КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СТ.307 КК УКРАЇНИ (збут наркотиків)

адвокат по кримінальним справам Найпоширенішою серед злочинів з наркотиками є стаття 307 КК – незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Даний злочин характеризується прямим умислом, що поєднується із спеціальною метою збуту наркотичних засобів або психотропних речовин.

У більшості випадків цей злочин вчиняється з корисливих мотивів і з корисливою метою.

На практиці часто виникає ситуація, коли звинувачують у приготуванні до збуту на підставі того, що у обвинуваченого були знайдені наркотичні речовини у великому розмірі, особливо якщо вони зберігалися в розфасованому вигляді. Це вважають доказом наміру на незаконну реалізацію. При цьому не беруться до уваги доводи, що воно зберігалося з метою споживання.
Однак, припущення не можна покласти в основу звинувачення, наявність наміру має бути доведено. В результаті неправильної кваліфікації можливе призначення більш суворого покарання, ніж заслуговує підсудний.

Відразу уточнимо, що збутом наш законодавець вважає не лише класичну купівлю-продаж, а й інші види розповсюдження. Тобто навіть якщо просто безкоштовно комусь передати, подарувати, почастувати чи виступити посередником, то це теж буде збут. Для тих хто не зрозумів, здійснення закладок – це теж самий, що не є, збут. Також, якщо людина, каже, продай за мене, а то я не вмію або в мене не виходить, і ви це робите, то це також розцінюватиметься як збут . Найчастіше саме такі провокації влаштовуються оперативними співробітниками за допомогою осіб, які їм попалися раніше.

Негласні (розшукові слідчі) дії – оперативна закупка.

Звичайно, держава має вживати дієвих заходів проти незаконного збуту наркотиків, проте, виходячи із практики використання ОЗ та інформації від споживачів наркотиків, у переважній більшості випадків її проведення поєднано із провокацією злочину.

Судова практика зі збуту наркотиків свідчить про те, що половина обвинувальних вироків ґрунтується на результатах негласних (розшукових) слідчих дій. Оперативна закупка — ефективний спосіб виявлення наркодилерів і дозволена законом. При цьому обов’язкове дотримання наступних умов:
1) на момент проведення заходу у співробітників МВС має бути інформація про факти реалізації наркотичних засобів особою, щодо якої проводиться оперативна закупка;
2) під час здійснення заходу має дотримуватися законності (наприклад, у квартиру обвинуваченого оперативник може потрапити лише за його згодою чи запрошенням, або на підставі рішення суду).

На жаль, під час проведення таких заходів допускаються і численні порушення. Якщо мета заходу: встановити факт збуту наркотиків, практика показує, що підозрюваного часто вмовляють під тим чи іншим приводом вчинити протиправне діяння, незважаючи на його неодноразові відмови. Якщо такі методи оперативників отримають підтвердження, суд визнає результати НСРД неприпустимим доказом. За відсутності об’єктивних незалежних підстав для проведення перевірки ставиться під сумнів наявність складу злочину, що інкримінується.

Під провокацією збуту судам слід розуміти підбурювання, відмінювання, спонукання у прямій чи непрямій формі до здійснення протиправних дій, спрямованих на передачу наркотичних засобів працівникам правоохоронних органів (або особам, які залучаються для проведення оперативно-розшукових заходів).
Якщо вдасться довести провокацію з боку правоохоронних органів, то кримінальної відповідальності за збут можна уникнути.

За такий “бізнес” можна отримати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від чотирьох до восьми років.

За наявності нищевказаних обставин, законодавець передбачив суворіше покарання. До таких належать:

  • залучення до вчинення протиправного діяння особи, яка не досягла повнолітнього віку;
  • організована група;
  • попередня змова;
  • повторність;
  • місце скоєння злочину (освітні установи, громадські місця, місця масового скупчення людей тощо);
  • розмір – великий, особливо великий.

В такому разі покарання може полягати у позбавленні волі від 6 до 12 років з конфіскацією майна.

ВАЖЛИВО!
Не давайте жодних свідчень, доки не проконсультуєтеся з адвокатом. У переважній більшості випадків суд негативно дивиться на зміну раніше даних показань. Грамотну позицію у кримінальній справі потрібно обирати із самого початку. Це добре позначиться на розробці подальшої стратегії, і дозволить досягти кращого результату з можливих.

По темі:

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 7183

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>