Як отримати відшкодування при ДТП

спори із страховими компаніями

 

Непоодинокими у моїй практиці є справи, пов’язані із спорами зі страховими компаніями. Більшість таких спорів становлять спори, пов’язані із страховим відшкодуванням внаслідок ДТП.

Відмова від страхового відшкодування.

Страхування обов’язково здійснюється на договірній основі, шляхом укладення письмових договорів.

Причинами відмови у страховому відшкодуванні можуть бути:

  1. навмисні дії страхувальника або особи, на користь якої укладено договір страхування, спрямовані на настання страхового випадку;
  2. вчинення страхувальником – фізичною особою або іншою особою, на користь якої укладено договір страхування, умисного злочину, що призвів до страхового випадку;
  3. подання страхувальником свідомо неправдивих відомостей про предмет договору страхування або про факт настання страхового випадку;
  4. отримання страхувальником повного відшкодування збитків за майновим страхуванням від особи, винної у їх заподіянні;
  5. несвоєчасне повідомлення страхувальником про настання страхового випадку без поважних на це причин або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків;
  6. інші випадки, передбачені законом.

Рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодувння приймається страховиком у строк, не більший за передбачений договором і правилами страхування, та повідомляється страхувальнику в письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови. Така відмова може бути оскаржена в судовому порядку.

Зменшення страхового відшкодування

Вартість матеріального збитку визначається як сума вартості відновлювального ремонту з урахуванням значення коефіцієнта фізичного зносу складників КТЗ та величини втрати товарної вартості.

Розмір компенсації потерпілій особі визначається за результатами оцінювання, проведеного страховою компанією. В конкретних випадках потерпілому також варто замовляти незалежну експертизу. По-перше, при її наявності представники страхової компанії не зможуть занижувати суму збитку, а, по-друге, при виникненні суперечок зі страховиками за розміром компенсації потерпілий зможе звернутися до суду, надавши висновок незалежних експертів.

В разі зменшення виплат страховики аргументують результатами оцінки збитку, неможливістю встановити будь-які факти, недовірою до висновків ініційованої клієнтом експертизи. Якщо компанія не реагує на законні претензії з боку клієнта, доводиться відстоювати свої інтереси.

Невиплата страхового відшкодування

Буває так, що всі терміни вийшли, але страхова компанія не поспішає з виплатою відшкодування, пояснюючи затримку виплати браком документів, необхідністю проведення додаткової експертизи або просто відправляє клієнта на завтра.

Перш за все, Вам потрібно пересвідчитись, чи вчинили Ви всі необхідні дії та чи подали Ви всі необхідні документи для того щоб отримати страхове відшкодування.

Якщо подано всі необхідні документи і з моменту подання заяви минуло більше трьох місяців, а страхова компанія і далі не платить страхового відшкодування, то Ви маєте право звернутись до суду за захистом своїх прав та стягнення страхової виплати, пені та інфляційних втрат.

У Вас повинні бути наявні підтвердження факту Вашого звернення до страхової компанії за виплатою страхового відшкодування, або лист-відмову у виплаті страхового відшкодування; докази, які підтверджують розмір заподіяної шкоди (висновок експерта щодо заподіяної шкоди); докази, які підтверджують вину іншого учасника у ДТП (постанова суду, вирок тощо); копію страхового полісу винуватця.

Регресні позови страхових компаній

Є випадки, при яких страхова компанія після виплати потерпілому у ДТП страхового відшкодування має право вимагати у винуватця ДТП компенсації понесених витрат у розмірі сплаченого страхового відшкодування.

Найбільш популярніші наступні:

  • якщо винний керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • якщо винний не повідомив страховика у визначені законом строки про ДТП.

Задовольняючи позови страховиків з другої підстави суди виходять із невиконання водієм встановленого обов’язку письмово повідомити страхову компанію про ДТП у 3-х денний строк.

Але варто пам’ятати, якщо у страхової компанії була фактична можливість встановити обставини страхового випадку за допомогою інших джерел, зокрема, отримавши інформацію від правоохоронних органів чи суду, якою він не скористався, в такому випадку страхова компанія не має права вимагати кошти в порядку регресу із винуватця ДТП.

Отже, у разі отримання виклику до суду винному в ДТП водієві потрібно довести в суді, що пригода мала ознаки страхового випадку і в страхової компанії були усі фактичні можливості для встановлення усіх обставин справи самостійно, навіть без повідомлення про таку ДТП страхувальником.

За правильного обґрунтування позиції винуватцем ДТП, шанси на відмову судом страховій компанії у задоволенні позову про відшкодування шкоди в порядку регресу є досить високими.

 

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацыю за телефоном 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 3316

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>