Серед злочинів у сфері службової діяльності одним з найпоширеніших є службове підроблення (ст.366 КК України), яке часто йде у сукупності з іншими злочинами.
Під службовим підробленням розуміють:
- складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів;
- видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів;
- внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей;
- інше підроблення офіційних документів.
Кримінальна відповідальність наступає за активні дії, Наприклад, за невнесення яких-небудь відомостей в офіційні документи відповідальність за даною статтею не наступає.
Подальше використання підробленого документу на кваліфікацію за ч.1 ст.366 КК України не впливає. Тобто кримінальна відповідальність наступає за вчинення вищевказаних дій навіть без настання наслідків та без подальшого використання підроблених документів.
У ч. 2 ст. 366 КК передбачена кримінальна відповідальність за вчинення зазначених видів службового підроблення, якщо вони спричинили тяжкі наслідки. Тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують нмдг (378 500 грн.)
У такому разі кримінальна відповідальність за ч.2 ст.366 КК України настає у разі, коли службове підроблення призвело до спричинення реальної майнової шкоди і ця шкода перебуває у прямому (безпосередньому) причинному зв’язку саме із службовим підробленням.
Предметом злочину, передбаченого ст. 366 КК, є офіційний документ.
Суб’єктом службового підроблення може бути тільки службова особа
Ч. 1 ст. 366 КК, характеризується тільки прямим умислом, тобто винний діє завідомо, тобто усвідомлює неправдивий характер тих відомостей, що вносяться ним до офіційних документів, або усвідомлює, що документ, який він видає, повністю чи частково не відповідає дійсності (є неправдивим).
Мотиви та мета службового підроблення можуть бути різними і на кваліфікацію не впливають.
Покаранням за вчинення службового підроблення – штраф від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
За ч. 2 ст. 366 КК карається службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки (ознаки тяжких наслідків дивиться вище), у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, у таких справах потрібно звертати увагу не те, чи правильно кваліфіковано дії підозрюваного, чи є нібито підроблений документ офіційним, і в чому конкретно виражається підроблення; чи є підозрюваний посадовою особою і суб’єктом службового підроблення.
По темі:
- Відповідальність за невиконання господарських договорів
- Кримінальна відповідальність за ст.358 ККУ (підробка документів)
- Кримінальна відповідальність за ст.364 КК України
- Як стягнути заборгованість за господарським договором
- Як оскаржити господарський договір
Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішення проблем – телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг