Договір франчайзингу у бізнесі: на що звернути увагу

договір транспортного експедирування

 

Досить часто люди чують слово франшиза, однак, не завжди розуміють що це означає.

Найчастіше під франшизою розуміють підприємницьку діяльність, яку особа здійснює  як частина розрученого бренду. Це форма співпраці, в рамках якої одна сторона (франчайзер), що володіє успішним бізнесом, відомою торговою маркою, ноу-хау, комерційними таємницями, репутацією та іншими нематеріальними активами, дозволяє іншій стороні (франчайзі) користуватися цими правами на певних умовах.

Одними з найперших договір франчайзингу почали практикувати McDonald`s і Ford.

Переваги для особи, яка орендує бренд (франчайзі) – значно знижуються ризики прогоріти, оскільки початківець-підприємець заручається колосальною підтримкою відомої компанії. Це свого роду оренда бізнесу, за яку звичайно також доведеться платити.

Для франчайзера (власника бренду) – це отримання партнера, який допоможе збільшити територію бізнесу, а також додатковий прибуток.

Досить часто для входу у бізнес, франчайзі повинен подбати про наявність приміщення, у якому буде здійснюватись діяльність та звичайно, гроші.

Як правило, для вступу у бізнес франчайнзі сплачує паушальний внесок ( за “вхід” у бізнес”), інвестиції в розвиток ( за ці кошти власник бренду здійснює капітальний ремонт приміщення, закупівлю спеціального обладнання відповідно до вимог бренду), рекламний внесок.

Також франчайзі сплачує роялті – періодичні внески за використання бренду на протязі всього періоду дії договору.

Сьогодні франчайзинг регулюється Цивільним кодексом і має назву – комерційна концесія. Також нерідко укладають ліцензійні договори та договори про спільну діяльність.

На що потрібно звернути увагу, якщо Ви бажаєте відкрити такий бізнес.

Договір повинен містити усі істотні умови співпраці між сторонами, конкретний механізм виконання цього договору без можливості двоякого трактування його умов.

Сторони досить часто бувають неуважні з приводу узгодження істотних умов договору, у зв’язку з чим на практиці в подальшому виникають проблеми.

Отже, перевіряйте:

Репутацію, відгуки, судові справи;

Наявність торгової марки. Перевіряйте які майнові права Вам передаються по договору. Це дуже важливо.

Поняття по договору. Неправильно визначені поняття чи їх підміна по договору можуть призвести до самих неочікуваних наслідків і довести свою правоту в подальшому буде дуже важко.

Наявність чітко прописаних прав та обов’язків, зокрема,  право франчайзера на проведення перевірки діяльності франчайзі та порядок такої перевірки, його обов’язки щодо проведення навчання та підтримки, організації поставок, маркетингу тощо.

Розміри паушального внеску, роялті, маркетингових зборів, виплати за навчання тощо. Потрібно чітко визначити розмір, строки, та порядок виплати коштів, зокрема необхідно чітко прописати, яким чином розраховуватиметься сума роялті, та, якщо це певний відсоток, то від чого саме він нараховуватиметься.

Умови поставки товару. Франчайзер визначає коло постачальників, якщо Ви погоджуєтесь, ви не матимете права заводити ділові відносини з вигідними для Вас постачальниками.

Визначення території дії франшизи. Обов’язково проконтролюйте даний момент, тоді у Вас не буде ситуації, коли поруч з вами відкриється підприємство під тим же брендом. Пам’ятайте, жорстка конкуренція здатна вбити навіть супер успішний бізнес.

Строк договору. Кожна із сторін у договорі комерційної концесії, строк якого не встановлений, має право у будь-який час відмовитися від договору, повідомивши про це другу сторону не менш як за шість місяців, якщо більш тривалий строк не встановлений договором. Також дія договору припиняється у разі: 1) припинення права правоволодільця на торговельну марку чи інше позначення, визначене в договорі, без його заміни аналогічним правом; 2) оголошення правоволодільця або користувача неплатоспроможним (банкрутом).

Наявність можливості односторонньої зміни умов договору франчайзера. Одностороння зміна умов договору може значно змінити структуру та стратегію бізнесу,що може призвести до припинення Вами підриємницької діяльності через невигідність умов подальшої співпраці.

Відповідальність за порушення умов договору. В цьому розмірі чітко прописується розмір неустойки за порушення умов договору.

Умови розірвання договору. Часто франчайзери використовують умови про заборону на підприємницьку діяльність в тій же галузі на протязі кількох років після розірвання договору.

 

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад адвоката по бізнесу тут

 

Переглядів: 2723

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>