Якщо спадкоємців кілька, виникає питання про частку кожного в спадщині.
Лише у випадку чіткого визначення у заповіті того майна, яке переходить до спадкоємців, це майно поділу не підлягає, а є об’єктом особистої власності того спадкоємця, якому воно призначено.
Якщо заповіту немає, то частки кожного спадкоємця у спадщині припускаються рівними. Відступ від цього принципу можливий за домовленістю спадкоємців між собою.
Також спадкоємці можуть домовитися про поділ спадщини в випадках, коли спадкодавець у заповіті не розподілив спадщину, а лише вказав частки кожного зі спадкоємців, або ж у заповіті розподілена спадщина, але залишилася частка майна, не охоплена заповітом, або спадкування здійснюється виключно за законом.
Існують два варіанти поділу (виділу) спадкового майна між спадкоємцями: договір про зміну розміру частки у спадщині (спадкоємці змінюють розмір спадкових часток – однин спадкоємець спадкує 1/3 частку спадщини, інший 2/3 частки спадщини) та договору про поділ спадщини (спадкоємці визначають конкретне майно, яке може відповідати їх часткам у спадщині – один спадкоємець спадкує квартиру, інший – житловий будинок).
Із зазначених договорів найбільш частіше в практиці застосовуються договори про поділ спадщини.
Такий договір між спадкоємцями можливий лише після прийняття ними спадщини.
Предметом договору про поділ спадщини може бути як все спадкове майно, так і його частина.
Як правило, поділ спадщини вчинюється спадкоємцями відповідно до часток у спадковій масі, що належать їм згідно закону чи заповіту, тобто при поділі спадкоємець отримує майно, рівне за вартістю його спадковій частці.
Але за згодою спадкоємців поділ спадщини може бути проведений і не відповідно до спадкових часток, оскільки згідно із законом дозволено поділ спільної власності не відповідно до часток її учасників.
У цьому випадку спадкоємець, частка якого зменшена договором про поділ спадщини, має право на одержання грошової компенсації у зв’язку з нерівноцінністю поділу, розмір якої визначається за домовленістю сторін та відображається в змісті договору.
Крім того, договір про поділ спадщини може містити положення про те, хто із спадкоємців погашає борги спадкодавця, виконує заповідальну відмову, тощо.
Права окремих категорій спадкоємців, котрі або перебували у близьких відносинах зі спадкодавцем, або були пов’язані зі спадкодавцем відносинами власності, при розподілі спадкового майна спеціально застерігаються.
При недосягненні згоди між спадкоємцями, поділ спадкового майна здійснюється в судовому порядку відповідно до часток, належних кожному із спадкоємців. У даному випадку поділ спадщини оформлюється судовим рішенням.
По темі:
- Борг у спадок
- Спадкування земельної ділянки, банківського вкладу, страхового відшкодування, боргових зобов’язань
- Як оформити спадщину через суд
- Обов’язкова частка у спадщині
- Як повернути борг по розписці
Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг