Як розірвати господарський договір у воєнний час

розірвання договору

 

 

Укладений господарський договір має виконуватися сторонами у відповідності до досягнутих та зафіксованих домовленостей, які не повинні змінюватися без попередньої домовленості між сторонами.

Однак, не рідко умови договору та/або їх невиконання можуть ставити одну сторону у значну залежність від волі іншої або створювати для однієї із сторін значні ризики.

За загальним правилом, розірвання господарського договору в односторонньому порядку не допускається, що відповідає самій природі договору як двосторонньої (чи багатосторонньої) домовленості.

При цьому, повноваження сторони на одностороннє розірвання договору можуть бути встановлені законом або безпосередньо в договорі.

У випадку, коли право на одностороннє розірвання договору встановлено законом, найчастіше визначені порядок та строки таких односторонніх дій.
 
У випадку, коли сторони самі надають таке право одній чи всім сторонам договору, у договорі має бути застережена певна процедура.
 
Якщо відсутні підстави для одностороннього розірвання договору, сторона, яка бажає його розірвання повинна вчинити наступні дії:
 
  1. надіслати пропозиції про це іншій стороні за договором;
  2. сторона, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, розглядає її та у 20-денний строк повідомляє іншу сторону про результати її розгляду;
  3. у разі прийняття пропозиції, договір вважається розірваним за згодою сторін (про що інша сторона повідомляється письмово або сторонами складається єдиний документ);
  4. у разі часткового прийняття пропозиції, може мати місце протокол розбіжностей:
  5. при згоді ініціюючої сторони із зауваженнями іншої сторони договір вважається розірваним за згодою сторін;
  6. при незгоді із протоколом розбіжностей, договір вважається не розірваним і продовжує свою дію на погоджених раніше умовах;
  7. у разі відхилення пропозиції чи відсутності відповіді, договір продовжує дію на погоджених раніше умовах.
  8. у разі якщо сторони не досягли згоди щодо розірвання договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
  9. якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням суду, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов’язанням до моменту розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо договір розірваний у зв’язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору.

У воєнний час договори часто розривають через істотні порушення стороною умов договору (ст. 651 Цивільного кодексу України) та істотну зміну обставин, якими керувалися сторони під час його укладення (ст. 652 цього Кодексу).

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 3441

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>