Кримінальна відповідальність неповнолітніх

адвокат по кримінальним справам

 

Досить часто неповнолітні вважають, що вчинивши злочин їм за це нічого не буде, що вони не будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Однак, така думка хибна.

Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.

Якщо особам ще немає 16, однак, виповнилось 14 років, то вони підлягають кримінальній відповідьності за наступні злочини:

Види покарань

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:

  1. штраф;
  2. громадські роботи;
  3. виправні роботи;
  4. пробаційний нагляд;
  5. позбавлення волі на певний строк.

До неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у виді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Неповнолітнього, який вперше вчинив проступок або нетяжкий злочин, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо його виправлення можливе без застосування покарання. У цих випадках суд застосовує до неповнолітнього примусові заходи виховного характеру.

Кримінальне провадження щодо неповнолітніх осіб має свої особливості.

Кримінальне провадження здійснюється слідчим, який спеціально уповноважений керівником органу досудового розслідування на здійснення досудових розслідувань щодо неповнолітніх.

 Обставини, що підлягають встановленню у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх

Крім обставин вчинення злочину слідчий встановлює:

  1. повні і всебічні відомості про особу неповнолітнього: його вік (число, місяць, рік народження), стан здоров’я та рівень розвитку, інші соціально-психологічні риси особи, які необхідно враховувати при індивідуалізації відповідальності чи обранні заходу виховного характеру. За наявності даних про розумову відсталість неповнолітнього, не пов’язану з психічною хворобою, повинно бути також з’ясовано, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними;
  2. ставлення неповнолітнього до вчиненого ним діяння;
  3. умови життя та виховання неповнолітнього;
  4. наявність дорослих підбурювачів та інших співучасників кримінального правопорушення.

Батьки або інші законні представники неповнолітнього беруть участь у кримінальному провадженні за участю неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого.

За наявності підстав до неповнолітнього з урахуванням його вікових та психологічних особливостей, роду занять може бути застосовано запобіжний захід.

Затримання та тримання під вартою можуть застосовуватися до неповнолітнього лише у разі, якщо він підозрюється або обвинувачується у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, за умови, що застосування іншого запобіжного заходу не забезпечить запобігання ризикам передбаченим кримінальним законодавством.

Про затримання і взяття під варту неповнолітнього негайно сповіщаються його батьки чи особи, які їх замінюють.

 Про час і місце судового розгляду за участю неповнолітнього обвинуваченого суд повідомляє відповідну службу у справах дітей та уповноважений підрозділ органів Національної поліції. Суд має право також викликати в судове засідання представників цих установ.

Застосування примусових заходів виховного характеру

 Кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів виховного характеру, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, здійснюється внаслідок вчинення особою, яка після досягнення одинадцятирічного віку до досягнення віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, вчинила злочин.

Під час досудового розслідування проводяться необхідні процесуальні дії для з’ясування обставин вчинення суспільно небезпечного діяння та особи неповнолітнього.

Судовий розгляд завершується постановленням ухвали про застосування примусових заходів виховного характеру або про відмову в їх застосуванні.

Види заходів виховного характеру:

  • застереження
  • обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього
  • передача неповнолітнього під нагляд батьків, осіб, які їх заміняють, педагогічного чи трудового колективу, окремих громадян на їх прохання
  • покладення на неповнолітнього, який досяг п’ятнадцятирічного віку і має майно, кошти чи заробіток, обов’язку відшкодування заподіяних майнових збитків
  • направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи

Кримінальні справи щодо неповнолітніх слухаються за обовязкової участі захисника

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

 

Переглядів: 2792

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>