодні не кожен може до кінця повернути отримані кошти, не кажучи вже про банківські відсотки.

Ці фактори призвели до збільшення кількості судових спорів, пов’язаних з виконанням кредитних договорів, зверненням стягнення на заставне майно, визнання договорів кредиту, застави, іпотеки, поруки недійсними.

З цієї кількості найбільше позовів до банків про стягнення заборгованості за кредитними договорами, відсотків за користування кредитом, штрафних санкцій за невиконання чи несвоєчасне виконання умов кредитного договору.

Позовні вимоги банків завжди складаються з декількох видів нарахувань: суми основного боргу, процентів за користування коштами, пені та комісії.

У таких справах позичальнику обов’язково потрібно з`ясовувати, чи відповідають ці нарахування нормам законодавства та умовам кредитного договору.

Дуже часто банк нараховує неправомірні штрафи, значні суми комісійної винагороди, що не відповідають умовам договору. Інколи сума штрафних санкцій може перевищувати навіть загальну суму боргу. Банк нерідко порушує чинне законодавство у своїх діях та вимогах до позичальника, але, якщо відповідач не заявить про це, суд може залишити їх поза увагою.

Також потрібно перевірити вимогу про сплату комісії. Згідно Закону України «Про захист прав споживачів» комісія повинна бути платою за конкретну послугу, а у кредитному договорі має прописуватись детальний розрахунок розміру комісії. Зрозуміло, що на практиці банки майже ніколи не дотримуються цих правил. У такому разі, позичальник повинен реагувати на такі пункти договору.

Ще однією неправомірною вимогою банку може бути сплата пені, нарахування якої суд по заборгованості з кредиту може визнати несправедливою та прибрати її із загальної суми боргу. Підставою для такого рішення є непропорційно великий розмір компенсації у разі невиконання умов договору, а також відсутність аналогічної умови про відповідальність банку.

Крім цього, у багатьох випадках позичальник може звернутись до ще однієї норми нашого законодавства – строку позовної давності. Якщо з моменту сплачення вами останнього платежу по кредиту вже пройшло 3 роки і за цей час банк не ініціював судовий розгляд, то згідно з нормами Цивільного Кодексу України він повністю втрачає право на повернення задавненої заборгованості. У випадку подання позову банком через рік, він автоматично втрачає права вимагати від боржника сплату штрафів та пені.

Чи не найскладнішими в судовій практиці є спори про звернення стягнення на предмет іпотеки (застави).

Існує немало механізмів захисту в таких категоріях справ.

Нерідко банки допускають помилки, які  можна використовувати проти них самих.

Як правило, помилки полягають у невідповідності іпотечних кредитних договорів, договорів поруки вимогам Законів України «Про захист прав споживача», «Про банки і банківську діяльність» та положенням Цивільного Кодексу України.

Що робити, якщо банк подав в суд за несплату кредиту.

По-перше, необхідно вивчити документи – договір, претензії, позовну заяву і додані до неї папери.

Ознайомившись з матеріалами справи, ви повинні прийняти рішення – чи готові ви виплатити вказану суму, необхідно оцінити співвідношення кредитного боргу з ринковою вартістю іпотеки. Від цього безпосередньо залежить тактика захисту в суді. Сподіватись на жалість і розповідати про важкі життєві ситуації у суді марно, в розрахунок приймаються тільки чіткі аргументи з посиланнями на закони.

В разі якщо Ви не визнаєте позовні вимоги банку, наступне, що Ви повинні вчинити – підготуватись до захисту

Необхідно зібрати докази незаконності окремих умов договору, обставин, що дозволяють зменшити суму вимог. Якщо необхідно – скласти зустрічний позов або інші процесуальні клопотання (про перенесення розгляду справи, залучення документів).

Якщо з вашого боку не буде грамотних заперечень, то цілком імовірно, що всю суму разом з відсотками і штрафами суд зафіксує у своєму рішенні. Якщо ж  підготувати необхідні документи та вжити заходів для захисту своїх інтересів в судовому процесі, то підсумкова сума в рішенні судді може знизитися в кілька разів або й взагалі “можна вийти сухим із води”, що правда буває рідко, адже позичені гроші потрібно повертати, але буває.

Потрібна консульатація адвоката? Телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

Переглядів: 639

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>