Договір перевезення: на що звернути увагу?

перевезення

Індивідуальну платну юридичну консультацію Ви можете отримати, записавшись по тел.096-203-18-51. Графік роботи: пн.-пт. 9.00-18.00.  ДЕТАЛІ

 

 

Договір перевезення досить часто використовується в господарській діяльності.

З точки зору стягнення можливих збитків прямий договір перевезення вигідний для вантажовідправника. Особливо це стосується тих випадків, коли перевезення здійснюється тільки одним перевізником.

Укладення договору є першим кроком до довгострокового співробітництва між замовником послуг та виконавцем. При цьому важливо, щоб укладений договір був дійсним, створював сприяливі умови для роботи, сприяв найскорішому вирішенню можливих спорів, спрощував претензійну роботу.

Однак, часто, сторони вже на стадії укладення договору допускають ряд помилок, які в подальшому можуть призвести до серйозних ускладнень в роботі з партнером, у відносинах з контролюючими органами.

Найважливіша частина цього процесу -попередня детальна перевірка свого партнера до укладення договору. Вчинення даних заходів є майже 100% гарантією успішного партнерства.

Наступне, що є очевидним, однак часто ігнорується – письмова форма договору.

Добре, якщо все добре. Однак, в тих випадках, коли результат не відповідає очікуванням, складно (або й неможливо) не тільки отримати в подальшому оплату за надану послугу чи вантаж, але й доказати сам факт домовленості сторін про здійснення перевезення.

В подальшому, що необхідно –  визначити у договорі перелік осіб, уповноважених вести переговори, підписувати та подавати заявки на здійснення перевезень від імені підприємства. В протилежному випадку, умови договору однією із сторін можуть просто не виконуватись, з посиланням на те, що договір вони не підписували.

Досить часто у договорах відсутні істості умови договору.

Договір вважається укладеним, якщо сторонами у передбаченій законом формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах договору. Таким чином, якщо сторони не досягнуть згоди хоча б по одній істостній умові, договір буде вважатись неукладеним.

Істотні умови договору перевезення випливають із самого визначення договору, і це: найменування і місцезнаходження сторін; найменування і кількість вантажу, його упаковка; умови і строк перевезення; місце і час завантаження і розвантаження; вартість перевезення; інші умови, погоджені сторонами.

З метою запобігання неоднакового тлучачення договору необхідно правильно визначити предмет договору. Досить часто сторони не бачать відмінності між договором перевезення та договором транспортного експедирування. Разом з тим, якщо по договору перевезення перевізник зобов’язується прийняти вантаж, доставити його, і передати вантажоотримувачу, то по договору транспортного експедирування експедитор зобов’язується організувати перевезення вантажу. Найбільш розповсюджена помилка полягає в тому, що в договорі з експедитором предмет договору формулюється як предмет договору перевезення, або навпаки. Експедитори помилково не надають значення точності формулювання, хоча формулювання значто впливає на розподіл збитків і відповідальність сторін. Так, наприклад, якщо експедитор зобов’язується організувати процес перевезення, то він несе відповідальність за добросовісний і професійний вибір перевізників, організацію перезавантаження, зберігання та інші операції з вантажем. Якщо ж експедитор зобов’язується виконати перевезення то він фактично приймає на себе зобов’язання перевізника і вже відповідає не за правильний вибір перевізника, а за всі дії перевізника, навіть якщо це буде третя особа, якій він доручив виконати свої обов’язки по договору.

При визначенні ціни позову важливо завчасно обумовити з виконавцем податкові моменти, особливо при міжнародних перевезеннях, чітко визначити ціну договору, включення чи не включення до неї ПДВ, податковий статус контрагента, податкові застереження.   Раджу зазначити у документах (рахунках, актах тощо) окремо договірну ціну, окремо суму ПДВ і загальну ціну (разом із ПДВ).

Крім цього, при визначенні ціни позову важливо вказати, чи є сума виплат за всі передбачені договором дії перевізника (наприклад, за оформлення документів, розгрузку, погрузку – якщо про це домовились сторони) чи виплата тільки за перевезення. Якщо відповідно до договору, перевезення здійснюється  не на одному, а на кількох транспортних засобах, також важливо вказати, чи включає оплата послуг усі транспортні засоби чи тільки один.

Також, особливу увагу необхідно приділити визначенню терміну оплати перевезення, чітко передбачити усі строки, особливо момент, з якого строк починає свій перебіг. Варто уникати таких формулювань як “оплата в день розвантаження”, тому що, тоді неясно, коли необхідно здійснити оплату до розвантеження чи після розвантаження.

В договорі варто зазначити, що ж таке простій транспорту. Адже протягом усього маршруту водії повинні мати  час для відпочинку та  проходження митного контролю.  Також потрібно прописати необхідність оплати простою замовником.

Необхідно згадати у договорі і про вихідні та свята, чи будуть вони включатись у час простою. Зверніть увагу на те, які простої будуть оплатчуватись, тільки ті,  які виникли в місцях завантаження/розвантаження, чи тільки ті, які були на митниці.

Перевізники дуже часто забувають узгоджувати умови з приводу додаткових кілометрів, однак, якщо необхідно змінити маршрут замовники ухиляться від задоволення вимог перевізника. Тому, для того щоб запобігти непотрібних спорів під час рейсу можна в договорі узгодити вартість додаткових кілометрів.

Необхідно конкретно  визначити місце виконання того чи іншого пункту договору, наприклад, місце завантаження, розвантаження.

Якщо перевезення вантажа передбачає особливі умови перевезення, наприклад, температурний режим, спеціальний транспортний засіб, спеціальний спосіб погрузки, це також необхідно визначити у договорі.

Ще одна умова, яка зустрічається в договорах перевезення та здається перевізникам несуттєвою – інформування замовника про здійснення рейсу. Інколи замовники зобов’язують письмово інформувати про будь-які зміни під час рейсу, а якщо це не робиться, всю відповідальність замовники перекладають на перевізника.

Також необхідно чітко прописати відповідальність, строки сплати штрафних санкцій. Особливо велику роль необхідно приділити опису відповідальності в разі втрати, пошкодження, нестачі вантажу, простою. Прослідкувати щоб передбачена відповідальність у договорі не порушувала принципу рівності сторін.

Як правило, сторони не приділяють достатньо уваги правильному викладенню в договорі обставин непереборної сили, і це в свою чергу призводить до небажаних наслідків при виконанні договору та затягуванню претензійної роботи.

До теми, необхідно зазначити, що поломку транспортного засобу неможна вважати як обставину непереборної сили, яка звільняє перевізника від відповідальності.

Під час міжнародних перевезень, звертайте увагу на наявність у договорі місця вирішення спору, наявність арбітражного застереження, право, яке застосовується, в ході виконання договору та вирішення спорів.

В ході перевезень буває всяке. Тому також необхідно чітко прописати порядок зміни умов договору.

Навіть при умові, що всі пункти договору будуть перевірені, спори між сторонами договору все рівно можуть виникнути. Це обумовлено тим, що люди по-різному розуміють та тлумачать умови договору (через мовні розбіжності, відмінності в судовій практиці). Крім того, буває так, що одна із сторін договору ініціює судовий процес тільки для того, щоб притримати оплату, чи по іншим схожим причинам.

Попередня перевірка контрагента та оцінка умов договору без сумнівів може знизити ризик виникнення спорів, і збільшити шанси на перемогу у таких спорах, якщо вони все ж таки виникнуть.

Навіть при відсутності необхідних юридичних знань ризик виникнення спорів можна знизити, якщо врахувати наступні аспекти:

  • наскільки зрузумілі та недвозначні умови договору;
  • чи немає в договорі понять, які сторони можуть розуміти по-різному;
  • чи не протирічать умови договору один одному, чи достатньо логічно вони викладені;
  • чи немає в договорі скорочень типу “і т.д.  ” і “т.п.” ” та в інших випадках, передбачених законом” якщо Ви не знаєте, що за цим стоїть.

 

По темі:

 

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте вирішення питань – телефонуйте 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше корисної інформації в сфері перевезень тут

 

Переглядів: 6670

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>