Митниця склала протокол. Що робити?

відповідальність за порушення митних правил

 

В сучасних умовах ведення зовнішньоекономічної діяльності, навіть бувалі суб’єкти ЗЕД не можуть мати 100% впевненості в тому, що під час митного оформлення не виникне проблем з причин, які від них не залежать та на які не мають впливу.

Все це може статись через розмиті формулювання диспозицій статей Митного кодексу України, на підставі яких особи притягуються до відповідальності; відсутність єдиної позиції центрального відомства щодо практики застосування таких статей в кожному окремому випадку залежно від виду зовнішньоекономічної операції; неоднозначна практика судових органів.

З моменту подання декларації починається митне оформлення, і інспектори зобов’язані перевірити, що всі дані про товари відповідають дійсності.

Крім перевірки документів, однією з форм контролю є митний огляд товарів і транспортних засобів. Рішення про проведення огляду грунтується на системі управління ризиками і може не мати чітко вираженої причини. Тим не менше, необхідно бути максимально обережним вже на цьому етапі, знати порядок проведення огляду і намагатись контролювати ситуацію.

Перш за все, Ви можете бути присутнім під час огляду, фіксувати даний процес на фото і відео. Якщо ви не присутні при огляді, то обов’язково повинні брати участь двоє понятих. В якості понятих не можуть бути присутні працівники митниці та зацікавлені особи.

Огляд не повинен приводити до псування товарів чи зміні їх якості.

За результатами огляду обов’язково повинен складатись відповідний акт. При цьому огляд не можна проводити після закінчення митного оформлення.

Важливо пам’ятати, що митне оформлення і митний контроль не можуть перевищувати 4 робочі години з моменту пред’явлення товарів і декларацій митниці за виключенням випадків, чітко передбачених законом. В іншому випадку дії митниці можна визнати протиправними.

Причини відмови в митному оформленні повинні бути викладені письмово.

Про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою.

Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Протокол, а також вилучені товари, у тому числі транспортні засоби особистого користування, транспортні засоби комерційного призначення та документи, зазначені в протоколі, передаються до митниці, в зоні якої виявлено порушення митних правил.

Рекомендрую скористатись вашим правом відмовитись давати пояснення до протоколу. Пояснення не відмінять складення протоколу, однак без узгодження з адвокатом можуть суттєво ускладнити захист в суді.

 У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в органах доходів і зборів адресою (місце проживання або фактичного перебування).

    Якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в органах доходів і зборів адресою (місце проживання або фактичного перебування).

    Протокол вважається врученим у тому числі у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею або наявною в органах доходів і зборів адресою або місце проживання чи фактичного перебування, повідомлене такою особою, є недостовірним.

Якщо протокол все таки складений, варто звернути увагу на дотримання процесуальних вимог, скільки часу пішло на митне оформлення, ким підписаний протокол, якою інформацією та документами підтвержується правопорушення.

Дотримання цих правил допоможе, якщо не запобігти, то значно знизити втрати при митному оформленні.

З метою припинення порушення митних правил, встановлення особи, яка вчинила порушення митних правил, а також для складення протоколу про порушення митних правил, якщо його неможливо скласти на місці вчинення правопорушення, допускається адміністративне затримання особи, яка вчинила таке порушення, на строк до трьох годин.

Про адміністративне затримання складається протокол. У протоколі обов’язково зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого, час і підстави затримання, робиться відмітка про застосування фізичної сили або спеціальних засобів, якщо таке мало місце.

Варто пам’ятати, що протокол про порушення митних правил не оскаржується.

За результатами складення протоколу відбувається розгляд справи про порушення митних правил митними органами або судом.

Справи про порушення митних правил, передбачені статтями 468469частинами першою – п’ятою статті 470, статтями 474475477-480частинами першою – п’ятою статті 481, статтею 485 цього Кодексу, розглядаються митними органами.

2. Справи про порушення митних правил, передбачені частиною шостою статті 470, статтями 471-473476частиною шостою статті 481, статтями 482-484 цього Кодексу, а також усі справи про порушення митних правил, вчинені особами, які не досягли 18-річного віку, розглядаються районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями).

Постанова митниці у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до вищестоящого оргнау або до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад митного адвоката тут

Переглядів: 9467

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>