Права журналіста під час виборів / права журналиста во время выборов

права журналістаЧитайте також: відшкодування моральної шкоди , як стягнути заборгованість по заробітній платі, як працевлаштувати неповнолітнього 

 

Права журналістів під час виборчого процесу регулюються законами «Про вибори народних депутатів», «Про вибори Президента України», «Про місцеві вибори».

ЗМІ  повинні  надавати виборцям широку та правдиву інформацію про кандидатів,  посадових осіб виборчого процесу та інших осіб, що мають відношення до організації і проведення виборів, наприклад, спостерігачів, учасників політичних кампаній чи осіб, присутніх на виборчих дільницях.

Виборці мають право на повну інформацію про те, чи можна довіряти кандидату,  про його наміри та можливості, а також про будь-які можливі порушення будь-якою особою виборчого законодавства.

При здійсненні своєї діяльності журналісти:

  • мають безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з виборами;
  • мають право отримувати інформацію щодо підготовки і проведення виборів депутатів від виборчих комісій, органів виконавчої влади, посадових і службових осіб цих органів;
  • мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення на засіданні Центральної виборчої комісії, проте не більше двох осіб від одного засобу масової інформації,  на засіданнях окружної чи дільничної виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування на виборчій дільниці в день голосування у приміщенні, де проводиться голосування. Виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права бути присутніми на засіданні журналіста, якщо він протиправно перешкоджає його проведенню. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів від складу комісії присутніх на засіданні комісії.
  • має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів. Проте журналіст не має порушувати таємниці голосування, оскільки за це передбачена кримінальна відповідальність. 

Відповідно до Рекомендацій щодо висвітлення виборів засобами масової інформації та захисту права на приватне життя під час виборчих кампаній перевага суспільного інтересу виправдовує прискіпливу увагу ЗМІ до наступної інформації про кандидатів:

  • незаконні дії чи бездіяльність, зокрема, порушення у сфері управління, наприклад, корупція, привласнення коштів;
  • обман, махінації та будь-які інші порушення під час виборчого процесу;
  • професійна некомпетентність або недбалість;
  • розбіжність між політичними заявами і діяльністю та поведінкою у приватному житті.

Інформація про стан здоров’я або лікування може бути оприлюднена як виняток, якщо вона свідчить про фізичну чи психічну непридатність кандидата обіймати посаду.

Щодо посадових осіб виборчого процесу або інших осіб, причетних до нього, перевага суспільного інтересу виправдовує увагу в разі:

  • порушення виборчого законодавства;
  • упередженості на користь політичних партій або кандидатів, коли це суперечить обов’язку особи зберігати безсторонність;
  • будь-яка інша поведінка, що може неналежним чином вплинути на результати виборів або перешкодити вільному голосуванню.

У період виборів журналіст зобов’язаний дотримуватися законів та етичних норм, принципів точності фактів, збалансованості подання інформації.

У СМІ реклама повинна бути чітко відмежована від іншої інформації. Так, щоб її можна було ідентифікувати. Прихована реклама українським законодавством забороняється.

Потрібна консультація адвоката? Телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

 

Переглядів: 1113

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>