Оскарження рішень контролюючих органів

оскарження податкових повідомлень-рішень

Податкова, інспекція містобудування,управління Держпраці, Держспожислужба, пожежники,екологи, держлікслужба, Держенергонагляд, Держгеокадастр, Укртрансбезпека, Пенсійний фонд – підприємницька діяльність неминуче супроводжується перевірками контролюючих органів. І досить часто такі зустрічі завершуються винесенням рішень не в користь господарюючого суб’єкта. І, якщо сума санкцій є значною, доводиться оскаржувати такі рішення. Результативність такого оскарження залежить як від наявності правових підстав так і від обраного способу оскарження.

Оскаржити можна не тільки рішення про накладення штрафу чи інших фінансових санкцій, а й приписи про усунення виявлених порушень, не виконання яких призводить до стягнень.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 7 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис – це обов’язкова для виконання у зазначені строки письмова вимога посадової особи державного нагляду (контролю) суб’єкта господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. 

Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб’єкта господарювання.

Санкції в цьому випадку можуть застосовуватись тільки в разі неусунення виявлених порушень у встановлений контролюючим органом термін.

Альтернативою припису, виходячи з вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», можуть бути інші розпорядчі документи контролюючого органу. Ці документи є також обов’язковими до виконання письмовими рішеннями органу державного нагляду щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. На відміну від припису, розпорядження може передбачати застосування санкцій до підприємця.

При цьому, найменування конкретного документа, що є формою реагування контролюючого органу на виявлене порушення, як і порядок притягнення особи до відповідальності, на практиці залежить від положень спеціального законодавства, що регулює діяльність цього органу. Так, наприклад, органи  Держпраці виносять постанови про накладення штрафів, податкові органи – податкові повідомлення-рішення.

Розміри санкцій залежать від сфери діяльності, в якій виявлено порушення. Наприклад, Антимонопольний комітет може оштрафувати на десятки мільонів гривень.

Але не тільки штрафами небезпечні перевірки. За їх результатами можуть бути застосовані й інші види санкцій, зокрема:

  • вилучення прибутку (доходу) 
  • призупинення чи анулювання дії ліцензії, дозволу або іншого дозвільного документа, що дає право на здійснення певного виду діяльності;
  • припинення експортно-імпортних операцій;
  • застосування антидемпінгових заходів;
  • обмеження або зупинення діяльності суб’єкта господарювання;
  • ліквідація суб’єкта господарювання.

Ці види санкцій можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання тільки у виняткових випадках, за найсерйозніші або систематичні порушення. 

Підставами для оскарження рішень контролюючих органів можуть бути неправильно встановлені під час перевірки обставини справи, невідповідність висновків контролюючих органів встановленим обставинам або вимогам законодавства.

Такі рішення можна оскаржити в адміністративному та судовому порядку.

Позасудовий порядок оскарження передбачає подачу скарги до вищестоящого контролюючого органу, а також у передбачений законодавством термін.

Однак, як правило, такий спосіб захисту своїх прав та інтересів малорезультативний. Такий спосіб часто використовують, щоб виграти у часі та зібрати необхідні докази для судового оскарження.

При судовому оскарженні рухаються у двох напряках.

Якщо за результатами перевірки було складено протокол про адміністративне правопорушення, за результатами розгляду якого контролюючий орган виніс постанову про притягнення особи до адміністративної відповідальності, то дану постанову  оскаржують до суду в порядку адміністративного судочинства.

Розгляд скарг на постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності здійснюють місцеві районні, міські та/абоміськрайонні суди загальної юрисдикції. Термін подачі таких скарг – 10 днів з дати винесення відповідної постанови.

Якщо ж за результатами перевірки щодо особи буде складено податкове повідомлення-рішення, рішення про стягнення з особи фінансових санкцій  або інше аналогічне рішення, то воно може бути оскаржене до окружного адміністративного суду.

Термін подачі  коливається від 1 місяця до 3 років, в залежності від наявності досудового врегулювання спору, виду рішення, що оскаржується.

За подачу адміністративного позову необхідно буде сплатити судовий збір. Відповідно, за подачу таких позовів потрібно платити 1,5% (для юросіб) або 1% (для ФОП і фізосіб) від суми нарахованих зобов’язань і / або штрафних санкцій.

У таких справах саме контролюючий орган як суб’єкт владних повноважень повинен доводити правильність прийнятого рішення. При цьому, позивачу все ж таки варто самостійно подбати про обгрунтування своєї позиції.

Результатом оскарження рішень, винесених за наслідками перевірки, може стати повне їх скасування, внаслідок чого, негативні наслідки не наступають.  Раніше застосовані санкції повинні бути скасовані. Також в таких ситуаціях є можливість повернути те, що було надмірно сплачено.

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Переглядів: 2117

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>